Bitcoin mizne z búrz
Bitcoin mizne z búrz. Zdroj: shutterstock.com/Ground Picture/Chinnapong

Bitcoin, ktorý sa nepohol viac ako 10 rokov dosiahol novú historickú úroveň. Podľa správy Beincrypto dokonca metrika prekonala aj počet všetkých bitcoinov na kryptomenových burzách. Čo to znamená pre kryptomenový trh a ako je potrebné tieto dáta chápať?

Bitcoiny z centralizovaných búrz miznú už od marca 2020, no nedávne udalosti po krachu FTX spôsobili rekordné úrovne odlivu, kedy len za november odišlo z platforiem až 184 000 BTC. Analytik Will Clemente nedávno porovnal tento ukazovateľ so skupinou bitcoinov držaných nad 10 rokov a vo svojom tweete zdieľal túto historickú udalosť.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin, ktorý už nikto nenájde

V súčasnosti skupina bitcoinov nad 10 rokov predstavuje až 13,7 % celkovej vyťaženej ponuky. Konkrétne ide viac ako 2,6 milióna BTC, ktoré sa nepohli extrémne dlhé obdobie a ich podiel neustále rastie. Je pravdepodobné, že táto metrika bude z dlhodobého hľadiska len stúpať a do roku 2030 sa očakáva, že dosiahne až 3,7 milióna BTC.

Mohli by sme si namýšľať, že ide o investorov, ktorí majú pevné nervy a nie sú ochotní predávať, no v skutočnosti ide o stratené mince. Samozrejme, patria sem aj dlhodobí držitelia, no ich zastúpenie v tejto skupine je minimálne. Napriek tomu môžeme zhodnotiť, že za posledné roky dochádza k veľkým presunom do súkromných peňaženiek, kde sa mince nehýbu.

Dlhodobí držitelia sa zobudili len nedávno

Ak ale mince odchádzajú z búrz len posledné 3 roky, držitelia ktorí ich presunuli do studených peňaženiek nemôžu byť súčasťou skupiny nad 10 rokov. A je vysoko nepravdepodobné, že niekto držal mince na centralizovanej burze vyše 10 rokov, keďže väčšina ani neexistovala. V prípade, že sa zaujímate o túto tému, odporúčame vám prečítať si aj nasledujúce články:

Pre bitcoin to znamená, že bude menej likvidný a jeho hodnotu to podporí v cenovom raste. Bude menej dostupný a ľudia ho budú čoraz menej predávať. Menšie centralizované burzy ale pravdepodobne ukončia v tomto desaťročí svoju činnosť, keďže nedôvera investorov narastá a prejavuje sa extrémnymi výbermi mincí.

Mohlo by ťa zaujímať: Toto je posledná možnosť lacno nakúpiť bitcoin – Cesta k miliónu #11