Napriek tomu, že ťažba kryptomien je v Číne nezákonná, niektorí sa rozhodli fungovať nezákonne. Na tento účel Čína zaradila kryptoťažbu na „negatívny zoznam” odvetví. Toto najnovšie úsilie znamená, že investori už nemôžu investovať do sektora kryptoťažby. Dokument zverejnený dvoma národnými orgánmi priniesol tieto správy podľa článku agentúry Reuters z piatka 8. októbra 2021.
Negatívny zoznam
Čínsky štátny plánovač, Národná komisia pre rozvoj a reformy (NDRC) a ministerstvo obchodu v piatok zverejnili toto oznámenie. Zahŕňalo návrh negatívneho zoznamu na prístup na trh do roku 2021. Negatívny zoznam obsahuje sektory a odvetvia, ktoré sú pre miestnych aj zahraničných investorov v Číne zakázané.
Podľa dokumentu môžu investície do týchto sektorov na čiernej listine potenciálne negatívne ovplyvniť národnú bezpečnosť, verejný záujem a životné prostredie v Číne. Ak návrh prejde, zakáže investície do uvedených odvetví. Odvetvia, ktoré nie sú na zozname, sú otvorené investovaniu pre všetkých bez ďalšieho schválenia.
Ťažba kryptomien je jedným zo 117 odvetví, ktoré sú v negatívnom zozname obmedzené alebo zakázané. Národná komisia pre rozvoj a reformy uviedla, že celkový počet je nižší ako 123 odvetví na zozname z roku 2020.
Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov.
Mohlo by ťa zaujímať – McDonald´s vydáva svoj prvý NFT token a prekvapivo v Číne!
Čína a kryptomeny
Čína oficiálne zakázala obchodovanie s kryptomenami v roku 2019, aj keď pokračovala online prostredníctvom devíz. Tento rok však došlo k výraznému zásahu.
Čína bola jedným z najväčších svetových trhov s kryptomenami. S tvrdými zásahmi sa začali sťahovať investori a burzy. Čínsky zásah zasiahol aj ťažobný priemysel. Krajina bola jedným z najlepších svetových ťažobných centier pre relatívne nízke náklady na elektrickú energiu a lacnejší počítačový hardvér. V septembri 2019 sa Čína podieľala na 75 % svetovej spotreby energie na BTC. Do apríla 2021 klesla na 46 %.
V máji čínska štátna inštitúcia varovala kupujúcich, že nebudú mať žiadnu ochranu pred pokračovaním obchodovania s BTC a inými menami, pretože vládni predstavitelia sľúbili zvýšiť tlak na priemysel. V júni vyzvala banky a platobné platformy, aby prestali uľahčovať transakcie. Vydala tiež zákazy ťažby digitálnych mien.
Minulý mesiac Čínska ľudová banka a niektoré ďalšie agentúry zakázali všetky transakcie s kryptomenami. Centrálna banka krajiny sľubuje očistenie „nezákonných” aktivít od kryptomien. Veľké zmenárne následne začali prerušovať vzťahy s ich čínskymi používateľmi.
V dôsledku čínskeho zákazu kryptomien ceny BTC a ďalších mien výrazne klesli. Napriek tomu sa rýchlo zotavili. V čase písania článku sa Bitcoin obchoduje za viac ako 55 000 dolárov.
Prečítaj si tiež – Množstvo ETH v držbe baníkov dosahuje najvyššiu úroveň od roku 2016