Blockstream predstavuje Lapps – časť prvá

Novinky Blockstream predstavuje Lapps - časť prvá.
Blockstream predstavuje Lapps - časť prvá. Zdroj: shutterstock.com/T.Schneider
BITmarkets BITmarkets

Pokrok pri kryptomenách sa nedá zastaviť. Aj keby sa o to všetci politici a regulátori všemožne snažili, mali by naozaj veľa práce s tým, aby vplyv kryptomien čo i len obmedzili. Dnes sa však budeme venovať pokroku, ktorý za posledný týždeň ponúkla spoločnosť Blockstream.

Week of Lapps – Týždeň Lapps

Spoločnosť Blockstream patrí medzi veľkých zástancov a obhajcov blockchain technológie, ale aj kryptomien samotných. Preto sa rozhodli predstaviť takzvaný Week of Lapps – Týždeň Lapps (Aplikácie vybudované na Lightning Network), kedy každý deň spoločnosť predstavila jednu aplikáciu. Poďme si ich teraz spoločne v krátkosti predstaviť.

Filebazaar

Prvá zo série Lapps je Filebazaar. Táto aplikácia umožňuje mikroplatby (micropayments) pre tvorcov obsahu (content creators), ktorí vytvárajú vlastné videá, dokumenty, podcasty a iné. Jedným z dôvodov, prečo sa zamerali na tento sektor je fakt, že v dnešnom svete to content creatori naozaj nemajú ľahké. Nemajú totiž možnosť, ako by mohli benefitovať z networkových efektov bez toho, aby nemuseli využívať zastarané modely pri reklamách.

Takzvaný ad based model (model založený na reklamách) napríklad neumožňuje zachovať súkromie ľudí, ktorí sledujú daných content creatorov. Na druhej strane subscription based model (model založený na predplatenom obsahu) neumožňuje čitateľom zobraziť iba jeden článok, o ktorý majú záujem. Ak by ste totižto nemali zaplatený mesačný odber (rovnako aj týždenný/ročný – závisiac od toho, ako to má content creator nastavené), by ste sa k danému článku nevedeli dostať. A práve tu sa bude snažiť Filebazaar vypomôcť.

Filebazaar bude umožňovať vytvorenie a posielanie mikroplatieb. Spoločnosť si myslí, že tento projekt by mal content creatorom vytvoriť veľmi slušný a najmä spravodlivý príjem. Na druhej strane to umožní čitateľom, aby si zaplatili iba za obsah, ktorý ich zaujíma. Pomocou Bitcoinu si budú môcť zaplatiť za otvorenie článkov/videí/dokumentov podľa vlastnej potreby.

Lightning Publisher

Lightning Publisher bude slúžiť ako plug-in pre WordPress. Pomocou LP budú môcť content creatori prijímať platby za svoje články. V spolupráci s Filebazaar si bude môcť čitateľ pozrieť obsah aký chce a bude zaručené, že autor za neho dostane prostredníctvom Bitcoinu zaplatené.

Podľa štatistík, WordPress poháňa až takmer 30% obsahu na internete. Práve preto by spolupráca a prepojenie medzi Lightning Publisherom a WordPressom mohlo nielen prospieť tvorcom obsahu. Rovnako by to prospelo aj kryptomenám, kedže by Bitcoin a Lightning Network bolo využívané na dennej báze.

Nanotip

Už z názvu je jasné, o čo zhruba pri Nanotip (nano prepitné/tringelt) ide. Pomocou tejto Lapp, budú môcť používatelia danej aplikácie dať prepitné v Bitcoine. Práve pri content creatoroch začína byť tipping (dávanie tringeltov) čo raz viac populárne.

Rovnako je však veľmi populárne aj podporovanie rôznych projektov práve pomocou kryptomien ako Bitcoin, Litecoin alebo Ethereum. A o spojenie medzi týmto tippingom a podporovaním projektov pomocou kryptomien sa Nanotip bude snažiť. Navyše, táto Lapp aplikácia sa bude starať aj o zachovanie súkromia ľudí, ktorí tringelt alebo podporu poslali. Slúžiť na to bude tipbot, ktorý z každej donácie spraví samostatnú faktúru.

Paypercall

Táto Lapp bude umožňovať instantné platby pomocou Lightning Networku. Má ísť o webové mikroplatby ďalšej generácie, ktoré majú byť základom pre úplne novú triedu služieb na internete. Táto skúsenosť by mala byť pre užívateľov pomerne jednoduchá. Tí iba vytvoria Lightning Network faktúru (LN invoice), ktorá v momente keď bude zaplatená, umožní užívateľom využiť služby, za ktoré si zaplatili.

Záver

Určite vašej pozornosti neuniklo, že aj napriek tomu, že sa hovorilo o Week of Lapps, predstavili sme vám iba štyri aplikácie. Nebojte sa, na nič sme nezabudli. V druhej časti článku na túto tému vám priblížime zvyšné tri aplikácie, ktoré Blockstream predstavil počas svojho inovatívneho Week of Lapps.

Sledujte náš Facebook, aby ste sa dozvedeli ďalšie správy z oblasti kryptomien a diskutujte s nami na najväčšom česko-slovenskom fóre o kryptomenách. Registrácia trvá menej než 30 sekúnd.

Zdroje:
blockmanity.com
blockstream.com

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.