Čína sa sklonila pred USA – Blíži sa koniec obchodnej vojny?

0

Dow Jones vo štvrtok rapídne vzrástol. Môže za to Čína, ktorej predstavitelia sa rozhodli neopätovať poslednú obchodnú vyhrážku od Donalda Trumpa. Znamená to triumf Trumpa alebo sa Čína riadi heslom „múdrejší ustúpi“? Ako novú situáciu reflektujú trhy?

Čína nechce eskalovať napätie

Čínsky hovorca ministerstva obchodu pred novinármi vyhlásil, že krajina bude hľadať diplomatickejšie riešenie obchodnej vojny s USA. Je to vôbec po prvý raz, čo Čína neopätovala Trumpove hrozby ohľadne colných sadzieb.

„Čína má dostatok prostriedkov na odvetné opatrenia, ale myslíme si, že otázka, o ktorej by sme teraz mali diskutovať sa týka odstránenia nových ciel, aby sa zabránilo eskalácii obchodnej vojny“,

– uviedol čínsky hovorca Gao Feng.

Čína verzus USA: Obchodný mier je na obzore?

Obchodná vojna medzi Čínou a USA by sa doposiaľ dala charakterizovať ako tvrdá výmena hrozieb a protiopatrení. Donald Trump pravidelne zaútočil na Čínu zvýšením colných sadzieb na export. Čína reagovala zastavením exportu v oblasti poľnohospodárstva, manipuláciou s menou aj nastavením vlastných colných sadzieb. Dôsledok? Svetové trhy vrátane Dow Jones sa otriasli!

Posledný ťah Donalda Trumpa smrdí drzosťou. Minulý týždeň sa vyhrážal ďalším zvýšením ciel na čínsky import, a to z 25 % až na 30 %. Zdá sa, že Čína chce zachovať chladnú hlavu a hľadá mierovejšie riešenie vzniknutej situácie.

„Z eskalácie obchodnej vojny nebude mať úžitok Čína, USA ani svet“,

– dodal čínsky hovorca Gao Feng.

Viac sa o obchodnej vojne medzi Čínou a USA dočítate tu!

Obchodníci si vydýchli – aspoň na chvíľu!

Na politiku čínsko-amerických vzťahov okamžite zareagoval Dow Jones, ktorý výrazne vzrástol. Správa o deeskalácii napätia je obrovskou úľavou pre svetové trhy. Obchodníci boli stále nervóznejší ohľadne možného dopadu obchodnej vojny na globálne trhy a občas sa zdalo, že sa nepokoj medzi Čínou a USA môže vymknúť akejkoľvek kontrole.

Vo štvrtok si traderi vďaka Číne aspoň na chvíľu vydýchli. Zdá sa, že žiadna katastrofa aktuálne nehrozí. Ako bude na „dobrú vôľu“ Číny reagovať Donald Trump?

Čo čítať ďalej?

Spor medzi Amerikou a Čínou bude hnať Bitcoin ešte vyššie!

Zdroj:
ccn.com

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre