Bitcoin a zlato
Bitcoin a zlato. Zdroj: shutterstock.com/Overearth a YouTube.com/@peterschiff

Jeden z najväčších kritikov kryptomien Peter Schiff opäť okomentoval bitcoin. Tentokrát ho prirovnal ku zlatu a vysvetlil dôvody, prečo tieto dve aktíva rastú. Jeho názor uverejnil kryptomenový portál News Bitcoin. V čom vidí podobnosť a v čom sa podľa neho verejnosť mýli?

Bitcoin a zlato

Podľa známeho ekonóma nemá rast bitcoinu a zlata nič spoločné. Obe tieto aktíva rastú z úplne opačných dôvodov.

Investori by nemali v týchto dvoch aktívach vidieť žiadnu podobnosť. Je to všeobecný omyl. Aj ich rast je z úplne opačných dôvodov. Zlato rastie, pretože je považované za ochranu proti inflácii a slabšiemu doláru. Bitcoin rastie preto, lebo rastú aj ďalšie rizikové aktíva. Špekulanti totiž vsádzajú na to, že sa agresívna politika FEDu skončí a investori tak začnú naháňať straty z roku 2022“, povedal Peter Schiff.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Jeho názory sa v poslednom období nestretávajú s pochopením fanúšikov a kryptomenovej komunity. Tí tvrdia, že zlato v žiadnom prípade nemôžeme považovať za ochranu proti inflácii a už vonkoncom nie za lepšie aktívum ako je bitcoin.

Schiff pravidelne zásobuje svoj Twitter odporúčaniami pre investorov, ktorým radí, aby okamžite predali svoje bitcoiny. Prvý takýto príspevok zverejnil ešte v roku 2018, keď sa cena vlajkovej kryptomeny pohybovala na úrovni 3 000 dolárov.

Viac o jeho kritike si môžete prečítať aj v našom nedávnom článku: Okamžite predajte svoje bitcoiny, vyzýva známy kritik kryptomien.

Rok 2023 je zatiaľ pre zlato a bitcoin veľmi pozitívny. Ak sa pozrieme na vlajkovú kryptomenu, veľa faktorov naznačuje, že sa rast zastaví. V prípade zlata môže byť vývoj pozitívnejší. Aktuálne sa obchoduje na úrovni 1 947 dolárov, čo je približne 6,3 % od jeho historické maxima na úrovni 2 075 dolárov.

XAU/USD
XAU/USD. Zdroj: TradingView

Vývoj tohto drahého kovu bude s veľkou pravdepodobnosťou reagovať na blížiace sa zasadnutie Federálneho rezervného úradu, ktoré ukáže ďalší vývoj svetovej ekonomiky. Ak sa bude inflácia naďalej prehlbovať, investori môžu cenu zlata dotiahnuť až na rezistenciu 2 000 dolárov a následne na nové historické maximum.

Ak sa zaujímate o zlato, prečítajte si náš nedávny článok: Čoskoro sa prepíše história: zlato smeruje na nové maximum