Bitcoin nikdy neklesne na nulu
Bitcoin nikdy neklesne na nulu. Zdroj: shutterstock.com/In Green

Mnohí známi ekonómovia často považujú bitcoin za bezhodnotné aktívum, ktoré nakoniec klesne na nulu. Dokonca si niektorí myslia, že ide o podvod. Tu sa otvára otázka, či je to vôbec možné a či bitcoin má skutočne nejakú hodnotu. Čím je jeho hodnota určená a môže vôbec cena niekedy klesnúť na nulu?

Bitcoin je aktívum v digitálnom svete, no jeho hodnotu určuje vzťah ponuky a dopytu rovnako ako v prípade akéhokoľvek iného aktíva. Niektoré aktíva sú priamo kryté a iným zas ľudia iba dôverujú. Keď platíme eurami, tak používame ich pretože veríme, že si za nich kúpime tovary a služby pri zachovaní čo najmenšej volatility. Sú preto kryté výhradne dôverou a sú stanovené ako zákonné platidlo.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin a jeho vnútorná hodnota

V prípade bitcoinu vnútornú hodnotu taktiež vytvára dôvera držiteľov mincí. Akurát je motiváciou špekulácia nad cenovým pohybom a nie platenie za statky. Dôvodom je predovšetkým vysoká volatilita, ktorá neumožňuje spoliehať sa na to, že na druhý deň si kúpime rovnaké množstvo tovarov za rovnakú cenu.

Preto je nepravdepodobné, že bitcoin a kryptomeny nahradia fiat meny v úlohe platobného prostriedku. Na druhej strane môžu ostať prítomné ako investičný nástroj. Budúcnosťou platobného styku predstavujú centralizované digitálne meny, o ktorých sa viac môžete dočítať v článku Zabijak kryptomien, ktorý môže spôsobiť ich zánik.

Bitcoin dlhodobo rastie
Bitcoin dlhodobo rastie. Zdroj: TradingView

Keď už vieme, čo určuje cenu bitcoinu a čím je tvorená vnútorná hodnota, poslednou otázkou zostáva, prečo nemôže nikdy klesnúť na nulu. Čiastočne sme si už odpovedali, pretože ak bude existovať čo len minimálny dopyt, cena nikdy nemôže byť nulová. Je vysoko nepravdepodobné, že ani jeden človek nebude chcieť v budúcnosti nakúpiť bitcoin.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Stále bude existovať minimálny dopyt

Aj keď sa obchoduje menej ako 12 % všetkých vyťažených bitcoinov a toto číslo klesá, stále bude existovať určitý objem, ktorý bude hýbať s cenou. Viac sa o tomto trende dočítate v článku Nezvratný osud kryptomien – Zmiznú z búrz všetky bitcoiny?

V tomto článku sme si jasne ukázali, že bitcoin je krytý dôverou a jeho cena je určená dopytom a ponukou. A navyše, nemôže klesnúť na nulu, pretože minimálny dopyt bude stále existovať.

Mohlo by ťa zaujímať: Cena bitcoinu záhadne vyrástla na 50 000 dolárov – čo sa stalo?