Prečo Bitcoin klesol a kde sa pokles môže zastaviť?
Prečo Bitcoin klesol a kde sa pokles môže zastaviť? Zdroj: https://www.shutterstock.com/Gorev Evgenii

Od 5. mája sme svedkami na kryptomenových trhoch výrazného poklesu. Bitcoin klesol o takmer 17 %, z ceny 40 000, ktorú dosiahol 5. mája, až na 33 300 v čase písania článku. Aké sú dôvody tohto poklesu a čo možno očakávať v najbližších dňoch?

Prečo Bitcoin klesol?

Dôvodov, prečo najväčšia kryptomena už niekoľko dní klesá, je viacero. Prvou príčinou bolo ohlásené zvyšovanie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou, ktoré bolo ohlásené 4. mája, teda deň pred prvým poklesom. Hoci sa trhy zo začiatku tvárili, že na túto informáciu čakali, opak bol pravdou. Trh s kryptomenami spolu s klasickými trhmi a indexmi šiel do korekcie, v ktorej je doteraz.

Ďalším dôvodom sú stále väčšiu obavy z recesie. O tých už nehovoria len amatérski ekonómovia na Twitteri, ale aj inštitúcie a banky. Nedávno napríklad Bank of England varovala, že Anglicko vstupuje do recesie. Podobne sa vyjadrila aj Bank of America, ale vzhľadom na Ameriku. Pokiaľ o hrozbe recesie hovoria už banky, situácia je vážna, keďže banky sa zväčšia snažia tváriť ako prístavy stability a pokoja.

Bitcoin klesal a klesá v súčasných dňoch aj preto, lebo ho predávajú veľryby. Hoci sa ukazuje, že retailoví obchodníci sú splašení a už hlásajú medvedí trh, tentokrát za poklesom treba vidieť veľké predaje zo strany veľkých hráčov. Bitcoin posledné dni prúdil na burzy v tisícoch a aktivita na blockchaine vykázala masívny nárast.

Čítaj tiež: Masívna aktivita používateľov siete Bitcoinu – chystá sa niečo?

Kde sa pokles zastaví?

K dispozícii máme len škálu pravdepodobnostných scenárov, ktoré vstupujú do hry, ak sa pýtame, kde sa pokles môže zastaviť. Support v hladine okolo 35 000 bol prelomený, aktuálne sa nachádzame pri supporte 33 000. Pokiaľ budeme ďalej klesať, veľmi silným supportom je hladina okolo 30 000. RSI vykazuje prepredanosť a je pravdepodobné, že by sme mohli vidieť krátke zotavenie. Kedy však, to je otázne.

Graf: BTC/USD. 1D. Binance
Graf: BTC/USD. 1D. Binance. Zdroj: Tradingview

V stredu má totiž FED oznámiť, aká bola inflácia za mesiac apríl. Táto informácia rozhodne, či uvidíme krátkodobé zotavenie trhov a ich rast, alebo naopak, ďalší pokles. Ak bude inflácia menšia a potvrdí sa tak inflačný vrchol v marci, je to pozitívny signál, pretože FED nebude musieť až tak agresívne zvyšovať úrokové sadzby.

S trhom by mohol pozitívne pohnúť aj nejaký dobrý fundament, ako napríklad obnovenie platieb v bitcoinoch Teslou, schválenie nového ETF či prijatie Bitcoinu do portfólia nejakej inštitúcie. Zatiaľ takéto fundamenty nie sú a musíme počkať minimálne do stredy, ako rozhodne FED a sledovať dianie na Ukrajine, kde prebiehajúca vojna stále oslabuje globálne trhy.

Čítaj ďalej: Hrozba recesie rastie: na čo sa treba pripraviť?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre