Celsius a Luna sú veľká porážka pre kryptomenový svet – ako sa podobným projektom vyhnúť

Novinky Varovanie pred podobnými platformami ako Celsius
Varovanie pred podobnými platformami ako Celsius, zdroj: shutterstock.com/Bakhtiar Zein
BitmarketsBitmarkets

V dôsledku pádu kryptomeny LUNA a v súčasnosti s veľkou pravdepodobnosťou aj platformy Celsius opäť klesá dôvera v kryptomeny. A to aj napriek tomu, že väčšina ostatných kvalitných projektov ako Binance, Ethereum alebo aj samotný Bitcoin pokračujú v rozvoji. Momenty z posledného mesiaca nám dávajú veľké varovanie pred tým, kde investujeme svoje peniaze.

Mánia po krypto pôžičkách, či vysoké odmeny zo stakingu mali za následok pád 2 veľkých projektov Luna a Celsius. Zatiaľ, čo kryptomena LUNA úplne skolabovala, tak platforma Celzius z nie úplne známeho dôvodu pozastavila výbery. Ešte počas začiatku veľkých poklesov sa viac ľudí začalo sťažovať, že ich pôžička na platforme Celzius prešla do likvidácie a nemali dostatočný kolaterál na elimináciu rizika. V dôsledku toho tisícky ľudí prišlo o veľké peniaze, či dokonca svoj majetok.

Prípad LUNA a ponaučenie

Projekt LUNA pre svoju stable kryptomenu ponúkala na protokole ročné zhodnotenie takmer 20 %. Čo je pre stable coiny vysoko rizikový výnos. Už v minulosti podobné algoritmické projekty so sľubovaním veľkým výnosom skončili veľmi podobne a to pádom na nulu po veľkom výbere investorov. Vývojárom sa trh vymkol spod kontroly a nedokázali zo svojich rezerv udržať cenu takzvaného stabilného altcoinu, ktorý mal držať hodnotu 1:1 ku americkému doláru.

Zisk 20 % za rok ako už bolo spomenuté je vysoko rizikový a pokiaľ projektu dôjdu zásoby na vyplácanie odmien, tak nedá očakávať nič iné ako to bolo v prípade celého ekosystému LUNA. Nehovoriac o tom, že doteraz sú pochybnosti čo sa reálne stalo so zásobami, ktoré mali byť nachystane na zachránenie projektu. Projekt je aktuálne v procese vyšetrovania a tí čo prišli o svoje úspory, tak im nezostáva nič iné, len sa vyhnúť podobným projektom. Podobne vysoké zisky nam zo stakingu ponúka aj naďalej niekoľko ďalších projektov ako CAKE a AXS. Ročné odmeny siahajú až do výšky 100 % za rok. Čo znamená iba to, že veľký hráči na týchto platformách ryžujú veľký počet mincí, ktoré následne vo veľkom predávajú (cena na burze klesá) na úkor iných investorov, ktorí prišli neskôr, alebo nepoužívajú staking na aspoň čiastočné zhodnotenie kapitálu. Opäť platí, že je lepšie sa vyhnúť platformám, ktoré sľubujú odmeny v rádoch desiatok percent ročne.

Väčšina stabilných projektov ako ETH, BNB a ADA ponúkajú odmeny na stakingu okolo 5 %. Navyše prvé dve spomenuté kryptomeny majú aj deflačné prvky, čím udržujú cashflow a stabilitu altcoinu na primeranej úrovni a s približne rovnakým počtom mincí v obehu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Celsius – vysoko napakované riziko

U platformy Celsiu bol problém, že veľa ľudí si tu požičalo podľa oficiálnych zdrojov kryptomeny v hodnote až 8 miliárd dolárov. Svoj úrok nezvládali počas aktuálneho poklesu splatiť. A tak prišli nie len o svoje investície ale veľa ľudí aj o svoj majetok. Do toho kvôli slabej likvidite prišlo oznámenie o zamedzení výberov zo služby, ktoré môže trvať roky. Čo predstavuje ďalší veľký problém pre ľudí, ktorí tam mali veľký objem prostriedkov. Hlavná nevýhoda pre klientov v prípade platformy Celsius je vo veľkej centralizácií. A hlavne v tom, že svoje peniaze klienti odovzdávajú vo svojich službách platforme. Strácajú tak moc nad tým, čo sa deje.

Nenapomáha ani chamtivosť veľkého počtu investorov, ktorí si posledný rok nepožičali veľké množstvo kapitálu na podobných platformách aby nakúpili kryptomeny. Tie ale pokračujú v poklesy a teda je veľmi ťažké krypto úvery splatiť.

Môže ťa zaujímať: 3 podhodnotené kryptomeny, ktoré má zmysel sledovať na nákup

Záver – buďte opatrní a majte kryptomeny u seba

Pokiaľ neobchodujete na burze tak, to najlepšie čo môžete pre peniaze urobiť je eliminovať riziko že o ne prídete. Veľa ľudí sa posledný rok dalo zlákať na vysoké, často až pochybné odmeny za staking, či pôžičky, z ktorých sa malo zbohatnúť. Určite eliminujte riziko vysokej páky a na investovanie do kryptomien si nepožičiavajte peniaze. Počas pádu trhu vás to môže vyjsť veľmi draho. Ako už bolo spomenuté, tak veľa top projektov, ktoré fungujú niekoľko rokov ako Ethereum, Binance či Cardano ponúkajú pekne zhodnotia za samotné držanie kryptomien. A to dokonca ak ich a držíte u seba na hardware peňaženkách pod plnou kontrolou. Dokonca vo veľa prípadoch sa ukázalo, že samotné investovanie do Bitcoinu prináša lepší pomer ziskovosti a potenciálneho rizika, ako do menej známych projektov, alebo hype kryptomien ako Shiba Inu a Dogecoin.

Prečítaj si aj: Bitcoin zaživa najväčší pokles od roku 2017 – klesol už o 75 %

txbOkazio mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.