Index S&P 500 môže klesnúť aj 50 % potom, ako FED zvýši úrokovú sadzbu
Index S&P 500 môže klesnúť aj 50 % potom, ako FED zvýši úrokovú sadzbu. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Lightspring

Podľa Petra Cecchiniho zo spoločnosti Axonic Capital monetárna politika Fedu zvyšuje pravdepodobnosť na dlhotrvajúcu recesiu. Táto hrozba sa premietne aj na stav trhov. Tie podľa Cecchiniho môžu klesnúť ešte viac, ako sme videli v posledných týždňoch. S&P 500 môže klesnúť aj o 50 %.

Scenár poklesu o takmer 50 % v prípade indexu S&P 500 zo 70. rokov sa stáva o to pravdepodobnejším,“ tvrdá Cecchini. Fed minulý týždeň oznámil zvýšenie základnej úrokovej sadzby o 75 bázických bodov, čo je viac, ako očakávali ekonómovia, analytici aj investori. Agresívnejšie riešenia boja proti rastúcej inflácii však so sebou nesú väčšie riziká hospodárskych ťažkostí, ktoré podľa Cecchiniho môžu zasiahnuť milióny ľudí. K zvyšovaniu sadzieb totiž dochádza neskôr, za čo je Fed v poslednej dobe kritizovaný, keďže jeho predikcia rastu inflácie bola chybná.

Tlmenie domáceho dopytu príliš neskorým zvyšovaním sadzieb by teraz mohlo vyústiť do dlhotrvajúcej recesie, najmä preto, že politika pôsobí na ekonomiku s troj- až deväťmesačným oneskorením,“ dodal Cecchini, pričom obviňuje Fed s tvrdohlavosti. Namiesto postupného zvyšovania nastúpil na cestu rýchleho dobiehania inflácie zvyšovaním sadzieb, čo môže vyvolať v spoločnosti, paradoxne, pokračovanie inflácie a recesiu. Podľa denníku Insider sa síce Fed snaží skrotiť infláciu znížením spotrebiteľského dopytu po tovaroch a službách, no v realite ide o obmedzenia na strane ponuky a vyšších cien komodít, ktoré spôsobujú väčšiu infláciu a na to nemá Fed takmer žiaden vplyv.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Graf na dnes: rubeľ na 7-ročnom maxime

Pokles indexu S&P 500

Keďže sa americký Fed vydal cestou rýchleho dobiehania inflácie a európska centrálna banka ešte ani len nezvýšila svoju sadzbu zo zápornej hodnoty, makroekonomické fundamenty nestoja na strane investorov. Index S&P 500 je od svojho maxima vzdialený len 24 %, čo je menej, ako bol pokles v roku 2020, keď vypukla pandémia COVID-19. S&P 500 vtedy klesol o 35 % od svojho maxima. Z histórie poklesov indexu počas recesií vieme, že S&P 500 môže klesnúť aj o viac ako 50 %. Cecchini preto predpokladá, že index klesne práve o 50 % od svojho maxima. To by znamenalo, že investori môžu sledovať hladinu poklesu okolo 2 400 dolárov.

Graf: Index S&P 500 v klesajúcom trende
Graf: Index S&P 500 v klesajúcom trende. Zdroj: Tradingview

Nanešťastie sa začína napĺňať scenár zníženia rizika, ktorý sme sformulovali koncom roka 2021, a scenár zníženia hodnoty indexu S&P 500 o takmer 50 % zo 70. rokov sa stáva pravdepodobnejším,“ tvrdí Cecchini.

Vyhliadky mnohých investorov sa napriek poklesom nezmenili a na Wall Street stále očakávajú zotavenie trhu, čo môže indikovať o to väčšiu hrozbu poklesov. V čase písania článku sa index S&P 500 obchoduje za 3731. Maximum dosiahol v januári na hodnote vyše 4 800.

Čítaj ďalej: Inflácia ničí európsky trh. Centrálna banka varuje pred veľkou korekciou

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance