low

Decentralizované burzy postupne dokončujú fázu výskumu a vývoja a krok po kroku sa snažia získať prvých užívateľov. Zároveň však narážajú aj na významný problém a tým je likvidita.

Zjednodušene povedané – ak chcete mať dostatočný počet užívateľov a tým pádom dosiahnuť aj požadovaný úspech, potrebujete likviditu.

Order book depth

Zabehnuté centralizované burzy tento problém zväčša vyriešili dohodami s market makermi. Ide o firmy, ktoré vypisovaním opačných kontraktov zabezpečujú práve spomínanú likviditu trhu. Stimuly, ktoré im burzy poskytujú sa zvyčajne vyskytujú vo forme zliav alebo odmeny, za čo má potom burza záruku, že obchodníci zachovajú “order book depth”. Týmto pojmom sa označuje miera počtu otvorených objednávok na nákup a predaj, ktoré sa zobrazujú ako order book alebo kniha objednávok.

Mohlo by vás zaujímať: Top 10 kryptomien podľa GitHub a Darpal ratingu

V prípade decentralizovaných búrz je dôležité podotknúť, že obchodovanie na týchto platformách je možné len s kryptomenami. To znamená, že ľudia nemôžu nakúpiť preferovanú digitálnu menu za klasické meny (fiat). Tým pádom musia navštíviť klasickú burzu, kde si nakúpia Bitcoin, alebo Ethereum a za ne už budú môcť realizovať svoje obchody na decentralizovaných burzách. To samozrejme sťažuje celý proces predovšetkým pre nováčikov

Daniel Cawrey, výkonný riaditeľ spoločnosti Pactum Capital to vysvetľuje slovami:

“Väčšina investorov / obchodníkov je podozrievavá voči Bitcoinu. Takže nechať ich boriť sa s ďalšími komplikáciami, aby obchodovali na decentralizovanej burze s nízkou likviditou môže spôsobiť, že ich táto ponuka neosloví.”

Video nabité informáciami z dielne kryptomagazínu je TU. Pokiaľ sa vám bude páčiť, nezabudnite na odber nášho YouTube kanálu.

AirSwap prináša bulletin board-style system

AirSwap, decentralizovaná burza, založená obchodníkom spoločnosti Virtu Financial, Michaelom Ovedom má však iný prístup. Táto platforma vsadila na „bulletin board-style system“ (systém elektronických vývesiek, ktoré sú rozdelené podľa tém, a do ktorých môžu užívatelia prispievať). Vďaka nemu môžu obchodníci na AirSwamp komunikovať priamo medzi sebou.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Platforma nahrádza tradičné knihy objednávok vyhľadávačom, ktorý sa nazýva indexer. Ním môžu obchodníci oznámiť svoj zámer nakúpiť alebo predať. Záujemca si ho môže následne vyhľadať pomocou smart kontraktov. V súčasnosti sa na AirSwampe obchoduje 25 tokenov s vyhliadkou na pribudnutie ďalších.

So zaujímavou myšlienkou prišla aj spoločnosť CyberNetwork, ktorá začala fungovať len minulý mesiac. Rovnako upustila od order booku a namiesto toho uplatňuje vlastný Kyber Smart kontrakt.

Spoluzakladateľ spoločnosti CyberNetwork, Liu Luu uvádza:

“Problém likvidity riešime tým, že oslovujem marekt makerov, čím umožňujeme každému, kto má väčšie množstvo nečinných aktív získať väčší zisk vytváraním trhu na našej platforme.”

Záver

Ak by sme mali v skratke zhrnúť prínos decentralizovaných búrz, mohli by sme ako klady uviesť predovšetkým anonymitu, žiadnu potrebu centrálneho servera a nevyžadovanie osobných dokladov pri registrácii. Na druhej starne je tu však aj jeden markantný zápor v podobe nízkej likvidity. Dúfajme však, že aj s týmto sa dokážu decentralizované platformy popasovať a prinesú nové možnosti ako aj konkurenciu na poli búrz, ktoré obchodujú s kryptomenami.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Libor

Riešením by mohlo byť, že každý účastník decentralizovanej burzy, ktorý je roli makera – dodávateľa likvidity cez limitné objednávky alebo je v roli takera – odoberateľa likvidity, by buď inkasoval poplatok napr. 0,1% z realizovaného obchodu v prípade makera, alebo by ho platil v prípade takera. Jednoducho taker by platil 0,1 % makerovi. Takže maker by potom mohol kupovať a zároveň aj predávať pri takmer rovnakej cene v tom istom čase / nízky spread / a zarábal by 0,1 % zo svojho obratu. To by bolo veľmi motivujúce a zároveň by to stabilizovalo ceny – nižšia volatilita. No a organizátor… Čítať ďalej