Počet konkurzov na Slovensku stúpol až dvojnásobne. V júni zbankrotovalo 38 firiem

  • Počet konkurzov medziročne vzrástol.
  • V júni ich bolo najviac v Bratislavskom kraji.
Novinky Počet konkurzov na Slovensku rapídne vzrástol
Počet konkurzov na Slovensku rapídne vzrástol. Zdroj: shutterstock.com/Wasan+Tita
BITmarkets BITmarkets

Počet konkurzov v júni 2024 výrazne vzrástol, keď až 38 právnických subjektov, z toho vyše 86 % eseročiek, bolo nútených čeliť konkurzu. Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF) upozornila na to, že v porovnaní s minuloročným júnom, kedy bolo vyhlásených len 19 konkurzov, ide o dvojnásobný nárast. V máji tohto roku bol počet nových začatých konkurzov iba 20, čo je o 90 % menej ako v júni. Medzikvartálny nárast je viac ako 14 %.

Pokiaľ analyzujeme dlhší časový interval a porovnáme prvý polrok 2023 so 139 konkurzmi s aktuálnym polrokom 2024 so 159 konkurzmi, predstavuje to plus 20 subjektov,” uviedla hlavná analytička CRIF – Slovak Credit Bureau Jana Marková.

Zaujímavosť

Jedným z najzaujímavejších prípadov je podľa jej slov eseročka Lex Global Marketing, ktorá nemala žiadneho zamestnanca, no dosiahla obrat vyše 7,4 milióna eur za rok 2022. Jej jediným spoločníkom a konateľom je občan s trvalým pobytom v Turecku.

Priemyselný podnik BIS Slovensko s.r.o. zo Štúrova, ktorý mal najväčší počet zamestnancov (55 až 99), podnikal v oprave strojov.

92%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Najviac konkurzov bolo v Bratislavskom kraji

Z geografického hľadiska bolo najviac konkurzov zaznamenaných v Bratislavskom kraji (14), nasledoval Košický (9) a Nitriansky kraj (7). V Žilinskom kraji nebol vyhlásený žiaden konkurz, ostatné kraje mali zhodne po dva. V júni bolo podľa dát z registra CRIBIS zastavených 10 konkurzných konaní pre nedostatok majetku a 17 bolo úplne zrušených z rovnakého dôvodu.

Reštrukturalizácii čelila v júni len jedna spoločnosť, a to PIENINY RESORT s.r.o., ktorá prevádzkuje Kúpele Červený Kláštor. V prvom polroku 2024 bolo začatých sedem reštrukturalizácií, čo znamená mierny nárast v porovnaní s rokom 2023, kedy bolo za prvých šesť mesiacov povolených šesť reštrukturalizácií.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: SITATAGY: