Inflácia ničí európsky trh. Centrálna banka varuje pred veľkou korekciou
Inflácia ničí európsky trh. Centrálna banka varuje pred veľkou korekciou. Zdroj: https://www.shutterstock.com/GoodIdeas

Inflácia v EÚ dosiahla nové maximum – 8,8 %. V porovnaní s predchádzajúcim rokom, keď bola na úrovni 2 %, ide o rekordný nárast. Reakciou na infláciu je avizované zvýšenie základnej úrokovej sadzby Európskou centrálnou bankou (ECB), ktoré by malo nastať budúci mesiac. Situácia na finančných trhoch sa každým týždňom zhoršuje a prezidentka ECB Christine Lagardeová v pondelok uviedla, že riziko náhleho poklesu na európskych finančných trhoch a trhoch s nehnuteľnosťami je vysoké.

Riziká pre finančnú stabilitu sa od začiatku tohto roka citeľne zvýšili,“ uviedla predsedníčka Európskeho výboru pre systémové riziká, orgánu Európskej únie pre dohľad nad finančnými rizikami. Lagardeová ďalej dodala: „Hoci korekcia cien aktív bola zatiaľ riadená, riziko ďalšieho a možno aj prudkého poklesu cien aktív zostáva vážne.“

Euro narástlo

Krátko na to dnes euro posilnilo svoju cenu. Podľa agentúry Reuters ide o reakciu na snahu ECB potlačiť infláciu zvýšením sadzieb. Euro posledné týždne klesalo a dosiahlo 24-ročné minimum, z čoho profitovali krajiny, ktoré dovážali svoje tovary do EÚ a naopak, nevýhodné pre obyvateľov EÚ. Euro posilnilo o 0,5 % na 1,0563 USD ako reakcia na vyjadrenia hlavného ekonóma ECB Philipa Lanea. Ten potvrdil júlové zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov. Ďalšie zvýšenie má nastať v septembri, no konkrétne čísla zatiaľ nie sú k dispozícii. Podľa Reuters môže prísť k zvýšeniu aj o 50 bázických bodov, čo je stále málo oproti razantnejšej politike amerického Fedu. Ten zvýšil sadzby už dvakrát, a to o 50 a 75 bázických bodov.

Graf: EURO/USD. 4H
Graf: EURO/USD. 4H. Zdroj: Tradingview

Pokles ceny doláru v páre s eurom je podľa analytikov ING dočasný, keďže sa očakáva ďalšie posilnenie doláru:

Ďalším veľkým dolárovým vstupom bude, keď predseda Fedu Jerome Powell prednesie svoju polročnú výpoveď o menovej politike pred Senátom – ktorá by, súdiac podľa posledného zasadnutia FOMC, mala byť dosť jastrabia a znamenala by, že akýkoľvek dnešný pokles dolára bude pravdepodobne obmedzený.“

Posilnenie eura, očakávanie zvýšenia sadzieb v júli a v septembri nie sú pozitívne fundamenty pre európske finančné trhy, preto scenár ďalších poklesov je vysoko pravdepodobný.

Čítaj ďalej: Inflácia v Európskej únii opäť narástla

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance