Inflácia v Európskej únii opäť narástla
Inflácia v Európskej únii opäť narástla. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Artem Postoev

Štatistický úrad Európskej únie (Eurostat) 17. mája uverejnil informáciu o výške inflácie v EÚ. Tá dosiahla nový rekord – 8,8 %. V porovnaní s mesiacom apríl ide o 1 % zvýšenie. Medziročná inflácia v apríli dosiahla 8,1, v eurozóne 7,4 %. Na porovnanie, rok predtým bola inflácie v EÚ na úrovni 2 %.

Najnižšie bola zaznamenaná inflácia vo Francúzsku (5,8 %), na Malte (5,8 %) a vo Fínsku (7,1 %). Najvyššia ročná miera inflácie bola zaznamenaná v Estónsku (20,1 %), v Litve (18,5 %) a Lotyšsku (16,8 %). Inflácia narástla v 26 krajinách, v jednom štáte klesla. Za rastom inflácie v EÚ stojí zdražovanie pohonných látok, rasti cien potravín, služieb, následky pandémie a vojenský konflikt na Ukrajine, ktorý stimuloval uvalenie sankcií zo strany Západu na Rusko.

Graf: inflácia v EÚ
Graf: inflácia v EÚ. Zdroj: ec.europa.eu/eurostat

Medzitým v USA Americká centrálna banka (FED) reagovala na rast inflácie v krajine drastickejším zvýšením úrokovej sadzby o 75 bázických bodov. K zvyšovaniu sadzieb sa pridali aj ďalšie národné banky v Európe. Britská zvýšila sadzbu o 50 bázických bodov, maďarská banka o 50 bodov a švajčiarska o 50. Európska centrálna banka (ECB) avizovala prvé zvýšenie sadzieb už budúci mesiac a ďalšie v septembri.

Čítaj ďalej: Európske centrálne banky zvyšujú úrokové sadzby v boji proti inflácii

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance