Čoskoro sa prepíše história: zlato smeruje na nové maximum

Novinky Zlato smeruje na nové maximum
Zlato smeruje na nové maximum. Zdroj: shutterstock.com/ponsulak
BITmarkets BITmarkets

Zlato je pre väčšinu investorov jednoznačnou voľbou predovšetkým v neistých ekonomických časoch. Stále vysoká inflácia spôsobuje prelievanie kapitálu do tejto triedy aktív, ktoré slúži ako dôveryhodné zaistenie. Dokonca podľa údajov z TradingView sa cena čoskoro dotkne nového historického maxima.

Na grafe nižšie vidíme, že trhová cena zlata v čase písania článku dosahuje hodnotu 1 939 dolárov. Jeden z najväčších prepadov vôbec bol zaznamenaný od marca do septembra 2022, kedy cena klesla o 22 %. Tento pád bol spôsobený predovšetkým rusko-ukrajinským konfliktom, na ktorý globálne trhy reagovali poklesom.

Následne cena opäť začala rásť a dodnes dosahuje nové lokálne maximá. Súčasný rastúci trend predstavuje už takmer 20 %. Trhová cena je vzdialená od historického maxima len 7 %. Je pravdepodobné, že zlato v tomto roku dosiahne úrovne, na ktorých sme ho nikdy predtým nevideli.

Zlato smeruje na nové maximum

Zlato smeruje na nové maximum. Zdroj: Tradingview

Prečítaj si tiež: Americký dlh, ktorý bude splácať celé ľudstvo, dosiahol 31 biliónov dolárov

Zlato smeruje na nové maximum

Napriek tomu, že zlato dosiahne nové historické maximum, neznamená to, že jeho hodnota bude vyššia. V septembri 2011 drahý kov dosiahol dlhé roky neprekonané maximum takmer 1 900 dolárov. Kúpyschopnosť 1 unce bola vtedy podstatne vyššie ako v súčasnosti pri rovnakej trhovej hodnote zlata.

To znamená, že aj keď zlato prekoná nové historické maximum, jeho kúpyschopnosť nemusí zaznamenať rovnaký vrchol. Bez ohľadu na tento fakt je pozoruhodné, že najznámejší drahý kov dodnes spĺňa svoju funkciu zaistenia voči inflácii a investori mu stále dôverujú.

Príkladom je Robert Kiyosaki, ktorý opakovane odporúča investorom aby nakupovali drahé kovy akými sú zlato a striebro. Tento druh aktíva je podľa analytikov skvelá investičná príležitosť v roku 2023, o čom sa viac môžete dočítať v článku Zlato podľa analytikov v roku 2023 zaznamená rekordný rast.

Zatiaľ neprekonané historické maximum sa nachádza na úrovni 2 074 dolárov a nie je jasné či najprv dôjde ku korekcii alebo bude aktuálnym trendom prelomené okamžite. Celková hodnota trhu so zlatom sa odhaduje podľa portálu CompaniesMarketCap na 12,80 biliónov dolárov.

Mohlo by ťa zaujímať: Aktuálne: Čína hromadí zlato, aby oslabila globálnu dominanciu amerického dolára

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.