Bitcoin bude čeliť vážnemu problému. Rast tejto metriky je neúprosný

Novinky Bitcoin môže mať problém s likviditou.
Bitcoin môže mať problém s likviditou. Zdroj: shutterstock.com/Olga_Shestakova/Morrowind
BITmarkets BITmarkets

Počet dlhodobých držiteľov bitcoinu sa z roka na rok zvyšuje a nie sú ochotní svoje mince predávať. Táto metrika podľa portálu Cryptoglobe stále prekonáva nové historické maximá. Očakáva spomenutá skupina investorov nový bullrun alebo je to trend, ktorý už nebude zvrátený?

Za dlhodobých investorov sa väčšinou označujú majitelia mincí, ktoré neboli presunuté viac ako 1 rok. Podľa údajov Cryptocompare sa metrika dlhodobých držiteľov vyšplhala až na úroveň 72,3 %. Ich rastúce zastúpenie na trhu je spôsobené predovšetkým tromi faktormi:

  • počet mincí, ktoré sú nenávratne stratené sa zvyšuje
  • dlhodobí držitelia nie sú ochotní predávať za nízke ceny
  • stále viac investorov si uvedomuje vzácnosť bitcoinu
Dlhodobí držitelia bitcoinu dosahujú nový rekord

Dlhodobí držitelia bitcoinu dosahujú nový rekord. Zdroj: Cryptocompare

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin bude čeliť nízkej likvidite

Počet dlhodobých držiteľov bitcoinu bude jednoznačne rásť. Stratené mince budú pravdepodobne tiež len pribúdať. Potom tu máme skupinu mincí, ku ktorým majú ich majitelia prístup. Niektorí z nich držia bitcoin, pretože veria, že z dlhodobého hľadiska bude jeho cena rásť. Vychádzajú totiž z obmedzenej ponuky 21 miliónov BTC.

V tejto skupine investorov sú aj držitelia, ktorí chcú realizovať zisky v najbližšom bullrune, keďže korekcia trvala viac ako rok, začlenili sa do skupiny hodlerov. V prípade ďalšieho bullrunu tento faktor spôsobí pokles dlhodobých držiteľov. O možnom bullrune sa môžete dočítať viac v článku Je rozhodnuté. Kľúčová metrika potvrdila dno ceny Bitcoinu.

Už skôr sme vás informovali o tom, že investori masívne sťahujú svoje bitcoiny z centralizovaných búrz. Práve skupina držiteľov, ktorí si uvedomujú vzácnosť tohto digitálneho aktíva, sú hlavným dôvodom odlivov. Navyše, udalosti ako krach burzy FTX a ďalších spoločností proces ešte urýchlili.

Cenu bitcoinu zatiaľ počet dlhodobých držiteľov neovplyvňuje. Problém ale môže nastať, keď bitcoin nebude chcieť obchodovať takmer nikto. Za takýchto podmienok by nastal problém s likviditou centralizovaných búrz. Samozrejme vždy bude existovať istá skupina obchodníkov, ktorí budú digitálne meny nakupovať a predávať, no ich počet klesá a to môže spôsobiť zánik mnohých obchodných platforiem.

Zatiaľ sme od podobnej situácie ďaleko, avšak trend prítomný od marca 2020 je neúprosný a kryptomenový trh sa bude musieť vysporiadať aj s masívnym nárastom hodlerov.

Prečítaj si tiež: Dominancia bitcoinu prudko narástla. Altcoiny sú pripravené na veľký rast

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: cryptoglobeTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.