Lightning Network.
Lightning Network. Zdroj: shutterstock.com/WrightStudio

Ešte pred pol rokom bola technológia Lightning Network (LN) iba veľkým snom kryptomaniakov. Dnes už sú prvé Lightning Networks realitou a na trh konečne vstupujú aj veľkí hráči. Spoločnosť Lightning Labs včera na Bitcoin mainnete spustila prvú LN implementáciu. Firma to opísala ako dosiahnutie “dôležitého míľnika”

Čo je to Lightning Network?

Táto technológia umožní instantné prevody s takmer nulovými poplatkami. Funguje vďaka spájaniu menších transakcií do jednej väčšej. Samotné coiny sa posielajú cez platobné mikrokanály a prevody spracováva decentralizovaná sieť Lightning uzlov.

O tejto technológii sa hovorí ako o druhej vrstve Bitcoin blockchainu. Ide o riešenie, ktoré (v ideálnom svete) zachová decentralizovanú podstatu Bitcoinu a zároveň výrazne urýchli celú platobnú sieť. Ide o jasný dôkaz, že rýchlosť blockchainu sa dá zvýšiť aj inak, než zväčšovaním blokov. Však Big Blockers?

Tip redakcie: tu si môžete zdarma otestovať Bitcoin lightning transakcie

Prvá veľká Lightning Network na Bitcoin mainnete

Implementácia od Lightning Labs má potenciál stať sa prvou skutočnou LN. Vďaka $2,5 mil má developerský tím a dostatok prostriedkov na ďalší vývoj. Projekt podporujú veľké osobnosti kryptosveta, ako tvorca Litecoinu Charlie Lee, zakladateľ Twitteru Jack Dorsey, Jacqueline Reses alebo ex-COO PayPalu David Sacks.

Je však dôležité poznamenať, že zatiaľ je k dispozícii iba beta verzia. Aby sme sa dostali k prvej ostrej implementácii, bude nutné celý systém poriadne otestovať.

Druhá strana mince

Uznávané kapacity z odvetvia vyjadrili obavy nad bezpečnosťou siete. Medzi najväčších “oponentov” patrí známy Bitcoin Core developer Peter Todd a tvorca Bitcoin.org – Cobra.

“Spôsob, akým Blockstream propaguje využitie LN na Bitcoin mainnete je veľmi nezodpovedný. Ľudia prídu o peniaze a to poškodí reputáciu celého projektu. Pred niekoľkými týždňami mi prišiel nechutný e-mail od vysokého funkcionára Blockstreamu. Hrozná firma.”

Odpoveď od Lightning Labs na seba nenechala dlho čakať:

“Táto verzia LN je určená pre vývojárov budúcich Lightning aplikácií (Lapps) spolu s technicky založenými užívateľmi a budúcimi operátormi Lightning uzlov.”

Súčasná Lightning Network má približne 1000 uzlov a 2000 platobných kanálov.. Spoločnosť Lightning Labs pokračuje:

“V tejto fáze vývoja sa sústredíme na poskytovanie softvérovej infraštruktúry nutnej na rozvoj siete a prípravu celej platformy na budúce aplikácie, služby a firmy.”

Môže vás zaujímať: Čo je to blockchain?

Záver

Lightning Network je skutočná technológia, ktorá pomaly ale isto vchádza do produkcie. Jej úspech však nezáleží iba na vývojároch. Musia ju v prvom rade podporovať burzy, zmenárne a poskytovatelia služieb. Lightning Network ktorú nikto nevyužíva nám je nanič.

Podpore LN predchádza implementácia SegWit-u. Jeho adopciu môžete sledovať napríklad na tejto stránke. My budeme, samozrejme, situáciu okolo Lightning Network aj naďalej sledovať. Povoľte notifikácie použitím zvončeka v ľavom dolnom rohu, nech o nič neprídete. Pripadne nás sledujte na facebooku.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance