Peter Schiff – hrozí úplný ekonomický kolaps

Ekonomika Hroziaca recesia
Hroziaca recesia. Zdroj: youtube.com/c/peterschiff a shutterstock.com/KanawatTH
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Globálna ekonomika sa dodnes spamätáva z vysokej inflácie, ktorá je sprevádzaná rastúcimi úrokovými sadzbami. Podľa najnovšej správy News Bitcoin, ekonóm Peter Schiff ale vidí riziko v niečom oveľa horšom. FED údajne vzdá boj proti inflácii, aby mohol čeliť úplnému ekonomickému kolapsu a ďalšej finančnej kríze.

Známy ekonóm sa podelil o svoje negatívne vyhliadky v rozhovore s Gregom Hunterom pre USAwatchdog. Boj FED-u s infláciou totiž môže vyústiť do omnoho horších ekonomických problémov a recesia v USA by predstavovala problém pre celý svet, vrátane Európskej únie.

Na druhej strane tvrdí, že ak FED myslí boj s infláciou naozaj vážne, mal by pristúpiť k prísnejšej menovej politike. Rovnako ale bude podstatné znížiť aj objem spotrebiteľských úverov cez zvýšenie štandardov, aby spotrebitelia nemohli naďalej míňať. Ľudom odporúča šetriť namiesto míňania, ktoré len prehlbuje dlh.

„Potrebujeme výrazné škrty vo vládnych výdavkoch. Vláda nemôže ľuďom len tak dať peniaze na míňanie, pretože to je to, čo zvyšuje ceny. A nakoniec prinútia FED späť ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu,” povedal Schiff.

Prečítaj si tiež: Plán najväčšej centrálny banky sveta predstavuje hrozbu pre globálnu ekonomiku

Je recesia za rohom?

Na Kryptomagazíne vás pravidelne informujeme o hroziacej recesii. Mnohé známe osobnosti ale aj finančné inštitúcie sa obávajú toho najhoršieho. Zatiaľ totiž nemožno vidieť celkové dôsledky covid pandémie, rusko-ukrajinského konfliktu a finančnej nestability. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v nasledujúcich článkoch:

V čase písania článku sa inflácia v USA pohybuje na úrovni 6,40 %. Takúto úroveň sme naposledy mohli vidieť v roku 1982, ak nepočítame minuloročný vzostup. Eurozóna medzitým čelí úrovni inflácie 8,60 %, keďže ECB reagovala zvyšovaním úrokových sadzieb oneskorene v porovnaní s FED-om.

Dôsledky negatívnych udalostí posledných rokov budú pravdepodobne viditeľné až s odstupom času. Ak sa FED-u nepodarí vyhrať čoskoro boj s infláciou, extrémne vysoké úrokové sadzby uvalia ekonomiku do recesie, ktorá sa bude prelievať z jednej krajiny do druhej.

Mohlo by ťa zaujímať: OSN varuje pred globálnou potravinovou krízou – Regály sa začínajú vyprázdňovať

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.