MMF varuje, že zákaz kryptomien je reálnou možnosťou

Novinky Môžu byť kryptomeny zakázané?
Môžu byť kryptomeny zakázané? Zdroj: shutterstock.com/Poetra.RH/phanurak rubpol
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomenoví fanúšikovia väčšinou neradi počujú o reguláciách digitálnych mien a už vôbec nie o ich zákaze. Aj keď kryptomeny možno zrušiť iba vypnutím internetu, radikálna regulácia by mohla podľa správy News Bitcoin potlačiť ich dostupnosť. Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF), Kristalina Georgieva, povedala, že zákaz by mal byť stále možnosťou.

Kryptomeny budú predmetom čoraz väčšej regulácie a každý štát sa s touto otázkou pasuje po svojom. V Európskej únii vzniká regulačný rámec MiCA, o ktorom sa má hlasovať opäť v apríli. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Regulácia MiCA klope na dvere. Kryptomeny čaká v Európe dôležitý moment.

Po stretnutí G20 pre ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk, Kristalina Georgieva poznamenala, že sa musí klásť väčší dôraz na prísnu reguláciu. Ak totiž súčasné rámce zlyhajú alebo budú príliš pomaly implementované, je potrebné uvažovať aj nad úplným zákazom.

 „Musíme rozlišovať medzi digitálnymi menami centrálnej banky (CBDC), ktoré sú kryté štátom, stablecoinami a kryptomenovými aktívami, ktoré sú emitované súkromne. Musí existovať veľmi silný tlak na reguláciu a kryptomeny nemožno akceptovať ako zákonné platidlo.” zdôraznila.

Kryptomeny možno iba regulovať

Kryptomeny možno iba regulovať. Zdroj: Shutterstock.com/Burdun Iliya

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Kryptomeny potrebujú regulácie

Korelácia kryptomien a tradičných financií je stále vyššia a preto vznikajú aj obavy z finančnej nestability, ktorú môžu digitálne meny spôsobiť. Napriek tomu je nemožné kryptomeny úplne zrušiť. Ak by sme chceli zrušiť digitálne meny, museli by sme vypnúť internet. Okrem toho, prípadný zákaz by vytvoril priestor na čierny trh a s kryptomenami by sa obchodovalo aj naďalej.

Digitálne meny sú známe vďaka svojej vysokej volatilite. Ak by boli zakázané, boli by aj mene dostupné a v konečnom dôsledku by paradoxne rástli ešte viac na cene. Okrem toho je pravdepodobné, že obchodníci s kryptomenami by svoje aktivity presúvali do iných jurisdikcií, kde nie sú zakázané.

Aj keď sa vyjadrenia o zákaze nemusia páčiť fanúšikom kryptomien, dôvody na obavy zatiaľ nie sú na mieste. Je totiž nepravdepodobné, že budú úplne nelegálne a skôr by sme mali očakávať prísny dohľad a reguláciu, o čom sme vás informovali už skôr. Navyše, dostatočný regulačný rámec je vstupnou bránou k dosiahnutiu vyššej adopcie.

Mohlo by ťa zaujímať: Regulácie v USA umlčali bitcoin – Investori z Ázie naopak masívne nakupujú

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.