Švédska centrálna banka varuje pred podvodníkmi predávajúcimi národnú kryptomenu E-krona

1
švédsko

Podvodníci predávajú E-krony! Švédska banka vyhlasuje, že jednotlivci a firmy, ktoré tvrdia, že predávajú elektronickú verziu národnej kryptomeny E-krona, sú podvodníckymi machináciami.

Sveriges Riksbank, centrálna banka Švédska, tvrdí, že projekt digitálnej meny nebol dokončený.

„Neboli prijaté žiadne rozhodnutia týkajúce sa vydávania E-krony,“ 

informuje banka. Akékoľvek informácie o predaji tejto meny sú teda falošné.

Zároveň dodáva, že disponuje informáciami od fyzických osôb, ktoré banku o možných podvodoch informovali. Na niekoľkých webových stránkach a na sociálnych médiách odzneli tvrdenia o možnosti zakúpenia E-krony. Banka bola taktiež kontaktovaná jednotlivcami opisujúcimi telefonické hovory, v ktorých isté spoločnosti predávali E-krony v mene Riksbanky. Riksbank následne vyzvala občanov a obyvateľov, aby v prípade, že im bude predložená ponuka na nákup E-krony, kontaktovali centrálnu banku.

Bezhotovostná krajina

Vytrácanie sa hotovosti vo Švédsku sa začalo v roku 2017. Projekt E-krona, o ktorom sme vás informovali v tomto článku, reagoval na klesajúcu úroveň využívania hotovosti v krajine. Fyzický peňažný obeh vtedy klesol v porovnaní s rokom 2009 o 40 %.

V prejave, ktorý v tom čase predniesla zástupkyňa guvernéra Riksbanky Cecilia Skingsley, poznamenala, že ide o priekopnícku myšlienku:

„Zníženie používania hotovosti vo Švédsku je pre nás viac než len pálčivou záležitosťou, na rozdiel od väčšiny ostatných centrálnych bánk. Vydávanie E-krony sa môže na prvý pohľad zdať jednoduché, no je to pre centrálnu banku niečo nové, niet žiadneho predchádzajúceho prípadu, ktorým by sa banka mohla inšpirovať.“

Nízke využitie hotovosti vo Švédsku sa časom rozšírilo. Správa z konca minulého roka naznačuje, že do roku 2025 nebude 50 % maloobchodníkov v krajine prijímať hotovosť.

V súvislosti so zvyšovaním počtu bezhotovostných platieb Riksbank zvážila prostriedky na uľahčenie a zvýšenie použitia hotovosti. Jednou z metód, ktoré banka navrhla, je znižovanie nákladov, ktoré vznikajú bankám pri manipulácii s hotovosťou.

Švédsko však nie je jedinou krajinou, ktorá uvažuje o vlastnej národnej digitálnej mene. Podobný prístup navrhli aj Marshallove ostrovy či Kazachstan. O tom, či majú národné digitálne meny pozitívne alebo negatívne vlastnosti, sa dočítate tu.

Keď vypadne elektrina…

Centrálna banka pokračuje vo vývoji projektu E-krona a v iných iniciatívach v oblasti digitálnej platby. Napriek tomu guvernér Riksbanky Stefan Ingves uvádza, že hotovosť bude stále potrebná:

„Ak sa preruší zdroj napájania, nie je možné využívať elektronické platby. Z dôvodov založených čisto na pragmatickom hľadisku potrebujeme bankovky a mince, ktoré fungujú bez elektrickej energie.“

Záver

Škandinávske krajiny sa hotovosti zbavujú, v Holandsku je problém zaplatiť v autobuse inak než kartou. Nemci, naopak, milujú fyzické peniaze.

Čo si myslíte, ktorým smerom sa uberá naše Slovensko? Má hotovosť stále svoju budúcnosť, alebo ju úplne nahradia bezhotovostné platby? Váš názor nás zaujíma, napíšte nám ho do komentárov!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
ccn.com
riksbank.se

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
RTW-King Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
RTW-King
Guest

Na Slovensku bude hotovosť ešte veeeeeľmi dlho…
Minimálne do vtedy, kým to bude vyhovovať tým hore. Ako by si inak ulievali peniaze zo štátnych zákaziek? Ako by potom fungoval celý ich korupčný systém? 😀