[PREHĽAD TRHU] Bitcoin zase nad 4000 $ – Pohľad na Bitcoin vo svetle nových skutočností

BITmarkets BITmarkets

Bitcoin v posledných hodinách na veľkých burzách prekonal 4 000 $. Binance ukazuje 4 080 USDT, na Bitstampe je to 4 005 USD, na Coinbase Pro sa Bitcoin obchoduje za 4 004 USD a Bitfinex má 4 080 USDT. Hodnota Tetheru sa momentálne drží pod hranicou 1 $, preto ten 75 $ rozdiel medzi USD a USDT pármi. Každopádne môžeme konštatovať, že Bitcoin sa opäť raz dostal nad túto hranicu.

To však ešte nič neznamená. 4 000 $ pre Bitcoin nikdy nebol veľký support. Ten sa nachádza o 200 $ nižšie a rezistencia je zase o 200 $ vyššie. Sme teda prakticky v strede. Bitcoinu momentálne chýba volume na akékoľvek väčšie pohyby. Dokým sa nestane niečo neočakávané, budeme sa pohybovať v tomto úzkom pásme.

Bitcoin a Volume

Rozhodli sme sa, že v rámci zlepšenia transparentnosti dát, ktoré ponúkame a v rámci hľadania nových náhľadov na trh sme rozhodli, že po novom nebudeme používať dáta o volume poskytované stránkou CoinMarketCap. Dôvod je ten, že Coinmarket nerozlišuje medzi skutočným volume veľkých búrz s dobrou reputáciou a fejkovným volume noname zmenární, ktoré sa snažia ťahať peniaze za zalistovanie na ich platforme. Viac info nájdete tu.

Objem obchodovania s fyzickými Bitcoinami podľa spoločnosti Bitwise v posledných 24 hodinách dosiahol 286,5 milióna dolárov. Na trhoch s regulovanými Bitcoin Futures to bolo necelých 54 miliónov. Väčšinu obchodnej aktivity sme mohli pozorovať na burze Binance ($127 mil). Druhý Bitstamp dosiahol 34 miliónov a na Coinbase boli zobchodované Bitcoiny v celkovej hodnote 33 miliónov dolárov.

Ide o relatívne nízke hodnoty. Ak počítame aj Futures, tak za posledných 24 hodín cez burzy pretieklo necelé pol percento všetkých Bitcoinov. Preto sa nemôžeme diviť, že sa prakticky nič nedeje. Na druhej strane, takto majú aj menší hráči šancu výrazne ovplyvniť cenu BTC. Bohužiaľ, nie nadlho.

Čo drží Bitcoin pred väčšími pohybmi?

Iste sa všetci zhodneme, že pre Bitcoin je takáto stagnácia veľmi nepríjemná. Obchodníci nič nezarobia a keď sa konečne spraví ďalší veľký pohyb, je to takmer vždy iba manipulácia. Práve preto sa nová vlna kvalitných traderov, ktorí vyrástli na kryptomenách, presúva na akciové a forexové trhy. Lepšia bezpečnosť vkladu, regulácie a absencia manipulácií na týchto trhoch umožňujú vytvoriť lepšie zisky.

Práve preto aj na Trading11 pravidelne a zdarma publikujeme analýzy akcií a komodít. Nájdete ich v tomto odkaze.

Pre veľkých hráčov, ktorí postupne likvidujú svoje dlhoročné pozície v BTC, prípadne sa snažia čo najviac nakúpiť, je to ideálne. Keď Bitcoin vyskočí navrch obchodného pásma (4 000 – 4 200 $), je čas predávať a v spodnej časti (3 800 – 4 000 $) sa zas dobre nakupuje.

Škaredá pravda o kryptomenách

Veľkí hráči sa snažia nájsť cenu, ktorá najviac vyhovuje ich záujmom (hlavný záujem je zarobiť) a dlhé obdobia, keď sa nič nedeje im umožňujú pokračovať. Až si všetky Bitcoiny medzi sebou vymenia a vytiahnu prakticky všetko z vyšťaveného retailu, začnú cenu hnať hore, aby mohli zopakovať roky 2013 a 2017 a zarobiť ďalší balík.

A takto funguje cenová politika kryptomien. Našťastie, kryptomeny nie sú iba o cene. V prvom rade je to technológia, ktorá rozhodne nejakú hodnotu má a čím viac infraštruktúry sa okolo nich postaví, tým menší podiel na trhu budú mať manipulátori a po čase sa možno krypto-trh vylieči z týchto problémov.

Znamená to, že technická analýza nefunguje?

Možno vás pri čítaní tohto článku napadlo, že ak je pravdivý, tak technická analýza a služby, aké ponúka napr. náš investičný web Trading11, predsa nemôžu fungovať! Ak je trh manipulovaný, tak sa bude správať náhodne a nebude podliehať žiadnym pravidlám.

To by bola pravda v prípade, že by existoval iba jeden veľký hráč, ktorý by sa snažil oklamať obyčajných ľudí. Takto trh s kryptomenami vnímajú ľudia ktorí sa prvýkrát dopočujú, že je manipulovaný. Takýchto veľrýb sú však stovky a všetky používajú technickú analýzu v snahe predikovať ďalšie pohyby trhu. Iste, používajú aj fundamenty a hlavne tie, o ktorých my nič nevieme (napr. že niekto ide predávať 10 000 BTC na Binance) a obchodujú podľa nich. Ale technická analýza vždy tvorila, tvorí a bude tvoriť dôležitú časť v rozhodovaní veľkých hráčov.

Obchodníci, ktorí majú správny náhľad na trh potom vedia využiť tieto a ďalšie informácie a vytvoriť zisk na burze. Zopár takých pracuje aj na Trading11. Ak máte záujem o profesionálne technické analýzy a komentáre k trhu, teraz máte možnosť zakúpiť si dlhodobé členstvá až s 20 % zľavami.

Pamätajme, keď veľryby nakupujú/predávajú, tak lietajú triesky.

Čo čítať ďalej?

[Dôležité] 95% volume Bitcoinu je fake – Tu nájdete lepší zdroj informácií o objemoch na burze

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.