Bitcoin nemusí kvôli Mt.Gox klesnúť.
Bitcoin nemusí kvôli Mt.Gox klesnúť. Zdroj: shutterstock.com/Primakov

Katastrofický scenár pádu ceny bitcoinu vplyvom blížiaceho sa výplatného termínu skrachovanej burzy Mt.Gox, zrejme nebude až tak tragický. Vplyv uvoľnenia 142 000 bitcoinov do siete neprinesie destabilizáciu, nakoľko sa rozplynie rovnomerne. Myslí si to významný analytik spoločnosti UBS, jednej z najväčších finančných a investičných gigantov v USA. Správu priniesol denník news.bitcoin.

Predikcie pádu ceny

Ako sme vás informovali, viacerí analytici od začiatku roka, po šialenom raste ceny bitcoinu, predpovedali zdravú korekciu alebo možno i výrazný pád. Odôvodňovali to nepripravenosťou ekonomického systému na bullrun. V článku Populárny analytik varuje: „Bitcoin padne až na 10 000 dolárov. To bude ideálna nákupná zóna“ zo záveru minulého roku, sme priniesli varovania analytika Nicholasa Mertena pred pádom na 10 000 dolárov. Januárový rast toto nepotrvrdil a súčasná stagnácia ceny BTC odráža neistotu na finančných trhoch.

Kryptoinvestori sú aktuálne opatrní v optimistických investíciách, nakoľko vyhrážky SEC-u ku regulácii kryptopriestoru, naberajú čoraz relnejší charakter. Nie je vylúčené, že tvrdšie zásahy proti kryptomenám prídu hlavne z amerického kontinentu a zvyšok sveta sa bude postupne prispôsobovať.

Príbeh burzy Mt.Gox

Kryptoburza Mt.Gox patrila ešte v roku 2013 k najväčším burzám na svete. Po viacerých hackerských útokoch v roku 2019 prišla o viac ako 850 000 BTC. Z nich 750 000 patrilo klientom burzy a tí dostali príležitosť rozdeliť si zvyšných 142 000 bitcoinov. Po ťahaniciach prišiel konečne čas a burza uvoľní tieto prostriedky pre klientov. Viacerí predpovedali vplyvom tejto udalosti nestabilitu na trhu a možný výrazný pád digitálneho zlata.

O celej kauze Mt.Gox si môžete prečítať v článku Na trh možno čoskoro vstúpi 126 000 BTC! Rozhodnú poškodení z Mt. Gox hacku

Bitcoin je momentálne v konsolidácii

Ako môžeme vidieť na dennom grafe nižšie, bitcoin sa momentálne nachádza v konsolidačnej fáze, kedy nebol schopný prekonať dôležitú rezistenciu na úrovni 25 000 dolárov.

BTCUSD 1D graf.
BTCUSD 1D graf. Zdroj: TradingView

V čase písania článku sa BTC obchoduje na úrovni 23 276 dolárov a za posledných pár hodín zaznamenal miernu korekciu v dôsledku negatívnych výsledkov z amerického výrobného sektora za február 2023. Pozitívne predpovede, aké sme priniesli v posledných dňoch, ostávajú teda zatiaľ skôr v teoretickej rovine.

Čítajte ďalej: Štát ti vie zobrať veľkú časť zisku na odvodoch a daniach – Takto sa tomu vyhneš