Hodnoty stablecoinov na burzách dosahujú rekordné čísla. Čo sa chystá?

Kategorie: Novinky
Stablecoiny
Stablecoiny. Zdroj: Shutterstock.com/iQoncept

Zatiaľ čo bitcoinové a ethereové rezervy na burzách prudko klesajú, príliv stablecoinov zaznamenal vysoký krátkodobý nárast. Dňa 10. novembra čistý príliv stablecoinov zaznamenal 7. najväčšiu hodnotu v histórii ich existencie, pričom na burzy prišlo 1,04 miliardy dolárov v USDT, USDC, BUSD a DAI.

Tento rast posunul stablecoiny držané vo všetkých burzových rezervách na nové historické maximum, až na 41,186 miliardy dolárov. Na grafe nižšie tiež vidíme nárast dominancie BUSD s viac ako 21,44 miliardami dolárov v rezervách búrz. Je to pravdepodobne spôsobené postavením burzy Binance, ktorej podiel na trhu taktiež rastie. Naopak, stablecoiny USDT a USDC zaznamenali posledné mesiace mierny pokles, čo jasne naznačuje súčasné preferencie účastníkov trhu.

Stablecoiny a ich dominancia

Stablecoiny a ich dominancia. Zdroj: Glassnode

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Stablecoiny sú rizikové

V dôsledku vysokého prílivu stablecoinov počas odlivu BTC a ETH sa trh dostal do zaujímavého stavu. Celkovo sa čistá kúpna sila stablecoinov na burzách zvýšila o 4 miliardy dolárov na mesiac. To dokazuje, že napriek nedávnej panike na trhu investori v súčasnosti uprednostňujú držbu BTC a ETH namiesto centrálne vydávaných stablecoinov. Ak totižto z búrz odchádza BTC a ETH neznamená to, že ich investori predávajú a zbavujú sa ich, ale iba ich presúvajú na bezpečnejšie úložisko.

Je zaujímavé, že veľká časť týchto stablecoinov pochádza z inteligentných zmlúv a boli stiahnuté z ethereovej siete pri sadzbe 4,63 miliardy dolárov mesačne. To dokazuje, že v súčasnosti sa stal dopyt po okamžitej dolárovej likvidite veľmi vysoký.

Stablecoiny sa stále považujú za rizikové digitálne aktívum, a to hlavne z dôvodu ich krytia. Krach stablecoinu UST ukázal, že akýkoľvek kryptomenový projekt môže zo dňa na deň skončiť. Dodnes investori využívajú ich držbu predovšetkým ako prostriedok na okamžité transakcie na centralizovaných burzách. Stále ale platí, že investor by mal diverzifikovať aj samotné stablecoiny.

Mohlo by ťa zaujímať: Inštitucionálni investori kupujú pokles uprostred korekcie