Ako trhy zareagujú na FED?
Ako trhy zareagujú na FED? Zdroj: Shutterstock.com/Poetra.RH/Number1411

Presne o 9 dní sa opäť dozvieme, akým smerom sa bude vyvíjať svetová ekonomika. Všetko má vo svojich rukách FED, ktorý bude s veľkou pravdepodobnosťou pokračovať v navyšovaní úrokových sadzieb. Otázkou je, o koľko bázických bodov. Portál News Bitcoin zverejnil možný predpoklad, ako táto udalosť ovplyvní kryptomeny.

Všetky oči upriamené na FED

Kryptomeny na čele s bitcoinom, akciové trhy či zlato. Všetky tieto trhy počas posledných dní rástli. O 9 dní však môže byť všetko inak. Federálny rezervný úrad bude 1. februára opäť reagovať na ekonomický vývoj zvyšovaním úrokových sadzieb.

Bitcoin sa v čase písania tohto článku obchodoval na úrovni 22 752 dolárov. V prípade zlata hovoríme o cene 1926,41 dolárov. Veľký fanúšik tohto drahého kovu a kritik bitcoinu Peter Schiff očakáva v prípade zlata pokračovanie rastúceho trendu.

Cieľovou hranicou pre zlato je rezistencia 2 000 dolárov, ktorá sa nachádza tesne pod historickým maximom, ktorým je hranica 2 070 dolárov. Tento drahý kov bude s veľkou pravdepodobnosťou konsolidovať okolo úrovne 1 950 dolárov až do 1. februára, kedy FED rozhodne o ďalšom vývoji svetovej ekonomiky.

XAU/USD
XAU/USD 1D TF. Zdroj: TradingView

Čo teda môžeme očakávať?

Hlavná ekonómka Bieleho domu Heather Bousheyová uviedla pre agentúru Reuters, že predstavitelia Bidenovej administratívy neočakávajú recesiu. Vzhľadom na súčasný stav môže ísť o veľmi rizikový predpoklad, no nebolo by to žiadnym prekvapením. Prezident Biden už v minulosti viac krát nelogicky reagoval na rastúcu infláciu, čo následne kritizovali takmer všetci poprední ekonómovia.

Medziročná inflácia klesá už šesť mesiacov po sebe. Úspešne prechádzame od hospodárskeho oživenia k stabilnému rastu,“ dodal Joe Biden.

Guvernér Christopher Waller pred nedávnom uviedol, že očakáva zvýšenie o 25 bázických bodov. Ak sa udeje tento scenár, trhy budú podľa všetkého reagovať rastom. Kryptomeny, akcie aj zlato by tak mohli zvýšiť svoju výkonnosť z predchádzajúcich dní.

Uprednostňujem zvýšenie o 25 bázických bodov. Máme však pred sebou ešte veľmi dlhú cestu. Našim cieľom je vrátiť infláciu späť na 2 %,“ uviedol Waller.

Opačný scenár však očakáva renomovaný americký analytik Gerald Celente, podľa ktorého budeme čoskoro svedkami veľkého ekonomického kolapsu, ktorý podporí prijatie kryptomien a digitálnych mien centrálnych bánk.

To však z hľadiska zachovania anonymity nemusí byť pozitívom. Ak sa svet ponorí do používania CBDC, všetky transakcie budú plne kontrolované treťou stranou a tak sa úplne vytratí anonymita. Samozrejme tento fakt by mal znížiť riziko podvodov, čo môžeme považovať za pozitívum.

Netreba zabúdať ani na FED, ktorý v lete plánuje spustiť projekt FedNow, ktorý je považovaný za „zabijaka kryptomien“.

Viac si môžete prečítať v našom článku: Stablecoiny a digitálne meny centrálnych bánk spôsobia revolúciu – Bank of America