Europol varuje pred kryptomenami

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Europol vo svojej správe varuje, že zločinci sa naučili používať kryptomeny na pranie špinavých peňazí, a vyzval členské štáty EÚ, aby vybavili svojich vyšetrovateľov schopnosťami, ktoré by im umožnili kontrolu a prípadné vyšetrovanie takýchto trestných činov. Europol so svojím varovaním prichádza po tom, čo sa niektoré veľké kryptomenové zmenárne presunuli na Maltu.

O Europole

Europol je organizácia patriaca pod Európsku úniu, ktorá sa zaoberá prevenciou a bojom proti organizovanej trestnej činnosti. Táto organizácia začala svoju činnosť 1. januára 2010 a sídli v holandskom Haagu. Jej poslaním je pomáhať 28 členským štátom EÚ v boji proti závažnej medzinárodnej trestnej činnosti a terorizmu. Okrem iného sa taktiež venuje kyberkriminalite. Na čele Europolu stojí Catherine De Bolle, ktorá do funkcie riaditeľky nastúpila tento rok.

V čom vidí Europol nebezpečenstvo kryptomien

Táto organizácia na výročnej konferencii Interpol-Europol o počítačovej kriminalite v Singapure prestavila svoju v poradí už piatu správu o hrozbách organizovaného zločinu na internete – Internet Organised Crime Threat Assessment (IOCTA). Správa poskytuje ucelený prehľad o hrozbách a o kľúčových udalostiach v počítačovej kriminalite. Zároveň sa snaží upozorniť na problémy, ktorým bude svet pravdepodobne čeliť v nasledujúcich rokoch.

 „Zneužívanie virtuálnych mien prostredníctvom zločinu hrá aj naďalej kľúčovú rolu pri páchaní a speňažovaní počítačovej kriminality. Kryptomeny totiž stále zostávajú hlavným platobným mechanizmom na platby za nelegálny tovar či služby. Taktiež sa používajú pri vydieraní, či už v dôsledku ransomware, DDoS útokov alebo iných metôd,” zdôraznil Europol.

V správe sa ďalej uvádza, že zatiaľ čo sa kedysi digitálne meny zneužívali prevažne v oblasti počítačovej kriminality, dnes sa už členské štáty stále častejšie stretávajú so zneužívaním kryptomien skupinami organizovaného zločinu mimo oblasti digitálneho sveta.

Odporúčame článok: Začnú štáty EÚ zabavovať kryptomeny?

Malta priekopníkom

S týmto varovaním prichádza agentúra len dva mesiace po tom, čo maltský prezident schválil právne predpisy upravujúce fungovanie kryptomenových zmenární a ďalších krypto a blockchainových spoločností. Tieto zákony je možné s čistým svedomím označiť za priekopnícke. Malta tak býva často označovaná ako blockchainový ostrov.

V posledných mesiacoch sa niektoré z najväčších kryptozmenární presunuli práve sem. Medzi nimi je aj zmenáreň Binance, ktorá už spolupracuje s jednou z miestných búrz, s cieľom podporiť začínajúce firmy a podnikateľov. Napriek tomuto všetkému sa však maltské banky zdráhajú obchodovať so spoločnosťami, ktoré sa pohybujú v tomto odvetví. Napríklad Bank of Valletta zatiaľ úplne odmieta prijatie obchodovania s kryptomenami.

V reakcii na zverejnenú správu Europolu uviedla hovorkyňa parlamentného sekretariátu pre finančné služby, digitálne hospodárstvo a inovácie, že vláda skúma distribuovanú ledger technológiu „veľmi holistickým spôsobom”, a odkazuje na tri zákony, ktoré boli schválené v júli.

„Táto oblasť je v súčasnosti neregulovaná ako v krajinách EÚ, tak aj v ďalších štátoch. Malta najskôr zaviedla legislatívny rámec, ktorý prinesie právnu istotu tejto technológie a jej spôsoboch využitia.” … „Právny rámec taktiež zavádza robustné mechanizmy na boj proti zneužívaniu a praniu špinavých peňazí,”

uviedla hovorkyňa. Odpovede týkajúce sa odporúčaní Europolu členským štátom a spôsobov, ktorými sa pripravujú na rozšírenie kryptomien a s tým súvisejúcu možnú kriminalitu, však nedodala.

Mohlo by vás zaujímať: Malta má svoj prvý obojsmerný Bitcoin bankomat

Záver:

Je jasné, že nielen štáty EÚ, ale aj iné krajiny si uvedomujú, že kryptomeny sú tu a pravdepodobne tu už zostanú navždy. Je len dobre, že sa snažia vzdelávať sa o nich, hľadať legislatívne rámce a bojovať proti ich prípadnému zneužívaniu zločineckými skupinami. Nezostáva nič iné, len im držať v ich úsilí palce.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Zdroj:
timesofmalta.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.