5 dôvodov, prečo IOTA priťahuje pozornosť vlád

Novinky IOTA a jej budúcnosť.
IOTA a jej budúcnosť. Zdroj: shutterstock.com/SatheeshSankaran
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O využití IOTY v Holandsku sme vás informovali v tomto článku. Haarlem však nie je jediná samosprávna obec, ktorá sa o IOTU zaujíma. V poslednej dobe sa s obcami, mestami dokonca až štátmi zaujímajúcimi sa o tento projekt roztrhlo vrece. Prečo je to tak? Čím si získala IOTA takú pozornosť? Poďme sa spoločne  pozrieť, čo hrá v prospech tejto kryptomeny.

1.Technologický boom

Blockchain zažíva nárast na popularite takmer v každom sektore počnúc financiami, cez hi-tech až po medicínu. Nie je preto vôbec žiadnym prekvapením, že vlády sa pokúsia čo najrýchlejšie adaptovať tieto nové technológie. Blockchain však nie je jediná takáto technológia. IOTA totiž prišla s úplne novou.

2.Tangle

Ak by ste chceli reagovať na prvý bod, že je moc všeobecný a neplatí len o IOTE, tak tento druhý vás určite presvedčí. IOTA totiž prišla na trh s niečím, čo tu ešte nebolo. Vytvorila si  vlastnú sieť úplne od začiatku vďaka ľuďom ako napríklad Serguei Popov, ktorý sa špecializuje na blockchain technológie. Aj s pomocou tímu odborníkov vymysleli nový technologický systém, ktorý sa od blockchainu odlišuje viacerými vlastnosťami. Týmto systémom je Tangle.

3.Transakčné poplatky

Oproti iným kryptomenám má IOTA veľkú výhodu napríklad v poplatkoch. Ak vás niekedy trápili ceny za prevod BTC, pri tejto kryptomene sa určite nemusíte obávať že prídete o časť svojej investície. Poplatky, s ktorými prišla IOTA, sú totiž nulové (číslom 0). Dôvodom prečo je tomu tak je, že všetky tokeny boli predťažené. Vďaka tomu, nie je potrebná autorizácia transakcií od ťažiarov v rámci siete a tým pádom sa eliminujú akékoľvek poplatky za prevody.

4. Internet vecí (Internet of Things- IoT)

IOTA bola navrhnutá tak, aby bola schopná spolupracovať s IoT. Internet vecí predstavuje sieť, na ktorej budú stroje prepojené medzi sebou, čo umožní komunikáciu medzi nimi. A práve pri tomto bode vstupujú vlády do hry asi najviac.

Takéto využitie kryptomeny by totiž mohlo byť hnacím motorom pre smart cities. Tie by sa v budúcnosti mali považovať za štandard vo vyspelej spoločnosti. Napríklad taký Dubaj alebo Tokio už začínajú implementovať  IoT, aby tým vyriešili každodenné problémy v uliciach. Práve kvôli tomuto IOTA ponúka výrazne väčší potenciál do budúcnosti ako iné kryptomeny.

5. Škálovateľnosť

Tá je pri IOTE takmer fascinujúca. Čím viacej ľudí totiž používa tangle, tým rýchlejšie transakcie budú. Rovnako aj platí, že čím má viac Tangle používateľov, tým viac transakcií je celá sieť schopná uniesť. Je to dané práve tým, že transakcie v rámci Tangle sú schvaľované aktívnymi členmi v danej sieti.

A kto vlastne prejavil o IOTU záujem?

O Holandsku už reč bola. Ďalej si IOTU všímajú napríklad Švédi, ktorí by si ju vedeli predstaviť ako systém, ktorý bude mať na starosť ich národnú kryptomenu (e-Kronu).

Ďalším záujemcom je napríklad japonská vláda, ktorá pozvala IOTU do Tokia na oficiálnu konferenciu. Cieľom má byť hľadanie spôsobov, ako by sa dal blockchain, tangle a iné distribuované technológie zapracovať do mesta akým je Tokio.

To však nie je všetko. Záujem prejavilo aj hlavné mesto Taiwanu. Taipei chce byť jedným z prvých smart cities a tak niet divu, že sa o IOTA technológiu aktívne zaujíma. Spolupráca sa napríklad nevylučuje s taiwanským start-upom BiiLabs.

Záver

Vyzerá, že IOTA vie ponúknuť naozaj veľa. Otázkou ale zostáva, či ju budú vedieť firmy a vlády používať tak, aby využili jej potenciál naplno. Ak sa tak však stane, tak má IOTA našliapnuté naozaj výborne.

Sledujte náš Facebook, aby vám neunikli ďalšie správy o dianí v oblasti kryptomien, a diskutujte s nami na najväčšom česko-slovenskom fóre o kryptomenách. Registrácia trvá menej ako 30 sekúnd.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.