Bitcoin oslavuje výročie - 10 rokov od vyťaženia prvého (genesis) bloku!
Bitcoin oslavuje výročie - 10 rokov od vyťaženia prvého (genesis) bloku! Zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/Talaj

Dnes je významné výročie pre Bitcoin, a aj celú komunitu kryptonadšencov a ďalších ľudí, ktorí sa zaujímajú o kryptomeny. Je to presne 10 rokov od vyťaženia prvého bloku v BTC sieti, teda tzv. genesis bloku. Držitelia Bitcoinu na celom svete slávia tento deň tým, že si vyberajú všetok svoj Bitcoin do svojich peňaženiek, od ktorých vlastnia privátne kľúče. Táto udalosť dostala názov Proof of Keys ( po slovensky je to možné preložiť ako dôkaz kľúčov). Najmä hodleri by mali spozornieť.

10 rokov Bitcoinu

Dnes je to presne 10 rokov od vyťaženia úplne prvého bloku v BTC sieti (blockchainu) – genesis bloku. K tomu došlo 3. 1. 2009 o 18:15:05. Úplne prvý blok (takisto nultý či blok #0) obsahoval iba jedinú transakciu, ktorú predstavovala odmena za jeho vyťaženie vo výške 50 BTC. Tento blok stojí na začiatku reťazca blokov (blockchainu) a je tak špecifický tým, že nenadväzuje na žiadny predošlý blok.

Tak došlo k vyťaženiu úplne prvého Bitcoinu. Pred desiatimi rokmi nemali tieto mince prakticky žiadnu hodnotu, pri dnešnom kurze (cca 3 886 USD/BTC) by ste ich mohli predať za 194 300 amerických dolárov. To pri aktuálnom kurze, okolo 8,79 /USD, predstavuje 155-tisíc a k tomu ďalších 640€.

Pre porovnanie, blok #556854, ktorý bol vyťažený dnes o 16:09:29, obsahuje 2498 transakcií v celkovom objeme ≈1,083.4 BTC. Odmena pre ťažiara je 12.5 BTC + poplatky za transakcie, ktoré predstavujú  0.38 BTC. Celková odmena pre daný ťažobný pool predstavuje teda približne 12,88 BTC.

Náročnosť ťažby sa vyšplhala do závratných výšok, oproti náročnosti 1 pri genesis bloku, keď ťažil jediný počítač (patriaci záhadnému Satoshimu Nakamotovi), je náročnosť (hashrate) pri tomto bloku 5,618,595,848,853.28. Už dávno sa tak neoplatí ťažiť BTC doma na svojom osobnom PC. Je to škoda, ale tá doba, v ktorej to bolo možné, je už nenávratne preč.

Proof of Keys

Výročie vyťaženia genesis bloku slávia (nielen) hodleri na celom svete tým, že si svoj Bitcoin sťahujú do peňaženiek, od ktorých vlastnia privátne kľúče. Kto vlastní privátny kľúč, vlastní aj BTC a naopak. Pokiaľ máte svoj Bitcoin niekde na burze, alebo investujete v rámci nejakého fondu apod., tak Bitcoin nevlastníte a môžete oň pomerne ľahko prísť.

Preto prišiel Trace Mayer s iniciatívou Proof of Keys (dôkaz kľúčov), čo znamená, že pokiaľ máte od svojich BTC súkromný kľúč, máte istotu, že sú naozaj vaše. A takisto ide o samotné burzy a zmenárne, ktoré by tak mali byť vystavené určitému stress-testu, vďaka ktorému by sa malo ukázať, že skutočne vlastnia daný počet mincí a nepodvádzajú.

Bank run

Táto iniciatíva si zaslúži pozornosť už len preto, že zvyšuje povedomie vlastníkov BTC aj ďalších kryptomien ohľadom toho, keď sa stávajú skutočnými majiteľmi daných mincí. Okrem toho testuje burzy, čím v podstate znižuje riziko toho, že niektorá z búrz bude dlhodobo podvádzať a držať omnoho menšie množstvo BTC, než aký na nej jej užívatelia držia a s akým obchodujú, čo by následne mohlo vyvolať panický predaj, známy z bankového prostredia ako run („nájazd”) na banku.

V prípade bank runu ide o situáciu, v ktorej ľudia stratia dôveru v solventnosť banky a začnú hromadne vyberať svoje vklady. V súčasnej dobe nevlastnia banky ani zlomok vkladov svojich klientov ( iba niekoľko jednotiek percent) a keby k niečomu takému opäť prišlo, mohlo by to v krajnom prípade spustiť ďalšiu krízu.

Záver

Dnes je okrúhle 10-ročné výročie od vyťaženia prvých BTC mincí v tzv. genesis bloku. Za tú dobu bolo vyťažených vyše pol milióna blokov a aktuálne tak máme v obehu až 17 460 775 BTC z celkových 21 miliónov. V tento deň vyberá časť držiteľov Bitcoinu, ale aj ďalších kryptomien na celom svete, svoje mince do vlastných peňaženiek a stávajú sa tak ich skutočnými vlastníkmi.

Túto iniciatívu známu ako Trace Mayerov Proof of Keys plán by mali podporiť predovšetkým všetci hodleri. Spomeňte si na prípady skrachovaných búrz alebo bank runov. Len, keď BTC držíte v peňaženke, od ktorej vlastníte súkromný kľúč, vlastníte Bitcoin.

Ďalej si môžete prečítať:

[Návod] Ako darovať kryptomeny na Vianoce? Vytvoriť papierovú peňaženku (paperwallet) je veľmi jednoduché!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroje:
https://www.proofofkeys.com/
https://www.blockchain.com/

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre