Krátky prehľad jednotlivých „generácií“ technológie blockchain

Kategorie: Novinky

Vo svete blockchain technológií prebieha vývoj neustále a tak dnes už nikoho neprekvapuje , že sa začína hovoriť o jednotlivých blockchain generáciách. Každá nová generácia priniesla niečo nové a vo svojej podstate spôsobila, alebo ešte len spôsobí, revolúciu nielen vo svete kryptomien.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Blockchain 1.0

Prvú generáciu poznáme všetci. Ide o blockchain Bitcoinu a jemu podobných mien ako Litecoin, Dogecoin, Monero, Zcash a podobne. V prípade bitcoinového blockchainu sa už niektoré chyby opravili a teraz sa pracuje na Lightning Network. Prvá generácia blockchainu momentálne narazila na problém známy ako škálovateľnosť.

Blockchain 2.0

Druhou generáciou sú kryptomeny, ktorých blockchain umožňuje vytvárať smart kontrakty (Turingovsky úplné skripty) a ďalšie kryptomeny. Najznámejšími sú Ethereum alebo čínske NEO.

NEO je veľmi centralizované, avšak na jeho blockchaine má bežať množstvo služieb, ktoré by mali byť využívané samotnou Čínou. Navyše je táto technológia postavená na základe Etherea. Naopak, Ethereum má omnoho globálnejšiu komunitu a je tu dlhšie. Bude zaujímavé pozorovať tieto dva projekty – rovnaká technológia, rozdielne prístupy.

Blockchain 3.0

Treťou generáciou by mali byť kryptomeny, ktoré budú využívať technológiu tangle resp. DAG, budú bez poplatkov a ich blockchain by nemal rásť takým spôsobom ako napríklad blockchain Bitcoinu.

DAG (Directed Acyclic Graph) používa napr. IOTA, ktorá podľa mojich vlastných skúseností vôbec nefunguje a Jakub Jedlinský zo spoločnosti AltLift sa na adresu IOTA na Cash Flow summite nevyjadril vôbec pozitívne. Tretia generácia iba začína vznikať. Uvidíme, čo prinesie a či nepôjde o slepú vývojovú vetvu.

Mohlo by vás zaujímať: Prečo IOTA priťahuje pozornosť vlád

Ak vás tento článok zaujal, čoskoro venujeme každej verzii samostatný článok. Sledujte nás na Facebooku, aby ste to nepremeškali. Nájdete nás aj na Instagrame a Twitteri.

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.