„Hotovosť aj akcie sú odpad“ tvrdí úspešný investor Ray Dalio
„Hotovosť aj akcie sú odpad“ tvrdí úspešný investor Ray Dalio. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Serg Zhukov

Ray Dalio, zakladateľ a člen predstavenstva Bridgewater Associates, včera ráno v relácii CNBC podobne ako v januári v roku 2020 vyhlásil, že „hotovosť je odpad“. Tentokrát sa však kriticky vyjadril aj na adresu akcií. Prečo Dalio kritizuje hotovosť a akcie a ako sa pozerá na kryptomeny na čele s Bitcoinom?

Dalio kritizuje hotovosť a akcie

Ray Dalio je známa tvár vo svete investícií a financií. Je autorom niekoľkých úspešných kníh vrátane bestselleru Princípy, ktorý vyšiel aj v slovenčine (Aktuell, 2020). Ako investor a analytik je Dalio veľkým kritikom súčasného finančného systému. V nedávnej relácii CNBC sa opäť investor vyjadril k používaniu hotovosti. Hotovosť, podobne ako v roku 2020, nazval odpadom:

Keď hovorím, že hotovosť je odpad, myslím tým, že všetky meny vo vzťahu k euru, vo vzťahu k jenu, všetky tieto meny ako v 30. rokoch minulého storočia, budú menami, ktoré pôjdu dole vo vzťahu k tovarom a službám.“

Na otázku, ako je to s akciami, ktoré sú už tradičné považované za relatívne výnosný zdroj zhodnotenia, povedal, že aj „akcie sú odpad“. Dalio varoval, že po viac ako desiatich rokoch bezprecedentného rastu akciových trhov sa problémom stala skutočnosť, že príliš veľa investorov sa tlačí do akcií, a hoci posledných niekoľko týždňov bolo pre niektorých relatívne „krvavých“, Dalio tvrdí, že je tu priestor pre ďalší pokles.

Je tu dynamika, ktorá je podľa mňa problémom: všetci longujú akcie a všetci chcú, aby všetko rástlo,“ upozorňuje na eufóriu okolo akcií za posledné obdobie, ktorú vidieť aj napríklad pri kryptomenách. Podľa Dalia akcie nemôžu rásť donekonečna a čo dlho rástlo, musí aj klesnúť. Podobne nie sú podľa neho východiskom ani dlhopisy.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Hrozba potravinovej krízy rastie – čo čakať a na čo sa pripraviť

Kryptomeny, zlato a nehnuteľnosti

Namiesto investovania do akcií či dlhopisov odporúča Dalio zamerať pozornosť na zlato, nehnuteľnosti a kryptomeny. Nehnuteľnosti môžu byť výnosnejšie ako akcie upozornil investor. O kryptomenách a zlate povedal:

Myslím si, že blockchain je skvelý. A nazvime ho aj digitálnym zlatom. Myslím si, že digitálne zlato, čo by bolo niečo na spôsob Bitcoinu, je niečo, čo – pravdepodobne v záujme diverzifikácie hľadania alternatívy k zlatu – má malý spot voči zlatu a taktiež voči iným aktívam.“

Dalio nebol pôvodne fanúšikom kryptomien. Neskôr sa jeho názor začal meniť a dnes úspešný investor namiesto akcií odporúča skôr Bitcoin a projekty vybudované na technológii blockchain. Známi investori časom začínajú meniť názor a uvedomujú si, že kryptomeny popri mnohých špekuláciách majú čo ponúknuť.

Čítaj ďalej: 5 TOP spôsobov, ako pasívne zarábať na kryptomenách

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance