Bitcoin 2017-2019 – smerujeme do záhuby alebo “to the Moon”?

BitmarketsBitmarkets

Od úplných začiatkov Bitcoinu sa rétorika okolo tejto kryptomeny poriadne menila. Bol nazývaný (a sem-tam stále je) úplným nezmyslom, neužitočnou inováciou, nástrojom pre vrahov, kriminálnikov a zlodejov, otravou na potkany, bublinou. Zoznam negatívnych prirovnaní a urážok by mohol pokračovať ďalej. Avšak najmä v posledných 3 rokoch sa rétorika výrazne mení. Rovnako sa mení aj priestor, ktorý Bitcoin dostáva v mainstreamových médiách. Znamená to, že sme na dobrej ceste? 

Ikonický rok 2017

Dalo by sa povedať, že rok 2017 bol takmer až nelogický a nepochopiteľný. Aj napriek tomu, že sa práve v tomto roku podarilo Bitcoinu preraziť pravdepodobne najviac, prinieslo to so sebou hneď niekoľko negatívnych aspektov.

Jedným z nich bol extrémny nárast ceny. Až 2000 % spravila najväčšia kryptomena iba za jeden rok a to z 1000 dolárov na takmer 20 000 dolárov. Celkovo kryptomenový trh narástol až na hranicu 800 miliárd dolárov, čo sa určite nedalo pokladať za oprávnený a podložený nárast. Všetko to bolo podporené obrovskou špekulačnou bublinou, ktorá sa v tom čase šírila celým svetom. Pamätajte, že pokiaľ vaša stará mama alebo ten strýko, ktorý je rád, že zapne počítač, chcú investovať do Bitcoinu, ide o jednoznačný hype a bublinu.

Druhým dôvodom, prečo sa rast Bitcoinu skončil s príchodom roku 2018, bolo ignorovanie fundamentov. Aj napriek tomu, že sa podarilo BTC posunúť vpred (nielen na cene), určite zaznamenala táto kryptomena technologický väčší vývoj a posun v roku 2018 (aj napriek klesajúcej cene). Práve ignorovanie fundamentov bolo taktiež jasným signálom, že rast ceny je úplne nezmyselný, keďže sa vývoj blockchain technológie neposúval vpred takým tempom ako ceny kryptomien.

Tretím faktorom, ktorý v roku 2017 vystrelil kryptomeny do výšin boli ICO. Táto forma investovania a vyzbierania peňazí zažívala obrovský boom počas celého roku 2017. To napríklad vytlačilo cenu Etherea až ku hranici 1400 dolárov za jedno ETH, keďže väčšina z ICO bola vyvinutá práve na platforme, ktorú Ethereum ponúka. Avšak veľká väčšina z týchto projektov nebola vôbec transparentná a schopná spraviť nárast, aký bol sľubovaný. Možno aj preto ICO v roku 2018 takmer úplne zmizli, keďže bola ich dôveryhodnosť naštrbená.

2018 – zaslúžená facka

Facku dostali najmä takzvané weak hands – ľudia, ktorí predávali so stratou a s panikou. Sú to práve tí ľudia, ktorí nemali problém kupovať BTC v decembri 2017 za 20 000 dolárov, ale terajších 3 800 dolárov im príde ako priveľa. Práve títo ľudia zmizli z kryptomenového sveta s výrazným poklesom ceny a pravdepodobne sa opäť vrátia až keď príde ďalšia bublina.

Avšak rok 2018 nebol ani zďaleka takým zlým, ako si mnoho ľudí predstavuje. Okrem toho, že sa trh očistil od weak hands a ľudí, ktorým išlo iba o to, ako ľahko zarobiť peniaze, sa technológia výrazne posunula. Napríklad taký Lightning Network zažil v roku 2018 veľký prevrat.

Aj napriek tomu, že rôzne ETF návrhy boli zavrhnuté, Bakkt bol a stále je presúvaný, a SEC stále nevie čo s kryptomenami, už iba samotný fakt, že sa všetky tieto udalosti dejú, znamená, že sa pomaly, ale isto celý trh pripravuje na niečo veľké. Môže toto „niečo veľké” prísť už tento rok?

Nový rok = nová nádej

Nová nádej nielen na spustenie Bakktu, schválenie ETF alebo nárast ceny (čo nemusí byť spravidla iba dobrým znakom) a mnoho iného. Tak by sa dal charakterizovať rok 2019. Constantinople príde už čoskoro, čaká sa aj na Litecoin a jeho halving (zhruba začiatkom augusta), čo znamená, že pozornosť sa nebude úplne sústreďovať iba na Bitcoin, ale aj na iné veľké kryptomeny. Tie majú totižto skvelé novinky a preto by ktorákoľvek z nich mohla spustiť nový bull run. Nielen cenový, ale aj celkový kryptomenový sentiment by sa mohol zmeniť.

Rovnako treba mať na pamäti aj to, že ročné minimá ceny Bitcoinu majú stále stúpajúcu tendenciu. Hoci sa rok 2019 iba začal, najnižšia cena tohto roku sa stále drží nad hodnotou najnižšej ceny z roku 2018. Ak to aj vydrží, určite pôjde z dlhodobého hľadiska o pozitívnu správu. Najnižšie ceny Bitcoinu od roku 2012 po rok 2019 (ku dnešnému dňu):

2012: 4 $
2013: 65 $
2014: 200 $
2015: 185 $
2016: 365 $
2017: 765 $
2018: 3,200 $
2019: 3,400 $

Práve toto jasne poukazuje na to, že okrem jedného „setbacku” (kroku späť) v roku 2015, má najnižšia ročná cena za jeden Bitcoin stúpajúcu tendenciu. A to pomerne výrazne. Za 7 rokov vyletela zo 4 dolárov až na 3 400 dolárov (a to stále hovoríme iba o najnižšej sume, ktorú BTC dosiahol). Aj toto určite dáva nádej na sľubný rok 2019.

Záver

Aj napriek tomu, že rok 2017 by sa dal nazvať ikonickým, 2019 môže pre nás skrývať tiež rôzne skvelé prekvapenia. Dlho sa hovorí o oficiálnom príchode Wall Street investorov do tohto sektora, čo by mohlo prísť v spojení s Bakktom alebo ETF. Nemôžeme o tom hovoriť  s určitosťou, ale nádej tam stále nepochybne je. V roku 2019 by teda okrem zaujímavých noviniek pre veľké kryptomeny mohli prísť aj veľké novinky pre celý sektor. O tých sme písali napríklad v tomto článku.

Čo čítať ďalej?

Justin Sun zverejnil svoju predikciu ceny BTC pre rok 2019 – asi vás nepoteší

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
cryptovest.com

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.