Bitcoin za 80 000 dolárov
Bitcoin za 80 000 dolárov. Zdroj: shutterstock.com/nuttapon averuttaman/Michaela Jilkova

Januárový cenový odraz na kryptomenovom trhu naznačuje, že bitcoin už pravdepodobne dosiahol konečné dno a v nasledujúcom roku by sme mali byť svedkami nového bullrunu. Je pravdepodobné, že k nemu dôjde, no nikto netuší, ako dlho bude trvať a aký cenový cieľ bude dosiahnutý. Môže sa stať, že BTC nevytvorí nové historické maximum?

Predtým ako sa pozrieme na potenciálne zhodnotenie bitcoinu v ďalšom bullrune, vysvetlíme si, ako fungujú halvingové cykly a prečo najväčšia kryptomena na svete vďaka nim rastie. Na grafe nižšie vidíme znázornené všetky halvingy BTC na žltých vertikálnych čiarach. Ďalší halving je v čase písania článku naplánovaný na  29. marca 2024 podľa údajov Buybitcoinworldwide.

Halving spôsobuje rast ceny

Halving zapríčiňuje nárast trhovej hodnoty bitcoinu. Prečo? Baníci si v dôsledku tejto udalosti prerozdelia o polovicu menej mincí za každý vyťažený blok vo forme odmeny. Vďaka tomu sa do obehu dostáva menej bitcoinov za rovnaký čas a pri zachovaní rovnakého dopytu to tlačí cenu nahor. Čím je vyššia trhová cena, tým viac zarábajú baníci na transakčných poplatkoch, ktoré ich motivujú viac ako bloková odmena. Viac sa o halvingu môžete dočítať v článku Čo je to halvingový cyklus a prečo výrazne ovplyvňuje cenu Bitcoinu?

Bitcoin: dlhodobé halvingové cykly
Bitcoin: dlhodobé halvingové cykly. Zdroj: TradingView

Ako vidíme na obrázku vyššie, zelenými čiarami sú znázornené percentuálne zhodnotenia predošlých bullrunov – 58 000 %, 10 000 % a 1 900 %. Z toho vyplýva, že každý cyklus je menej ziskový 5 až 6-krát. Ak by sme uvažovali nad podobným scenárom aj teraz, bitcoin by pravdepodobne stále dosiahol nové historické maximum.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Kde vytvorí bitcoin ďalšie maximum?

Pri zachovaní percentuálnych zmien logaritmickéo grafu BTC môžeme predpovedať, že ďalší bullrun dosiahne približne 380 až 400 % od najnižšieho bodu korekcie, ktorým je zatiaľ 15 480 dolárov z novembra. To by znamenalo, že bitcoin vytvorí historické maximum v zóne od 75 000 do 80 000 dolárov.

Bullrun o sile 380 %
Bullrun o sile 380 %. Zdroj: TradingView

Ďalšou otázkou je, ako dlho bude ďalší bullrun trvať. Na prvom grafe je zobrazený časový interval počiatku bullrunu po halving a interval od halvingu do konca bullrunu. Každý rastúci cyklus trval viac ako 1000 dní, čo by mohlo znamenať, že na základe historických údajov by BTC mal stúpať po celý rok 2023 a 2024.

Prečítaj si tiež: Aktuálne: Problémy ohlasuje veľká kryptomenová banka. Bitcoin reaguje poklesom

Môže bitcoin prekonať novembrové minimum?

Je potrebné ale myslieť na to, že každý cyklus je odlišný a aj ten budúci bude špecifický. Viac sa o potenciálnych scenároch na nasledujúci rok môžete dočítať v článku Tri najpravdepodobnejšie scenáre vývoja ceny bitcoinu na rok 2023.

Posledný bullrun bol poháňaný inštitucionálnym záujom a ten pred ním, retailom. V blízkej budúcnosti budú hlavnou témou regulácie, ktoré môžu priamo ovplyvniť dopyt na trhu. Rovnako nedokážeme predpovedať vplyv markoekonomických faktorov, ktoré boli v posledných rokoch skôr negatívne.

Na záver je potrebné pripomenúť, že nikto nevie, kam sa pohne cena bitcoinu a kalkulácie založené na halvingu sú špekulatívne. Napriek tomu nám môžu pomôcť predstaviť si, ako by mohol vyzerať ďalší cyklus. Ak totiž bitcoin dosiahne vyššie zhodnotenie ako 400 %, naruší sa trend, podľa ktorého sú cykly stále menej ziskové.

Okrem toho je reálne, že pri zhoršení makroekonomického prostredia môže bitcoin pred bullrunom klesnúť na nové minimum a prekoná to novembrové. Aj keď málo kto čaká tento scenár, obchodníci by mali mať pripravené stratégie bez ohľadu na pohyb ceny.

Mohlo by ťa zaujímať: Najväčšia záhada kryptomenového sveta: Prečo a kto založil bitcoin?