Prečo môže byť NEO kryptomenou roku 2018 – prvá časť

Novinky Prečo môže byť NEO kryptomenou roku 2018.
Prečo môže byť NEO kryptomenou roku 2018. Zdroj: shutterstock.com/WitOlszewski
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

NEO alebo Ethereum? Ktorá platforma má šancu preraziť a prekonať konkurenciu? Z pohľadu vývojárov je dôležitá funkčnosť produktu, z pohľadu investora jeho ziskovosť. V tomto článku sa pozrieme na kryptomenu NEO a jej možnosti ovládnuť trh s digitálnymi menami.

Začnime najskôr ale s Ethereom. V čase nástupu bolo Ethereum niečo revolučné, čo celý kryptosvet privítal s veľkým nadšením. Drvivá väčšina ICO je postavená práve na tejto platforme (ERC20 tokeny) a jeho tvorca, Vitalik Buterin, je právom považovaný za obrovskú kapacitu v oblasti digitálneho sveta.

Tip redakcie: Prečítajte si náš článok o základoch Etherea

NEO alias Čínske Etehreum

Určíte ste sa stretli už so slovným spojením „Čínske Etehreum”, ktorým je NEO často označované. Čína je na rozdiel od ostatných svetových ekonomík relatívne špecifický trh. Pozrime sa na Alibabu a jej doťahovanie sa na Amazon, alebo na čínsku sociálnu sieť WeChat. Táto krajina sa s tým nepára a navonok sa môže zdať, že sa zameriava na vývoj vlastných technológií bez ohľadu na to, čo sa odohráva na poli jej konkurentov.

Z hľadiska kryptomien sa nám teda núka otázka, či môže NEO konkurovať Ethereu.

Dôležité je podotknúť, že obe kryptomeny sa zameriavajú na podobné ciele. Obe chcú byť platformami pre novú éru internetu: pre DApps (decentralizované aplikácie), ICO (intial coin offering) a smart kontrakty.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Internet 3.0

Zatiaľ čo obe spoločnosti vyvinuli svoje blockchainy tak, aby poskytovali dostatok nástrojov pre developerov, ich ciele sa líšia. Zámerom spoločnosti Ethereum je vytvoriť priestor pre vývoj DApps s orientovaním sa na globálnu využiteľnosť, poskytnutie lepšej prístupnosti a zabezpečenie čo najväčšej dôveryhodnosti. Inými slovami – vytvoriť internet 3.0. Naproti tomu je NEO projekt, ktorý využíva technológiu blockchain na digitalizáciu aktív, jej automatizáciu pomocou inteligentných zmlúv a realizáciu inteligentnej ekonomiky s distribuovanou sieťou.

Stručne povedané: Ethereum vyvíja a vynovuje svoj produkt v reakcii na aktuálne požiadavky trhu, kým NEO rozvíja svoju platformu v očakávaní budúcich požiadaviek.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Čo je smart ekonomika?

Najväčší rozdiel medzi NEO a Ethereom je zameranie NEO na smart ekonomiku. Preto ak chceme plne pochopiť túto kryptomenu, musíme pochopiť obsahovú podstatu tejto oblasti.

Inteligentná ekonomika bude obsahovať digitalizované fyzické aktíva. Obchodovanie s nimi bude samozrejme zapísané v blockchaine, čím bude ich vlastníctvo chránené a potvrdené prostredníctvom decentralizovaného modelu tejto technológie. Dôležitý faktor tu zohrá fakt, že tento typ ekonomiky bude s najväčšou pravdepodobnosťou /hraničiacou s istotou/ spadať pod vládu a jej regulácie. Tým pádom musí platforma, ktorá sa chce v tejto oblasti naplno presadiť a slúžiť “inteligentnej ekonomike”, dať dostatok dôveryhodných podkladov, aby vládu danej krajiny presvedčila. A to je presne cieľ a zámer blockchainu, ktorý NEO ponúka.

Tip redakcie: Prečítajte si náš článok o základoch NEO

Čo robí NEO, aby sa pripravilo na smart ekonomiku?

Základom pre tento typ ekonomiky su digitálna identita a digitálne aktíva. A v oboch prípadoch kladie NEO mimoriadny dôraz na dodržiavanie regulačných požiadaviek.

Digitálna identita

Anonymita je skvelá. Otázka súkromia by mala byť jednou z hlavných priorít každého technologického vývoja súčasnosti. Ak ale spoločnosti a vlády budú využívať blockchain na digitalizáciu aktív a vydávanie smart kontraktov, nemôžeme očakávať anonymitu. Ide o fakt, že ak má byť platforma v súlade s právnymi predpismi, digitálna identita (overiteľná identita v digitálnej podobe) je nevyhnutným zlom.

Dnes je digitálna identita založená na systéme nazvanom X.509 PKI (Public Key Infrastructure). Ide o medzinárodne dohodnutý štandard, ktorý ju definuje. NEO má v pláne dodržať tento štandard, pričom jeho celkové zabezpečenie chce podchytiť práve blockchainom. Jednotliví správcovia tak budú mať digitálnu identitu a zároveň svoje skutočné mená, aby v prípade napríklad súdneho sporu, bolo možné voči nim vyvodiť právne následky. Tento prístup je nevyhnutný pri registrácii finančných aktív v sieti a dodržiavaní regulačných požiadaviek.

NEO už uzatvorilo strategické partnerstvo s THEKEY – projektom, ktorý sa rozvíja na jeho platforme a ktorý umožňuje poskytovanie digitálnej identifikácie.

Digitálne aktíva

Ak chcete mat inteligentnú ekonomiku založenú na smart kontraktoch, musí existovať možnosť zamieňať aktíva nad rámec meny. To znamená zdigitalizovať aktíva, ako je napríklad vlastníctvo domu, majetku, automobilu, zlata, či iných vecí. Týmto krokom sa smart kontrakty stanú oveľa silnejšími a cieľom NEO je zabezpečiť, aby vydané certifikáty digitálnych aktív boli v súlade s právnymi predpismi danej krajiny.

Záver

V druhej časti si povieme niečo o NEOX, OnChain a City of Zion a popíšeme si najvýraznešie rozdiely medzi týmito dvomi kryptomenami.

Zdroj:
hackernoon.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.