Môžu na kryptomenovom trhu vyrásť nové typy búrz?

Novinky Vzniknú nové kryptoburzy?
Vzniknú nové kryptoburzy? Zdroj: shutterstock.com/shutter_o
BitmarketsBitmarkets

Dina Zaitsev z ICOBoxu vysvetlil, prečo nové burzy úplne zmenia obchodovanie v tomto sektore. V období medzi rokmi 1990 a 2000 sa John Levine, mladý fintech programátor rozhodol spustiť svoju aplikáciu Electronic Communication Network (ECN) „Island.” V tom čase ešte nikto nepoznal NASDAQ, ale rovnako si ani nikto z tých najpovolanejších ľudí v tomto sektore nevedel ani len predstaviť, aký dopad bude mať táto aplikácia na budúcnosť. Avšak dnes, akonáhle sa prihlásite prostredníctvom Fidelity alebo Robinhood na svoje účty, vaše objednávky a nákupy pôjdu cez veľmi podobnú, ak nie úplne rovnakú aplikáciu, akú navrhol Levine.

John Levine a jeho úspech

Levine, možno nevedomky, vytvoril takmer čisto decentralizovaný trh. Jeho ideológia pritiahla pozornosť tvorcov trhu (market-makers) a sprostredkovateľov, ktorí však tento trh veľmi rýchlo premenili na centralizovaný. Každý totižto chcel mať svoj kúsok z tohto nového výdobytku. Avšak takáto inovácia priniesla hneď niekoľko otázok: Čo sa udeje v situácií, keď sú aj burza, aj aktíva na nej nachádzajúce decentralizované? Ako to môžu využiť spoločnosti, aby stále profitovali? Prvý krát v histórií tak došlo ku zvláštnej udalosti – inštitucionálne peniaze narazili na poriadne prekážky.

S touto novou technológiou a stále rastúcim počtom užívateľov finančných nástrojov, finanční odborníci čoskoro zistili, že sa na svoje pomalé a zastarané profitabilné techniky nemôžu spoliehať. Avšak tu pred nimi stál nástroj na obchodovanie, ktorý bol oveľa lacnejší ako čokoľvek predtým. Dal by sa nazvať aj „námetom alebo inšpiráciou” dnešnému prístupu k nulovým poplatkom. Čoskoro sa zmenila ideológia za celým obchodovaním. Pridávaním rôznych algoritmov sa nastolil nový trend. Tí, ktorí majú lepšie poznatky a prístup k narastajúcim technológiám, budú profitovať oveľa viac. V skratke to znamenalo, že namiesto toho, aby ste boli zraniteľný neistotou na trhoch (market uncertainty), tak ste ju využili vo stoj prospech.

Dima Zaitsev má v tom jasno

Dima Zaitsev, držiteľ PhD z ekonómie a riaditeľ International PR pre ICOBox sa o burzách a trhoch vyjadril nasledovne:

Pozrime sa na celkové trhy ako také. Jedna z oblastí, kde prichádza k najväčšej súťaživosti sú bezpochyby poplatky a provízie. Je logické, že tí, ktoré ponúkajú najnižšie alebo až nulové poplatky pritiahnu pozornosť najväčšieho spektra investorov. Veľa búrz preto tento model (bezpoplatkov) aj používa, avšak z časti ide o zavádzanie. Obchodníci totižto nie sú úplne bez poplatkov. Čo sa týka rýchlosti a ceny, tieto burzy totižto fungujú práve naopak ako by mali. Nehovoriac o tom, že od transparentnosti majú až škandalózne ďaleko. Je preto pochopiteľné, že trhy takmer až kričia o pomoc v tomto smere a lepšie modely by mali byť na spadnutie.

Väčšina búrz zvyčajne spreadu, čo umožňuje znižovať transakčné poplatky. Modely a burzy s nízkymi a nulovými poplatkami preto v sebe zahŕňajú riziko vysokého spreadu. Teoreticky investori neplatia nijako za to, že spread je vysoký. Čo je však oveľa podstatnejšie je fakt, že sa takýto systém ani zďaleka nevyužíva tak často. Na tomto príklade však chcem ukázať to, v čom sa kryptomeny odlišujú od tradičných finančných trhov.

Dima Zaitsev pokračoval, pričom konkrétne poukázal na dva odlišné modely.

1.Model: Vyšší spread/ nižšie poplatky

Prvý model je spojený s vyšším spreadom a jeho infláciou, ktorá je pri kryptomenách o čosi jednoduchšie dosiahnuteľná. Trhy zvyčajne fungujú tak, že máme bid/ask ceny, ktoré sú spojené s poplatkami. V kryptomenách sa však dajú spready navýšiť o pár centov, ktoré idú burze “do vačku.” A tu nastáva problém, kedže takýto prístup je úplne opakom toho, čo mali kryptomeny priniesť. Tie sa mali totižto využívať tak, aby dokázali nahradiť sprostredkovateľov (middlemen). Maloobchodní investori však veľmi často nerozlišujú rozdiel medzi obrovským množstvom týchto búrz a ich likviditou a ponukou aktív. To môže byť pre nich cesta do záhuby. Aktuálne je tento fakt ešte umocnený nedostačujúcimi (takmer žiadnymi) reguláciami.

Rovnako môže mať negatívny vplyv aj nedoriešená legálna stránka týchto novodobých aktív. Pri kryptomenách sa však na tento bod dá pozrieť aj z iného uhla. Burzy môžu medzi sebou spolupracovať za istých podmienok. Držia sa akéhosi pravidla, že čo je aktuálne nelegálne v jednom štáte, môže byť legálne alebo kóšer v inom štáte (kedže iba málo štátov stihlo vytvoriť legálnu stránku pre kryptomeny). V takomto prípade sa môžu burzy o profity podeliť.

2.Model: Spolupráce medzi (HFT) spoločnostiami

Pri druhom prípade si treba uvedomiť, že nájsť ten najefektívnejší spôsob HFT (High Frequency Trading) môže trvať niekoľko rokov. Podstatou však je, že ide o extrémne rýchle transakcie a obchodovanie (v milisekundách). HFT spoločnosti preto zbožňujú kryptomeny, pretože sú extrémne rýchle a úplne digitalizované v porovnaní s tradičnými trhmi. Všetko sa tak odohráva priamo vo virtuálnom svete a to extrémne rýchlo. To eliminuje risky a prináša vyššie a rýchlejšie profity, ako sa tomu deje v prípade iných aktív.

Poďme sa ale pozrieť na burzu Robinhood (ktorá funguje aj ako klasická burza, aj ako kryptoburza). Väčšina ľudí si na počiatku myslela, že táto burza neprežije. Dokonca ich vysmievali a pozastavovali sa nad myšlienkou toho, ako by mohla obchodná platforma prežiť úplne bez poplatkov. Tu sa však Robinhood nevzdal a rozhodol sa presmerovať svojich investorov na HFT firmy. A práve preto investori reálne aj Robinhood využívajú, kvôli rýchlosti a jednoduchosti. Aj napriek tomu, že je tento model v teórií takmer dokonalý a môže priniesť veľké výsledky, určite na ňom treba ešte veľmi popracovať. Takisto bude musieť byť braný s veľkou rozvahou, aby náhodou neprišlo k nejakej chybe na burzách, ktoré ho využívajú.

Záver

Toto nové a ešte nepreskúmané územie digitálnych trhov otvára dvere veľkým špekuláciám. Nie nadarmo sa tento sektor nazýva „Divokým Západom.” Nevýhody týchto trhov (od slabých regulácií až po nedoriešenú legislatívu) umožňujú obchodníkom premeniť tieto nedokonalosti na vysoké zisky.  Experti ako Zaitsev a jeho tím v ICOBox sa snažia navigovať nové biznisy čo najpodstivejšie v tomto novom a rýchlo sa meniacom svete. Ako všade, tak aj v tomto svete platí, že informácie a vedomosti majú silu a to nám môžu dokázať najmä nové typy búrz v kryptomenovom sektore.

Disclaimer: Tento článok nám bol do redakcie zaslaný, nenesieme za neho zodpovednosť.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Okazio PCWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.