SEC chystá veľký krok – Ako to ovplyvní kryptomeny?

Novinky SEC prichádza s novým návrhom pre kryptomeny
SEC prichádza s novým návrhom pre kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi/K.unshu
BITmarkets BITmarkets

Predseda Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC), Gary Gensler, navrhol zmenu pravidiel federálnej úschovy tak, aby sa vzťahovali na všetky kryptomenové aktíva. Podľa správy News Bitcoin, niektoré platformy, ktoré poskytujú kryptomenové pôžičky tvrdia, že spravujú majetok investorov, no to ich nezaraďuje do skupiny kvalifikovaných správcov.

Ak sa tento návrh podarí presadiť, kryptomeny budú spadať do rozšírených pravidiel úschovy. Okrem toho spoločnosti, ktoré ponúkajú možnosť úschovy kryptomien sa budú musieť registrovať. Gary Gensler zdôraznil 4 základné body tohto návrhu:

  • aktíva zákazníkov budú korektne oddelené
  • kvalifikovaní depozitári a poradcovia uzavrú písomné dohody, ktoré zabezpečia ochranu depozitára
  • depozitári sa podrobia každoročným hodnoteniam od verejných účtovníkov a budú poskytovať účtovné výpisy
  • zvýšenie požiadaviek na zahraničné finančné inštitúcie, ktoré slúžia ako depozitár

Hlavným problémom v súčasnosti je, že na mnohé kryptomenové platformy sa nemôžu investiční poradcovia spoliehať ako na kvalifikovaných správcov. Podľa Genslera tieto platformy neoddeľujú správne majetok zákazníkov od ich vlastných účtov s kryptomenami alebo majetku ďalšieho klienta. Keď kryptomenové firmy v minulosti krachovali, majetok klientov sa stal majetkom zbankrotovanej spoločnosti.

SEC bude bojovať proti kryptomenám

SEC bude bojovať proti kryptomenám. Zdroj: shutterstock.com/AevanStock

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

SEC verzus kryptomeny

Tento návrh prichádza bezprostredne po tom, čo sme vás informovali o kauze Kraken. Kryptomenová burza totiž musela úplne stopnúť staking na svojej platforme na území USA. Dôvodom má byť podobnosť s cennými papiermi finančných inštitúcií, keďže účel stakingu je taktiež dosahovanie výnosov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Kraken sa vyjadril, že sa cíti hlúpo, keďže musel zaplatiť 30-miliónovú pokutu SEC-u. Problémom môže byť ale dopad na celý kryptomenový sektor, keďže USA je najväčším trhom a SEC môže ovplyvňovať fungovanie kryptomien len na pôde USA.

Otvára sa otázka ako to bude vyzerať so stakingom aj iných platforiem, ktoré pôsobia na americkej pôde. Investori sa pravdepodobne budú presúvať do zahraničných platforiem kde staking nebude zakázaný a v konečnom dôsledku SEC nebude mať dosah na ich fungovanie.

Šéf SEC-u taktiež zdôraznil, že ak držíte kryptomeny na centralizovaných burzách, tak nie ste ich majiteľmi. To je, samozrejme, pravda a informovali sme vás o tom v článku Burzy sú majiteľmi vašich kryptomien. Môže sa to zmeniť?

Zdá sa, že kryptomeny budú predmetom čoraz väčšieho dohľadu, nielen v USA, ale po celom svete a obchodníci, ktorí sú na trhu už dlho, budú len spomínať na staré dobré časy, kedy dokonca burzy ani nevyžadovali overenie KYC.

Mohlo by ťa zaujímať: Regulácia MiCA klope na dvere. Kryptomeny čaká v Európe dôležitý moment

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Táto krajina je novým Chorvátskom. Turistov vábi lacnými službami i azúrovým morom

2

Moderný supermarket má vážne problémy. Prečo tam nikto nenakupuje?

3

Veľká slovenská banka úplne ruší platobné karty Visa. Dotkne sa to aj vás?

4

Obrovské prekvapenie. V maličkej slovenskej obci vyrastie nové nákupné centrum

5

Sociálna poisťovňa chystá zmeny. Všimnú si ich všetci Slováci

PR články

Aký výkon má obchodovanie s veľkými dátami s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT? ATPBot má odpoveď

PR články | 24. mája 2024

PR článok ATP Bot. Nedávno ATPBot oznámil, že teraz podporuje všetkých používateľov Binance, Kraken a Coinbase, aby mohli implementovať automatické obchodovanie s umelou inteligenciou prostredníctvom API, čím používateľom poskytuje viac príležitostí na obchodovanie s kryptomenami.

ATP Bot obchoduje s AI