Dogecoin je kryptomena založená na Litecoine, ktorá funguje od decembra 2013, teda už viac ako 5 rokov. To ho radí medzi kryptomenových veteránov. V tomto článku si povieme základné informácie a pozrieme sa, kde je možné si Dogecoin zakúpiť a na akú peňaženku si zakúpené coiny môžete uložiť (resp. kľúče k nim, samotné kryptomeny totiž nikam necestujú a zostávajú navždy v blockchaine).

Dogecoin

Medzi najväčšie výhody DOGE patria veľmi rýchle a lacné transakcie, silná komunita a meno, ktoré (akokoľvek to môže u niekoho vyvolať úsmev) je pojmom, ktorý je už na kryptoscéne niekoľko rokov a nič nenasvedčuje tomu, že by sa na tom malo niečo v najbližšej budúcnosti meniť. Kryptomenu spojenú so psom plemena Shiba, známym z legendárnych memov, môžeme naďalej vídať v hornej polovici top 100 kryptomien.

Dogecoin svoje doterajšie ATH (all time high) dosiahol v decembri 2017, keď cena za jeden jeho coin dosahovala historicky maximálnu hodnotu cca 0,018 USD. Potom ale nasledovala korekcia, ktorej sa nevyhol, podobne ako väčšina kryptomien.

Burzy

Dogecoin sa teší pomerne veľkej obľube a je zalistovaný na desiatkach búrz a zmenární. Kúpite ho napríklad na cryptopia.co.nz, bittrex.com, gate.io, poloniex.com, kraken.com a mnoho ďalších. Zoznam všetkých búrz na ktorých sa obchodujete nájdete tu.

Peňaženky

Na stránke dogecoin.com/ nájdete na stiahnutie oficiálnu peňaženku, ktorá je dostupná tak v desktop verzii pre Windows, Apple a Linux, ako aj v mobilnej verzii pre Android.

Ďalej ho podporujú tiež hardvérové peňaženky Trezor či Ledger a v prípade, že máte radi 100% offline úložisko, môžete použiť aj paperwallet, čo je tlačená podoba kombinácie verejného a privátneho kľúča, ktorú si môžete uložiť, alebo niekomu darovať.

Porovnanie s LTC

Porovnanie Litecoin Dogecoin
Limit mincí 84 miliónov nemá
Algoritmus Scrypt Scrypt
Priemerný čas ťažby bloku 2,5 minúty 1 minúta
Počiatočná odmena 50 LTC 1 000 000 DOGE
Súčasná odmena 25 LTC 10 000 DOGE
Blockchain block-explorer.com dogechain.info
Tvorca Charles Lee Bill Markus
Dátum vzniku 7. október 2011 6. december 2013

 

Záver

Ak chcete vlastniť Dogecoin, nie je nič jednoduchšie. DOGE si za dobu svojej existencie už vydobyl svoje miesto, hoci pôvodne začínal ako vtip. Ak vás zaujal, navštívte stránku dogecoin.com, kde nájdete užitočné informácie, peňaženku, odkazy do komunity a pod.

K téme si tiež prečítajte tento náš článok: Najvtipnejšia kryptomena na svete

Zdroje:
https://coinmarketcap.com/currencies/dogecoin/#markets
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dogecoin
http://dogecoin.com/

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
6 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
michal

vedel by som ťažiť DOGE na svojom ntb ? a ako? poradte niekto. dik

Libor

Doge coin len dokazuje infaltilnosť retailu. Coin vytvorený z recesie. Investujte do recesie, radi Vám poradíme ako na to, kde si ho môžete zakúpiť. To je ako, kúpte si hru Monopoly a budete sa cítiť ako investori na Wall Street. Toto propagovať, to už je fakt sila. Radšej dať drobné na charitu ako na tento vtipný coin. Dobre, vznikol Doge coin z recesie, zabavili sme sa na ľudskej hlúposti, stačilo. Ale pokračovať v tom ? A dokonca analyzovať jeho cenové pohyby ? A čo tak ho zaradiť do krytpo ETF ?

axell

a čo tak prestať žiť v minulosti a začať reálne vnímať nové skutočnosti? Dnes už to nie je žiadna recesia, developeri pokračujú vo vývoji a podľa mňa DOGE tu aj zostane a bude úspešný. Mimochodom, čo je hodnota a čo určuje hodnotu? No dôvera predsa. A kde je dôvera, tam je hodnota. Zvlášt to platí a kryptosvete. Článok správne uvádza dôležité fakty o coine. A to zjavne rozhoduje.

Mračík

DOGE držím dlhodobo. Tento Pump and Dump využijem na namnoženie DOGE coinov – v raste som pomaly predával a teraz uvidím ako to pôjde pomaly dole, začnem nakupovať a namnožím si tak pekne počet coinov. Čo sú veľké klady danej meny je absolútna jednoduchosť a užívateľský komfort,(či už peňaženky a samotných platieb) taktiež rýchlosť transakcií, ktorá je v sekundách a neposlednom rade absolútne minimálne poplatky hraničiace s nulou. Samozrejme ďalším kladom je neskutočne silná komunita ktorá stojí za DOGE coinom Čo je veľký zápor je samotná mena. Naozaj jej vznik bol iba žart, to že sa to chytilo je neuveriteľné,… Čítať ďalej

michal

tiež sa mi párkrát podarilo na nom zarobiť, ale je to celkom zaujimave. Vystreluje v pravidelných periodach stači dole nakupiť. vždy medzi 30 – 40 satoši

Mračík

JJ ja som nakupoval okolo 40 satoši a pri každom poklese som dokupoval. Trafiť dno, rovnako ako vrchol je prakticky nemožné. Preto pri páde, keď už sa to dostáva pre mňa k rozumnej cene, pomaly prikupujem a naopak keď rastie tak v určitých úrovniach predávam. Či to teraz padne medzi 30 a 40 to nikto nevie. Možno bude nové dno 60, možno 20. Môžu si odborníci na trading nakresliť 20 čiar ale aj neuvidia budúcnosť.