Bitcoin aktuálne vytvára pre nakupujúcich zaujímavú risk-reward situáciu

Novinky Risk-reward Bitcoin
Risk-reward Bitcoin. Zdroj: Shutterstock.com/Diki Prayogo
BITmarkets BITmarkets

Bitcoin vytvoril bočnú štruktúru, ktorá sa momentálne drží v tesnom rozmedzí od 27 800 $ a 31 400 $. Tento model sa drží takmer dva týždne a potenciálne by sa mohol predĺžiť, kým cena urobí rozhodujúci pohyb.

Bitcoin tesne pri 30 000 $

Bitcoin tesne pri 30 000 $. Zdroj: TradingView

Tento pohyb môže byť buď býčí, alebo medvedí. Cena by sa teda mohla prevaliť oboma smermi. Podľa údajov o bitcoinových derivátoch investori oceňujú vyššie šance na pokles, ale nedávne zlepšenia globálnej ekonomickej perspektívy môžu medveďov prekvapiť.

Makro scenár sa zlepšil a baníci BTC sú stále zaneprázdnení

Makroekonomické podmienky poháňané Spojenými štátmi pomohli 23. mája posunúť kryptomenové trhy vyššie. Pred otvorením trhu prezident Spojených štátov Joe Biden oznámil plány na zníženie obchodných ciel s Čínou, čím posilnil morálku investorov.

Podľa najnovších odhadov sa obťažnosť siete Bitcoinu zníži o 3,3 %. Táto zmena bude najväčším posunom smerom nadol od júla 2021 a je jasné, že klesajúci trend Bitcoinu spochybnil ziskovosť baníkov.

Baníci napriek tomu nevykazujú známky kapitulácie, aj keď pohyby ich peňaženiek na burzy dosiahli 23. mája 30-dňové minimum, ako to potvrdila on-chain analytická spoločnosť Glassnode.

Zatiaľ čo sentiment a toky baníkov sú dôležité, obchodníci by mali tiež sledovať, ako sa správajú veľryby na trhoch futures a opcií.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Ktorá kryptomena z TOP 10 zaznamenala najmenší prepad v roku 2022?

Bitcoinové deriváty sú neutrálne až medvedie

Maloobchodníci sa zvyčajne vyhýbajú štvrťročným futures pre ich pevný dátum vyrovnania a cenový rozdiel oproti spotovým trhom. Najväčšou výhodou je však absencia kolísavej miery financovania.

Tieto zmluvy s pevným mesiacom sa zvyčajne obchodujú s miernou prirážkou na spotových trhoch, pretože predajcovia požadujú viac peňazí, aby dlhšie zadržali vyrovnanie. Táto situácia je technicky známa ako „contango” a neplatí len pre kryptomenové trhy. Na zdravých trhoch by sa teda futures mali obchodovať s 5 % až 15 % anualizovanou prémiou.

Bitcoin 3-mesačná anualizovaná futures prémia

Bitcoin 3-mesačná anualizovaná futures prémia. Zdroj: Laevitas

Podľa vyššie uvedených údajov je základný ukazovateľ Bitcoinu od 12. apríla pod 4 %. Tento údaj je typický pre medvedie trhy, ale fakt, že sa nezhoršil po výpredaji 12. mája, je povzbudivý.

Aby sa vylúčili externality špecifické pre futures nástroje, obchodníci musia tiež analyzovať trhy s bitcoinovými opciami. 25 % delta skew je mimoriadne užitočný. Ak sa investori opcií obávajú pádu ceny Bitcoinu, ukazovateľ  sa posunie nad 12 %. Na druhej strane, všeobecné vzrušenie odráža negatívne 12-percentné hodnoty.

Bitcoin 30-dňové opcie 25% delta skew

Bitcoin 30-dňové opcie 25% delta skew. Zdroj: Laevitas

Indikátor sa 9. mája posunul nad 12 % a dostal sa na úroveň „strachu”. Navyše, nedávnych 25,4 % bolo najhorším údajom, aký bol kedy zaznamenaný pre túto metriku.

Buďte odvážni, keď sa väčšina bojí

Stručne povedané, trhy s opciami BTC sú stále v strese a to naznačuje, že profesionálni obchodníci nie sú presvedčení o riziku poklesu. Futures prémia Bitcoinu bola do istej miery odolná, ale indikátor ukazuje nezáujem zo strany kupujúcich s long pákou.

Zároveň by nečakaná cenová pumpa znázornená na grafe hore zaskočila profesionálnych obchodníkov. Preto Bitcoin vytvára pre býkov zaujímavú risk-reward situáciu.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin analýza – na tejto cene by malo nastať absolútne dno korekcie

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Táto krajina je novým Chorvátskom. Turistov vábi lacnými službami i azúrovým morom

2

Moderný supermarket má vážne problémy. Prečo tam nikto nenakupuje?

3

Veľká slovenská banka úplne ruší platobné karty Visa. Dotkne sa to aj vás?

4

Obrovské prekvapenie. V maličkej slovenskej obci vyrastie nové nákupné centrum

5

Sociálna poisťovňa chystá zmeny. Všimnú si ich všetci Slováci

PR články

Aký výkon má obchodovanie s veľkými dátami s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT? ATPBot má odpoveď

PR články | 24. mája 2024

PR článok ATP Bot. Nedávno ATPBot oznámil, že teraz podporuje všetkých používateľov Binance, Kraken a Coinbase, aby mohli implementovať automatické obchodovanie s umelou inteligenciou prostredníctvom API, čím používateľom poskytuje viac príležitostí na obchodovanie s kryptomenami.

ATP Bot obchoduje s AI