Kazachstan nemal na Bitcoin takmer žiadny vplyv
Kazachstan nemal na Bitcoin takmer žiadny vplyv. Zdroj: Shutterstock, Filippo Ronca Cavalcanti

Občianske nepokoje a strety protestujúcich s armádou v Kazachstane prinútili vládu konať. Došlo k celonárodnému vypnutiu internetu, čo, samozrejme, negatívne zasiahlo aj Bitcoin.

Kazachstan a jeho vplyv na Bitcoin

Po tom, ako Čína zakázala kryptomeny a ich ťažbu, viac ako 20 % hash ratu sa presunulo do Kazachstanu. Aj preto sa začali vynárať špekulácie o tom, či sú za nedávnym poklesom BTC práve občianske nepokoje v krajine.

Tejto problematike sa venovala spoločnosť Arcane Research, ktorá sa vo svojej najnovšej správe snaží preukázať, že pokles vôbec nesúvisel s krízou v Kazachstane. Na uvedenom grafe môžeme vidieť, že cena BTC v čase vypnutia internetu neklesla ani o 1 000 USD. Odohralo sa to 5. januára približne o 10:00 UTC. Skutočný vplyv môžeme skôr hľadať vo vyjadreniach Fedu. Ten naznačil zvýšenie úrokových sadzieb a zúženie svojho programu pre nákup aktív.

Vplyv udalostí na cenu BTC
Vplyv udalostí na cenu BTC. Zdroj: Arcane Research

Prečítaj si tiež: Dokáže projekt Floki Inu v roku 2022 predbehnúť konkurenta Shiba Inu?

Burza Binance je najväčšia a pravdepodobne aj najlepšia kryptomenová burza. Pokiaľ chceš obchodovať aktuálne alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti vytvoriť si účet cez náš link. Získaš tak doživotnú zľavu na akýkoľvek obchod, ktorý otvoríš na tejto burze.

Takže spojitosť s Kazachstanom je v porovnaní s vyjadreniami Fedu mizivá. BTC po vyhláseniach americkej inštitúcie klesol o 4,5 %.

„Keďže cena BTC klesla bezprostredne po zverejnení vyhlásenia Fedu, je oveľa pravdepodobnejšie, že pokles ceny spôsobil práve Fed a nie prerušenie internetového pripojenia v Kazachstane, ktoré sa odohralo pár hodín predtým.“

Vplyv globálnych udalostí

Výskumná spoločnosť Arcane Research považuje udalosti v Kazachstane a ich vplyv na BTC za náhodu. Sieť stratila omnoho viac v čase, keď sa kríza vyvíjala, a nie v čase vypuknutia.

Hash rate v čase krízy v Kazachstane
Hash rate v čase krízy v Kazachstane. Zdroj: Arcane Research

Počas čínskej kryptomenovej apokalypsy utrpel Bitcoin omnoho viac. V tom období hash rate poklesol z približne 180 EH/s až na 80 EH/s, čo v tom momente vyvolalo obrovský medvedí útok.

Čo je však dôležité, je práve celosvetové rozmiestnenie ťažiarov. Decentralizácia v tomto smere výrazne zvýšila odolnosť Bitcoinu voči vnútroštátnym udalostiam. Na základe situácie v Kazachstane spoločnosť Arcane Research označila Bitcoin za najsilnejšie a najodolnejšie aktívum v krajine.

„Pokles hash ratu BTC v jednej krajine znamená, že sa ťažba stáva výnosnejšou v iných krajinách, čo výrazne motivuje ťažiarov v iných jurisdikciách, aby zvýšili svoj hash rate. A toto je proces, ktorý robí Bitcoin celosvetovo najrobustnejšou výpočtovou sieťou.“

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance