Trump zakázal venezuelskú kryptomenu Petro.
Trump zakázal venezuelskú kryptomenu Petro. Zdroj: shutterstock.com/EvanEl-Amin

Americký prezident Donald Trump vydal v minulom týždni rozkaz, v ktorom zakazuje používanie akejkoľvek venezuelskej kryptomeny, vrátane rastúcej meny Petro. Dôvodom je Trumpovo podozrenie, že sa jedná o spôsob obchádzania sankcií, ktoré Spojené štáty Americké na Venezuelu v minulosti uvalili.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal.

Donald Trump sa za svoju kariéru na poste 45. prezidenta Spojených štátov Amerických preslávil mimo iné napríklad odstúpením od parížskej dohody, či od dohody o transpacifickom partnerstve. V posledných pár dňoch spôsobil rozruch taktiež tím, že vydal zákaz používania akejkoľvek venezuelskej kryptomeny. Zákaz se týka taktiež meny Petro, ktorá len v predpredaji získala celkom 735 miliónov dolárov. Podľa Donalda Trumpa sa venezuelská vláda pomocou Petra pokúša obísť sankcie, ktoré na ňu boli v minulosti uvalené.

Kryptomenou Petro proti ekonomickej kríze

Petro je akási venezuelská verzia Bitcoinu, ktorá sa mimo iného honosí tím, že je krytá najväčšími ropnými rezervami. Teda tými venezuelskými. Jedná sa o prvú kryptomenu, ktorá bola vytvorená štátom za účelom vyrovnania ekonomickej krízy, s ktorou sa Venezuela potýka. V predpredaji digitálnej meny Petro bolo vybraných 735 miliónov dolárov. A hoci Nicolás Maduro, prezident krajiny, prehlásil, v náväznosti na ohlásenie tejto novej kryptomeny, Venezuelu za svetovú technologickú špičku. Obyvatelia sa tak najskôr necítia. Vďaka obrovskej inflácií a nedostatku potravín musia stáť hodinové rady aj na tie najbežnejšie produkty.

Petro má byť podľa Madury spôsobom, ako obísť sankcie, ktoré na jeho krajinu uvalili Spojené štáty Americké v rámci boja proti diktatúre vo Venezuele. Mimo iného urobili taktiež zákaz nákupu nových dlhopisov alebo uzatvárať obchody s ropnou spoločnosťou PDVSA, ktorá spadá pod štátnu správu.

A práve to sa Donaldovi Trumpovi nepáči. Vo výkonnom rozkaze, vydanom v pondelok 20.3, s okamžitou platnosťou zakazuje všetky transakcie v USA súvisiace s venezuelskými digitálnymi menami, mincami, alebo tokenmi vydané po 9.1.2018. Nezdráha sa označovať investície do týchto aktív za priamu podporu venezuelskej diktatúry. Zákaz sa vzťahuje na všetky fyzické i právnické osoby, ktoré podliehajú jurisdikcií Spojených štátov Amerických.

Platba Bitcoinom za lekársku prehliadku? Vo Venezuele je to možné

Venezuela sa však používaním kryptomien nebráni. Napríklad Bitcoin a ďalšie digitálne tokeny sú už vo Venezuele široko používané, napríklad ako zaistenie proti hyper-inflácií. Používajú sa taktiež ako finančné prostriedky, ktorým možno platiť prakticky za všetko od návštevy lekára až po dovolenku. Vláda taktiež sľúbila, že Venezuelčania budú môcť používať mince v hodnote 60 dolárov k plateniu daní a verejných služieb. Avšak s venezuelskou minimálnou mzdou, pohybujúcou sa okolo 3 dolárov za mesiac, je nepravdepodobné, že sa občania budú hrnúť do nákupu veľkých čiastok.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance