Graf na dnes: rubeľ na 7-ročnom maxime
Graf na dnes: rubeľ na 7-ročnom maxime. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Gevorg Simonyan

Ruský rubeľ neprestáva posilňovať svoju cenu. V pondelok dosiahol takmer 7-ročné maximum k americkému doláru na moskovskej burze. Narástol o 1,2 % na 55,75, predtým sa dotkol hodnoty 55,44, čo bola jeho najsilnejšia hodnota od začiatku júla 2015. Podobne posilnil svoju pozíciu aj voči euru o 0,6 % a dosiahol tak 5-ročné maximum.

Napriek prebiehajúcej vojne na Ukrajine sa ruská mena rubeľ (RUB) stala najvýkonnejšou menou súčasnosti, ako uviedla agentúra Reuters. Analytici vysvetľujú rast ceny kontrolou kapitálu vládou a prísľubom blížiacich sa daňových platieb na konci mesiaca. Hoci vláda využila posilnenie meny ako demonštráciu sily ruskej ekonomiky počas ekonomického fóra v Petrohrade, prvý podpredseda vlády Andrej Belousov varoval, že rubeľ je nadhodnotený a priemyslu by viac prospelo, keby sa jeho kurz voči americkému doláru znížil na 70 až 80.

Graf: rubeľ oproti doláru silnie
Graf: rubeľ oproti doláru silnie. Zdroj: Tradingview

V najbližšej dobe môžeme očakávať ďalšie posilnenie pozície rubľa k americkému doláru, keďže firmy budú platiť dane. Spoločnosti zamerané na zahraničný export budú konvertovať svoje príjmy z dolárov a eur na rubeľ, čo opäť posilní hodnotu rubľa.

Vývozcovia tento týždeň pravdepodobne začnú zvyšovať predaj devíz, keďže ich koncom mesiaca čakajú platby daní a dividend v hodnote približne 1 bilióna rubľov (18,91 mld. USD),“ uviedla investičná spoločnosť SberCIB.

Spoločnosť predpokladá, že rubeľ môže do konca mesiaca dosiahnuť cenu 50 rubľov za dolár aj euro.

Čítaj ďalej: Kryptomena týždňa: token BNB sa ukázal ako stabilná investícia

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance