Ray Dalio kritizuje FED: zvýšenie sadzieb nezlepší ekonomiku, čaká nás stagflácia
Ray Dalio kritizuje FED: zvýšenie sadzieb nezlepší ekonomiku, čaká nás stagflácia. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Niphon Subsri

Miliardár a investor Ray Dalio nedávno na Twitteri skritizoval ďalšie zvýšenie úrokovej sadzby Fedom o 75 bázických bodov. Podľa Dalia je naivné si myslieť, že Fed dokáže v aktuálnom stave urobiť niečo, čo by nemalo na ekonomiku aj negatívny vplyv. Naopak, ďalšie zvyšovanie sadzieb uvrhne ekonomiku do stagflácie.

Sprísňovanie síce znižuje infláciu, pretože vedie k tomu, že ľudia míňajú menej, ale veci sa tým nezlepšujú, pretože sa tým odoberá kúpna sila,“ napísal investor na Twitteri. Podľa zakladateľa najväčšieho heďžového fondu na svete Bridgewater obmedzenie kúpnej sily nezabráni rastu inflácie. „Neexistuje nič, čo by Fed mohol urobiť v boji proti inflácii bez toho, aby vytvoril ekonomickú slabosť,“ pokračuje Dalio. Preto predpokladá, že Fed nakoniec pozastaví zvyšovanie a umožní cestu práve stagflácii.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Kryptomena týždňa: token BNB sa ukázal ako stabilná investícia

Stagflácia

Na stagflačný scenár upozornil Dalio už v minulosti. Centrálne banky nedokážu ďalej pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, a preto sa vytvoria podmienky stagnujúceho rastu simultánne s rastúcou infláciou, čo je stav, ktorý nazývame stagflácia. Tento scenár investor očakáva do roku 2024. Fed by mal začať znižovať sadzby krátko pred americkými voľbami v roku 2024, myslí si Dalio.

Nachádzame sa v režime sprísňovania, ktorý môže spôsobiť korekcie alebo pohyby smerom nadol mnohých finančných aktív,“ povedal Dalio, čo však nemôže pokračovať dlhodobo a práve poklesy na trhoch donútia centrálne banky zastaviť zvyšovanie sadzieb.

Bolesť z toho bude veľká a to prinúti centrálne banky opäť uvoľniť, pravdepodobne niekde v blízkosti ďalších prezidentských volieb v roku 2024,“ uzatvára svoju analýzu Dalio.

Na záver je ešte potrebné dodať, že stagflácia tiež nepredstavuje pre akciové trhy a finančný sektor pozitívnu predikciu. Vyvoláva totiž nezamestnanosť, nižšie spotrebiteľské výdavky a pokles ziskov, čo sa premietne aj do cien akcií.

Čítaj ďalej: Národná banka Slovenska predpovedá ďalší rast inflácie a oslabenie ekonomického rastu krajiny

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance