Fiat vs. centralizované vs. decentralizované burzy: Aby sa v tom čert vyznal

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Jednou z otravných vecí dnešného kryptosveta je skutočnosť, že investori sú obvykle nútení využívať služby viacerých búrz. Niektoré burzy síce ponúkajú obchodovanie v páre voči fiat menám, ale majú veľmi obmedzený výber digitálnych mien. Iné burzy ponúkajú širokú škálu mincí, ale až po tom, čo sa týmto novým menám podarí na kryptotrhu obstáť. Existujú tiež burzy, ktoré ponúkajú striktne iba nové a zatiaľ neznáme mince. V súčasnej dobe sa môžeme stretnúť s tromi hlavnými druhmi búrz. Sú to fiat burzy, centralizované kryptoburzy a decentralizované kryptoburzy.

Získajte exkluzívne členstvo na Trading11 iba za 10 € mesačne

Fiat burzy

Táto kategória zahŕňa nám už veľmi dobre známe burzy, ako sú Coinbase alebo Gemini. Rovnako vznikajú aj burzy nové – napríklad COSS. Fiat zmenárne umožňujú užívateľom nakupovať kryptomeny priamo za fiat meny (ako je USD či EURO) a sú nevyhnutnou súčasťou celého krypto-ekosystému. Ich nevýhodou je, že zvyčajne majú veľmi obmedzený výber kryptomien, ktoré je pomocou nich možné za fiat meny kúpiť.

Keďže akceptujú fiat menu, podliehajú omnoho prísnejšej kontrole vlád a ako také musia byť v súlade so všetkými predpismi. To znamená, že aj pridávanie nových digitálnych mien je veľmi problematický a zdĺhavý proces. Všetky kryptomeny, ktoré by chcela burza pridať, musia byť dôkladne preverené a užívatelia musia mať istotu, že ide naozaj o legitímne projekty, ktoré sami dodržiavajú zákon. Fiat zmenárne tiež zvyčajne vyžadujú podrobné overenie svojich užívateľov podľa štandardov KYC (Know Your Customer).

Niektorí noví investori sa rozhodnú svoj vstup do krytposveta tu (na fiat burzách) ukončiť a uspokoja sa s tým, že investujú iba do tých najväčších digitálnych mien, ktoré burza podporuje. Investori tiež obvykle používajú fiat burzy k získaniu mincí Bitcoinu či Etherea, ktoré potom použijú k nákupu ďalších altcoinov na ďalších kryptoburzách.

Centralizované kryptomenové burzy

Typickými predstaviteľmi tejto kategórie sú burzy ako Binance či Kucoin. Tieto burzy ponúkajú obchodovanie v pároch iba s inými digitálnymi menami. To znamená, že ak máte záujem si kúpiť napríklad kryptomenu VeChain (VEN), musíte použiť jednu z ďalších kryptomien, s ktorou je spárovaná. Väčšinou to býva Bitcoin alebo Ethereum.

Kryptomenové burzy majú o niečo voľnejšie pravidlá z hľadiska dodržiavania predpisov a zákazníckych procesov KYC, pretože od svojich používateľov neprijímajú priamo fiat meny.

Centralizované kryptomenové burzy väčšinou pridávajú nové mince až vtedy, keď dosiahnu určitú úroveň zrelosti a sú úspešne prijaté kryptotrhom. Vzhľadom na fakt, že u týchto kryptobúrz je dobre známe, kto za nimi stojí, je aj v ich najlepšom záujme dôkladné overenie legitimity kryptomien pred ich pridaním na burzu.

Tip pre vás: Binance – návod (registrácia, vklad, exchange)

Decentralizované kryptomenové burzy

Do tejto kategórie patria burzy ako je napríklad IDEX. Rovnako ako centralizované, tak aj decentralizované kryptoburzy ponúkajú iba obchodovanie v pároch s inými digitálnymi menami. Decentralizované kryptomenové burzy výrazne zvyšujú svoje zabezpečenie tým, že neukladajú informácie o zákazníkoch či ich aktivitách na centrálnom serveri. To znamená, že v prípade hackerského útoku a narušenia bezpečnosti burzy by sa útočníkovi nemalo podariť nič ukradnúť. To je skutočne výrazný pokrok a výhoda oproti centralizovaným burzám, ktoré (ako nám už história niekoľkokrát ukázala) sú zraniteľnejšie voči hacku.

Z hľadiska KYC a nutnosti dodržiavania pravidiel a predpisov majú tieto burzy asi najlaxnejší prístup a často svojim užívateľom ponúkajú úplnú anonymitu. Aj z tohto dôvodu sú decentralizované burzy často prvým miestom, kde bývajú nové mince zalistované a kde je možné s nimi obchodovať.

Ale ako všetko, aj toto je možné chápať ako dvojsečnú zbraň, kde na jednej strane majú investori možnosť nakúpiť sľubné kryptomeny v skorom štádiu ich uvedenia na trh, čím sa zvyšuje potenciál ich zárobku, no na strane druhej sa tým zvyšuje riziko investície do pochybných až podvodných projektov, ktoré by vôbec nemali šancu na zalistovanie na centralizovaných kryptoburzách. Decentralizované burzy sú preto vhodné iba pre veľmi skúsených užívateľov, ktorí si sami dokážu spraviť dostatočný research (prieskum) trhu.

Odporúčame článok: Nízka likvidita – najväčší problém decentralizovaných búrz

Záver

Každá zo spomínaných búrz má svoje nezastupiteľné miesto na trhu. Rovnako tak majú všetky kategórie svoje kladné, ale aj záporné stránky. Je na zvážení každého investora, aký prístup mu je „sympatickejší” a bude ho preferovať. Na výber majú tak opatrnejší investori, ako aj tí, ktorí sa neboja podstúpiť vyššie riziko a úmerne tomu získať prípadne vyšší zisk.

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Zdroj:
hackernoon.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.