Už včera sme vám priniesli správu, že jedna z popredných amerických ťažobných firiem, Giga Watt, krachuje. Pred pár dňami sme sa venovali situácii v Číne, kde mining farmy taktiež vďaka prísnym kontrolám pomaly končia. O tom, že situácia pre ťažiarov momentálne vôbec nie je ružová, svedčí aj dnešná aktuálna správa, tentokrát z Európy.

Koniec lacnej energie pre ťažiarov v Nórsku

Podľa správy miestneho spravodajského portálu Aftenposten sa vláda rozhodla, že mineri v krajine budú musieť platiť bežnú sumu za spotrebovanú elektrickú energiu, a to už od Nového roku.

Tip redakcie: Estónska spotreba energie bola uložená na blockchain

Viaceré ťažiarske firmy majú v súčasnosti elektrinu de facto za pár drobných. Aby som bol presný, dostávajú zľavu za cenu elektriny rovnakú, ako veľké priemyselné podniky v krajine. Vyjadrené v číslach, je im účtovaná cena len 0,48 øre (0,00056 dolára) za jednu kilowatthodinu namiesto štandardnej sadzby 16,58 øre (0,019 dolára). To je len 2,8 percenta štandardnej sadzby.

„Nórsko už naďalej nemôže poskytovať obrovské daňové úľavy pre tú „najviac špinavú časť“ kryptomenového priemyslu, na ktorého konci sú vyťažené Bitcoiny. Táto činnosť vyžaduje mnoho energie a taktiež generuje veľké emisie skleníkových plynov po celom svete,“

uviedol v správe jeden z predstaviteľov nórskeho parlamentu, Lars Haltbrekken.

Ak naozaj dôjde od Nového roka k ukončeniu dotácií, ťažiari Bitcoinu budú taktiež nútení platiť vyššie dane, čo povedie k ďalšiemu znižovaniu ich čistého zisku. To všetko navyše v čase, kedy súčasné nízke ceny kryptomien vyvíjajú nemalý tlak na ťažiarsky priemysel.

Za energiu je dlžná stovky tisíc dolárov aj krachujúca americká spoločnosť Giga Watt (písali sme o tom tu), ktorej celkové dlhy sa podľa uverejnených dokumentov pohybujú vo výške takmer 7 miliónov dolárov.

Mohlo by vás zaujímať: Je ťažba Bitcoinu skutočne tak energeticky náročná?

„Je to šokujúce“

Návrh na zrušenie podpory bol údajne navrhnutý Nórskou správou daní, agentúrou, ktorá spadá priamo pod Ministerstvo financií tejto severskej krajiny. Následne bol tento návrh schválený a zapracovaný do štátneho rozpočtu na rok 2019.

Ostro sa proti tomuto rozhodnutiu vyjadril Roger Schjerva, hlavný ekonóm ICT Norway, ktorý označil toto rozhodnutie za šokujúce. Podľa neho došlo k zmene rámcových podmienok bez akejkoľvek diskusie, konzultácií či dialógu s ťažiarskym priemyslom. Dodal ešte, že krajina by nemala vravieť NIE príjmom a novým pracovným miestam, ktoré ťažba kryptomien prináša.

Súvisiace s témou: Ťažba kryptomien na Islande spotrebuje viac energie, než domácnosti

Záver

Ako môžeme vidieť, vytvoriť zisk v súčasnej neistej situácie na trhu je v tomto odvetví naozaj veľmi náročné, a to aj napriek stále lepším technológiám a novým generáciám minerov. Navyše, strata takejto lacnej elektrickej energie je niečo, čo sa bude len veľmi ťažko nahrádzať, a môže to mať vplyv aj na výkon celej Bitcoinovej siete. Nezostáva nič iné, len dúfať, že sa snáď už čoskoro dočkáme nejakých optimistickejších správ.

Zdroj:
coindesk.com

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek D.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

7
Leave a Reply

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
LiborMarioAxellJanPavel Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Pavel
Guest
Pavel

No jako takhle, mít kWh za „0,019 dolára“ (což je cca 40 halířů), tak vyskočim radostí z okna…
At se páni Norové podívají jinam, a už jim to šokující vůbec připadat nebude. 🙂

Jan
Guest
Jan

“ … generuje veľké emisie skleníkových plynov po celom svete“ Norové si asi neuvědomují, že tímto emise ještě více zvýší.

Axell
Guest
Axell

To len potvrdzuje moju teoriu ze na Bitcoin a kryptotrh prebieha sirokospektralny utok s cielom likvidacie slobodneho trhu ktory korporaciam a bankam ani trochu nesedi. Uvidime, ako si trh povedie. Isty cas ignoroval vsetky varovania a nazory a isiel si svojou cestou hore.

Libor
Guest
Libor

Konšpiračné teórie ? BTC je zaujímavý len pre pumpárov a neregulované obchodné kryptoplatformy / burza je veľmi honosný názov /, pre nejakých ťažiarov ako bočný príjem. No a v neposlednom rade pre anarchistov, ktorí snívajú o neobmedzenej slobode. BTC žije ďalej len kvôli a vďaka kryptoburzám, bez nich by prakticky ako aktívum neexistoval. Zakážte burzy a BTC je v „prdeli“. Zakážte Forex a fiat funguje v pohode ďalej. Širokospektrálny útok je blud. BTC dalo hlavne technológiu blockhchainu. Na blockchain nikto neútočí, práve naopak, banky sa zaujímajú o Ripple. Takže ešte raz : tá teória, že ze na Bitcoin a kryptotrh… Read more »

Mario
Guest
Mario

Nepovedal by som že tvoje komentáre nemajú zmyseľ a nevieš očom hovoríš, len ma zajíma, si odporca krypta a prišiel si sem do komentárov odrádzať, alebo si len človek čo sa o všetko zajíma a nedá mu to sa nevyjadriť keď s niečim nesúhlasí.

Mario
Guest
Mario

Na druhej strane, očividne máš prehľad a to mi nedá opytať. Si naozaj zástanca FIAT ? Určite vieš ako náša celá ekonomika funguje.

Libor
Guest
Libor

Som zástanca blockchainu a neupínam sa slepo len na jednu akože „menu“ BTC. Normálna mena nie je komerčný produkt, je to systém garantovaný autoritou a zákonom, a takáto mena môže mať aj blockchainovú formu, prečo nie ? Satoshi vymyslel systém blockchainovej meny, nie hotovú „menu“ ako takú. Problém je, že to postavil na ťažiaroch, na ekonomike dopytu a ponuky ako pri obyčajnom tovare a službe. Lepší by bol nie čisto ekonomický koncenzus. IOTA je lepšie riešenie pre menu, aj ETH zruší PoW. Krytomeny ako úžitkové tokeny ale sú komerčné produkty jednotlivých firiem a sú zviazané s konkrétnymi službami za účelom… Read more »