Nové Telegram ICO vzbudzuje kontroverziu

Novinky Nové Telegram ICO vzbudzuje kontroverziu
Nové Telegram ICO vzbudzuje kontroverziu Zdroj: shutterstock.com/AleksandraSova
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zdá sa, že Bitcoin pomaly stráca svoje postavenie stredobodu diania vo svete kryptomien. Ďaleko väčšia pozornosť a peniaze sú dnes v ICO, teda predpredajoch tokenov, ako nám teraz novovzniknuté ICO s názvom Telegram dokazuje.

Tento článok je preložený z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal V.

Pre niekoho zabezpečená investícia, pre niekoho alternatívna mena s užitočnou hodnotou, ale ani jedno z toho nemusí platiť. Tak či tak, ICO, čiže predpredaj kryptomien, než sú uvedené na burze, priťahujú obchody dosahujúce až miliardy dolárov od ľudí, ktorí majú skôr viac peňazí ako rozumu.

V centre diania ICO sa však nachádza jedna špecifická mena. Volá sa Telegram a jej odhadovaná hodnota predstavuje 2 miliardy dolárov. Bola založená ruskými bratmi Pavlom a Nikolaiom Durovom, ktorí vlastnia ruskú sociálnu sieť VKontakte a chatovaciu aplikáciu Telegram. Tá má konkurovať aplikáciám typu WhatsApp, avšak má jednu odlišnosť. Zámerne totiž nezarába žiadne peniaze a nedisponuje žiadnym obchodným modelom. Dokonca sú všetky náklady spojené s prevádzkovaním aplikácie platené z vlastného vrecka zakladateľa Pavla Durova. Na stránke Telegramu je v sekcii FAQ napísané, že zakladateľ Pavel Durov poskytol na prevádzku aplikácie “veľmi štedrú čiastku”. Tá údajne zatiaľ na prevádzku aplikácie bohato postačuje. Ak sa však peniaze minú, je na stránke uvedené, že budú niektoré nepodstatné funkcie spoplatnené tak, aby bolo možné pokryť náklady na prevádzku a platy vývojárov.

Z tohto dôvodu sa zdá, že spoločnosťou Telegram založená rovnomenná ICO má slúžiť predovšetkým k pokrytiu vlastných nákladov spoločnosti a nakoniec to potvrdil aj Gregory Klumov, CEO a zakladateľ kryptomeny STASIS.

Ten prehlásil, že s rastúcou užívateľskou základňou by skoro došlo k vyčerpaniu všetkých peňazí, preto ICO má byť pre Telegram akýmsi mechanizmom pre získanie prostriedkov na prevádzku aplikácie aj bez hľadania nových investorov.

Čo je vlastne Telegram?

Aj keď sa Telegram javí ako skoro bežná aplikácia pre zasielanie správ, akých máme dnes na trhu celú kopu, jej obľuba rapídne stúpa, a to aj navzdory nulovému obchodnému modelu a nulovému zisku.

Čím sa aplikácia jednoznačne odlišuje je však jej úroveň zabezpečenia a súkromia. Nejväčšiemu úspechu sa tak teší práve v krypto komunite. Používa ju napríklad Woody Levin, zakladateľ a CEO spoločnosti 3.0 Capital, ktorý na adresu aplikácie prehlásil, že “Je to jedna z prvých aplikácií, ktorú ráno kontrolujem a jedna z posledných vecí, ktorú robím večer pred spaním”.

Ryan Gilbert z Propel Venture Partners dodal, že “užívatelia aplikácie Telegram sú naozaj v epicentre celého diania okolo kryptomien”.

Kombinácia prísneho súkromia a nulových nákladov je v skutočnosti zmyslom celej aplikácie. Pavel Durov uvádza, že na bezpečnú a súkromnú komunikáciu by mal mať nárok každý a to zadarmo. Zobrazovanie reklám označuje za nemiestne až nemorálne.

“Snažíme sa nastaviť vyšší štandard pre technológie zasielania správ, zvýšiť komunikáciu, pokiaľ ide o rýchlosť, bezpečnosť a všestrannosť,” prehlásil P. Durov.

Súkromie a bezpečnosť je niečo, na čo reaguje hlavne takzvaná krypto elita, disidenti a aktivisti, na ktorých bratia Durovovci mieria. Je tu však tiež možnosť, že aplikáciu budú hojne využívať napríklad tiež teroristi, alebo sa môže stať médiom pre šírenie detskej pornografie. Posledná možnosť bola minulý týždeň dôvodom, prečo bola aplikácia stiahnutá z Apple store.

Zvláštny záujem týchto skupín by mohla prilákať predovšetkým možnosť komunikácie so šifrovaním end-to-end. To je funkcia pôvodne určená ľuďom, ktorí vyžadujú ešte ďalšiu úroveň súkromia a bezpečnosti.

Je Telegram vážne tak bezpečný ?

Otázky sa objavujú predovšetkým v prípade toľko spomínanej bezpečnosti Telegramu. Aj keď vedenie spoločnosti tvrdí, že sa ich aplikácia a tiež i plány pre ICO točia predovšetkým okolo bezpečnosti, výskumník spoločnosti Quant Charles Noyes s týmto tvrdením nesúhlasí. Naopak hovorí, že by na stránke Telegramu malo byť uvedené, že všetky ich tvrdenia sú úplne nepodložené a neboli podrobené vonkajšej a dôkladnejšej kontrole.

“Sľubujú niečo, čo bude údajne nejako radikálne lepšie než všetko ostatné, čo doteraz máme, bez skutočného dôkazu alebo vysvetlenia toho, ako sa to stane alebo bez akejkoľvek kontroly,” pokračuje Noyes.

Problémom je predovšetkým bezpečnostný protokol Telegramu, ktorému je vyčítané, že si neprešiel rovnakou “skúškou ohňom”, ako všetky ostatné protokoly.

“Využívajú podomácky vytvorený protokol MTProto a ja osobne som nevidel žiadny dôkaz o jeho bezpečnosti. V súčasnej dobe nemôžeme povedať, že sa jedná o bezpečný, ale ani nebezpečný protokol,” hovorí Alan Woodward, profesor University of Surrey. “Ak nemáte dostatok skúseností, nemali by ste zakladať vlastnú kryptomenu. Nikto ich rozhodnutiu moc nerozumie,” pokračuje Woodward.

Samotný Telegram však na svojich stránkach tento fakt, že sa jedná o podomácky napísaný a zatiaľ neotestovaný protokol, nezakrýva. Naopak je na nich uvedené, že je postavený na priebežne testovanom algoritme, pre zaistenie vysokej spoľahlivosti a rýchlosti i pre slabé a pomalé pripojenia.

“Na bezpečnosti stále spolu s celou komunitou pracujeme, aby sme mohli svojim klientom ponúknuť čo najvyššiu bezpečnosť” stojí na stránkach.

V skutočnosti netrvalo dlho a obyčajnému študentovi sa podarilo nájsť diery v bezpečnosti Telegramu. Tomáš Sušánka, vývojár v spoločnosti SatoshiLabs, zistil, že Telegram využíva metódu opakovaného šifrovania pomocou dopredu priradeného kľúča. Telegram na túto skutočnosť odpovedal tvrdením, že sa jedná o opatrenie “slúžiace k zvráteniu niektorých menej sofistikovaných pokusov zakázať našu službu v niektorých krajinách”.

“Táto metóda nie je oficiálne zdokumentovaná, čo dáva zmysel, pokiaľ ju Telegram využíva k obchádzaniu cenzúry. Aj tak použitelnosť a bezpečnosť tejto metódy je prinajmenšom diskutabilná. Ďaleko lepšie by bolo použitie bežného SSL/TLS protokolu,” dodal Sušánka.

Jeden podvod za druhým

Pokiaľ pochybné úmysly Telegramu, schopnosti jeho týmu a plány spoločnosti do budúcna zatiaľ nestačili, tak je tu ešte celý rad podvodov, ktoré sa v okolí ICO Telegramu udiali. Jedná sa o niekoľko stránok, vrátane gramtoken.io, tgram.cc, ton-ico.com a ďalších, ktoré sa zničohonič objavili, získali od investorov až desiatky tisíc dolárov v BTC alebo ETH a potom zmizli – typický ICO podvod, o ktorých sme už párkrát písali. Obzvlášť veľkú čiastku získala stránka gramtoken.io, ktorej tvorcovia sa obohatili až o 5 miliónov dolárov predtým, než z internetu zmizla.

Siddharth Kalla, spoluzakladateľ Turing Advisory Group, prehlásil, že Telegram je ďaleko šialenejší, než čo sme doposiaľ vo svete ICO mohli vidieť. Naráža tým na zvláštny krok Telegramu, kedy ponúka akési termínované zmluvy ešte pred predpredajom tokenov. Jedná sa teda o predpredaj pred ICO. To spôsobilo medzi ľuďmi až búrlivú reakciu, nakoľko mohli svoje nakúpené tokeny behom chvíle predať s obrovským ziskom.

Aká je budúcnosť pre Telegram ?

Telegram vo zverejnenom “bielom papieri”, čo je dokument, v ktorom zakladatelia ICO popisujú plány a ciele do budúcna, zmieňuje predovšetkým kopu benefitov, ktoré by mena mohla svetu priniesť. Avšak podľa zakladateľa 1confirmation Nicka Tomaino chýba Telegramu talent a história. Podľa neho súboj medzi ICO vyhrá ten tím, ktorý má za sebou hlbšiu históriu. Aj napriek tomu, že spoločnosť Telegram tvrdí, že je pripravená riešiť problémy, ktoré ju čakajú, je podľa Schera v hre až príliš veľké množstvo peňazí.

“Mohlo by sa zdať, že [Telegram] splňujú všetky požiadavky – úžasný tým, pripravený trh a dobrý produkt,” hovorí Scher. Dodáva však, že “čísla sú úplne zbytočné”.

Veľkosť Telegramu je však práve to, čo v skutočnosti oddeľuje už skúsených krypto investorov od začiatočníkov. Tí znalí, disponujúci skúsenosťami a hlbokými znalosťami z oblasti Blockchainu, sa Telegramu najskôr vyhnú. Naopak firmy s rizikovým kapitálom, ktoré získavajú pocit, že im “odchádza vlak” a nováčikovia v obchodovaní s krypto môžu mať o takúto menu záujem.

Tak ako tak sa zdá, že i mena, ktorá nie je príliš bezpečná a práve naopak je skôr spojená s podvodmi a neistotou, si svojich záujemcov nájde. Aká je budúcnosť tejto ruskej meny zatiaľ nie je jasné, aj keď veľa investorov doporučuje prípadným záujemcom svoju investíciu poriadne zvážiť. Niektorí experti dokonca prirovnávajú obchodovanie s Telegramom ku kasínu.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás môžete sledovať na našej facebookovej stránke, kde nájdete najnovšie správy z kryptosveta.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.