Je Bitcoin ekologickejší ako bankový sektor?
Je Bitcoin ekologickejší ako bankový sektor? Zdroj: Shutterstock, Apoint

Jednou z najviac diskutovaných tém vo svete kryptomien je ekologická náročnosť. Je Bitcoin pre našu planétu ekologický, alebo naopak, predstavuje hrozbu?

Bitcoin vs. štandardné bankovníctvo

Podľa najnovšej analýzy inžiniera a kryptografického odborníka Michela Khazzaku štandardné bankovníctvo spotrebuje až 56-krát viac energie ako Bitcoin. Analýza sledovala čerstvé údaje o spotrebe energie, efektívnosti a škálovateľnosti BTC. Správa obsahuje výsledky zo 4-ročného výskumu, ktoré sú prekvapivé a môžu prakticky úplne zmeniť pohľad na túto ekologickú problematiku.

Bitcoin Lightning a Bitcoin vo všeobecnosti sú skutočne skvelé a veľmi efektívne technologické riešenia, ktoré si zaslúžia, aby boli prijaté vo veľkom meradle. Tento vynález je dostatočne brilantný, efektívny a výkonný na to, aby sa masovo prijal,“ uviedol Khazzaka.

Prečítaj si tiež: Polovica kryptomien z top 100 stratila od maxima už viac ako 90 % hodnoty

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Odhadované údaje spotreby energie uvádza Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index. Tento index ukazuje, že BTC spotrebuje približne 122 TW/h ročne. Podľa Khazzaku je to však podstatne menej. Ten totiž zohľadnil priemernú životnosť ťažobných strojov, rýchlosť aj technologický pokrok. Konečný výsledok pre BTC je 88,95 TW/h ročne.

Celkový počet ťažobných jednotiek v priebehu času za 160 mesiacov
Celkový počet ťažobných jednotiek v priebehu času za 160 mesiacov. Zdroj: Khazzaka

A aké čísla dosiahol bankový sektor? Khazzaka zohľadnil tvorbu peňazí, prepravu a taktiež fyzickú spotrebu energie bankovej infraštruktúry. Dospel k číslu 4 981 TW/h. To je až 56-krát viac energie ako v prípade BTC. Khazzaka na záver správy dodal, že kombinácia Bitcoinu a siete Lighting Network umožňuje, aby sa BTC stal 194 milión-krát energeticky efektívnejší ako štandardný bankový systém:

Ak bude bankový sektor dostatočne odvážny, technológia blockchain zlepší jeho efektívnosť a škálovateľnosť.

O tejto problematike sa už viedlo mnoho polemík, no prekvapivé výsledky tohto výskumu môžu misky váh nakloniť v polemike v prospech Bitcoinu.

Čítaj ďalej: Kiyosaki: „Krach je najlepší čas na zbohatnutie.“ Kedy chce nakupovať Bitcoin?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance