Vplyv najväčších ICO na kryptosvet (časť 1.)

Novinky Vplyv najväčších ICO na kryptosvet.
Vplyv najväčších ICO na kryptosvet. Zdroj: shutterstock.com/AndreBoukreev
Crypto All Stars PCBitmarkets

Initial coin offering známe pod skratkou ICO, sú veľmi populárne ako forma zbierania financií pre nové start-upové projekty a kryptomeny. Väčšina ICO projektov je však obvinených z podvodov alebo nesplniteľných plánov, ktoré môžu viesť až k bankrotu. Vo väčšine takýchto prípadov však investori nedostanú naspať svoje peniaze. A to je väčšinou najväčší problém. Poďme sa však spoločne pozrieť na tie najväčšie ICO v doterajšej histórií a čo konkrétne nám priniesli.

1.Petro (PTR) – 5 miliárd dolárov

Bezpochyby najväčšie ICO do dnešného dňa, ktoré je však spojené s mnohými kontroverziami. Petro bolo vytvorené venezuelskou vládou vo februári 2018 ako reakcia na extrémne zlú finančnú situáciu v krajine. Venezuelská vláda má však v posledných rokoch veľmi neveselú povesť. Je to tak najmä kvôli problémom s porušovaním ľudských práv, rozmáhajúcou sa korupciou a hyperinfláciou, ktorá menu danej krajiny zmieta už istý čas.

Kto by teda investoval do kryptomeny, ktorá je vydávaná niekým s tak neveselou minulosťou? Údajne pomohli Venezuele s Petrom najmä ruskí úradníci (informovali sme vás o tom v tomto článku). To ale posúva toto ICO na ešte vyššiu hranicu kontroverzie aj vzhľadom na politickú situáciu. Keď už spomíname politiku, tak napríklad USA zakázala svojim občanom do tohto ICO investovať. Dokonca niekoľko z venezuelských zákonodarných inštitúcií vyhlásilo danú kryptomenu za nelegálnu. Aj napriek všetkým týmto problémom bolo do ICO investovaných takmer 5 miliárd dolárov.

2.EOS (EOS) – 2,5 miliardy dolárov

Po nie veľmi veselom úvode tu máme kryptomenu, ktorá za sebou má úplne odlišnú dráhu. Hlavná myšlienka tohto projektu je vytvoriť lepšiu blockchain platformu pre takzvané decentralizované aplikácie (dapps). EOS takisto sľubuje, že v budúcnosti by mala byť táto sieť schopná prevádzkovať takmer 1 milión transakcií za jednu sekundu. Investorov na tomto ICO mohla takisto lákať aj jeho škálovateľnosť a jednoduché používanie.

Jedna z najväčších kontroverzií spojená s kryptomenou EOS je štruktúra ICO, ktorá bola založená na postupnej distribúcií tokenov po dobu takmer jedného roku. V tom istom čase sa však dá EOS zakúpiť aj na burzách. Práve táto stratégia býva kritizovaná ľuďmi v kryptokomunite, keďže môže viesť ku konfliktom medzi investormi.

3.Telegram (GRAM) – 1,7 miliardy dolárov

Toto ICO získalo pomerne veľkú pozornosť za krátky čas. Niet sa čomu čudovať, keďže Telegramu samotnému sa podarilo presadiť ako networking aplikácii v konkurencii sociálnych sietí ako sú Facebook, Instagram alebo LinkedIn. Zaujímavé na tomto ICO je, že zatiaľ sa ICO konalo iba v dvoch súkromných predpredajoch, ktoré však boli otvorené iba akreditovaným investorom v USA.

Práve tento fakt však môže spôsobovať vrásky na čele. Je totiž veľmi pravdepodobné, že kvôli takémuto typu ICO bude Telegram veľmi centralizovaný. To je v značnej časti protikladom toho, o čom by kryptomeny vlastne mali byť, avšak na trhu by sa takáto kryptomena neobjavila prvýkrát.

4.Dragon (DRG) – 320 miliónov dolárov

Výrazne nižšia suma, ako to bolo doteraz, ale stále poriadne vysoká pálka, ak si uvedomíme, že ICO je založené najmä na dôvere voči tímu. Dragon je však úplne odlišný ako všetky ostatné ICO na tomto zozname. Je to preto, že práve Dragon bude istený fyzickým majetkom, kasínom v Macau.

Držitelia týchto tokenov ich budú môcť minúť priamo v kasíne v momente, ako bude dostavané. Miesto nie je vybraté náhodne, keďže o Macau sa hovorí ako o novom Las Vegas, avšak má byť až 20-násobne väčšie. Aj pri tomto by mal pomôcť Dragon, ktorý by mal byť časom používaný v Číne na zjednodušenie hazardovania a stávkovania.

Z vyzbieraných financií pôjde napríklad 20% na výstavbu celého komplexu s názvom Dragon Pearl Hotel Casino. Negatívnou správou pre tento projekt je však fakt, že Dragon je spájaný s nedávnym škandálom s Cambridge Analytica.

5.Huobi (HT) – 300 miliónov dolárov

Ak sa vám zdá, že tento názov poznáte, tak je to preto, že Huobi patrí medzi jednu z najväčších búrz a celkovo sa dostáva úplne pravidelne medzi top 5 búrz s najvyšším denným objemom obchodov. Práve kvôli tomu, aby sa burza dokázala udržať na týchto popredných priečkach, musí ísť s trendom.

Burzy, ktoré sú stále viac a viac úspešné, majú všetky svoje vlastné domovské kryptomeny. Huobi Token však nebolo možné zakúpiť v nejakom obrovskom predpredaji, ale Huobi burza jednoducho umožnila svojim užívateľom zakúpiť si rôzne balíčky s Huobi tokenmi pomocou kryptomien obchodovaných na burze. Tak ako to býva pri väčšine týchto tokenov, najväčšou výhodou daného tokenu je zníženie poplatkov pri transakciách.

Záver

V tomto článku, ktorý predstavuje prvú z dvoch častí o najväčších ICO, sme vám priblížili tie najväčšie ICO, ktoré sa zatiaľ konali. V druhej časti sa pozrieme na zvyšných 5 ICO a rovnako si v krátkosti ku každému ICO povieme, aký mal alebo môže mať vplyv na kryptokomunitu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Video nabité informáciami z dielne kryptomagazínu je tu. Pokiaľ sa vám bude páčiť, nezabudnite na odber nášho YouTube kanálu.

Zdroj:
bravenewcoin.com

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.