Dostala zmenáreň Coinbase od Ripple peniaze za zalistovanie tokenu XRP?

BITmarkets BITmarkets

S treťou najväčšou kryptomenou podľa kapitalizácie – XRP – sa už veselo obchoduje na burze Coinbase Pro. Na svet vychádzajú ďalšie a ďalšie zaujímavé skutočnosti o zalistovaní tohto tokenu. Faktom je, že spoločnosť Coinbase dva roky odmietala pridať XRP na svoju platformu, pretože to bolo proti ich pravidlám. XRP konkrétne porušuje jedno:

“Vývojársky team nesmie vlastniť väčšinový podiel.”

V preklade, tvorcovia kryptomeny/tokenu nesmú vlastniť väčšinu coinov. Ripple však vlastní cca 60 miliárd XRP v escrow účtoch a tieto tokeny sa budú postupne uvoľňovať do obehu. Celý plán uvoľňovania nájdete v tomto článku. Za zmienku tiež stojí správa analytickej spoločnosti Messari ktorá odhaduje, že kapitalizácia XRP je nafúknutá o približne 47 %.

My nemáme záujem nejakým spôsobom pošpiniť Ripple ani XRP. Iba poukazujeme na fakty. Faktom je, že presne kvôli týmto (a pravdepodobne aj ďalším) dôvodom Coinbase tak dlho odmietal pridať XRP na svoju platformu. Takže? Čo sa zmenilo?

Zaujíma vás Ripple / XRP? Pridajte sa do našej facebookovej diskusnej skupiny!

Dostal Coinbase od Ripplu peniaze?

Poplatok za zalistovanie je na mnohých burzách bežnou praxou. Coinbase je však výnimka, potvrdzujúca pravidlo. Oficiálne stanovisko spoločnosti znie, že za umožnenie obchodovania kryptomeny si od tvorcov nepýta peniaze. Snaží sa tak odlíšiť od ostatných zmenární a udržať si vysoký štandard. Navyše týmto spôsobom chráni  zákazníkov pred investíciami do projektov, ktoré sú odsúdené na zánik, prípadne skĺznuť do podvodov.

Je však známe, že už v minulosti Ripple Cinbasu ponúkal šťavnatých 100 miliónov v XRP za zalistovanie. Riaditeľ komunikácie s verejnosťou Elliot Suthers nám teraz svojím Tweetom rozhodne nedodal istotu:

K téme sa totiž odmietol verejne vyjadriť, čo rozprúdilo živú diskusiu a ďalšiu vlnu špekulácií.

Môj názor – čo je na tom také zlé?

Osobne nevidím nič zlé na tom, ak spoločnosť Ripple zaplatila za zalistovanie na Coinbase Pro. Ako som spomínal, v krypto-sektore ide o bežnú prax. Ako problémové však vidím neúprimné jednanie tejto burzy.

Prečo si to nepriznať? XRP je tretia najväčšia kryptomena, podľa kapitalizácie s presahom do moderného bankovníctva! Prakticky žiadny iný krypto-projekt (okrem BTC a ETH) sa jej nemôže rovnať. Iste, ak sa spoločnosť Coinbase prizná, že prijala od Ripplu peniaze, oficiálne tak “otvorí cestu” pre ďalšie projekty, ktoré sú ochotné platiť. Pravdepodobne bude čeliť útoku zo strany novinárov a hlavne bude musieť odpovedať na otázku:

“Ktorú kryptomenu nechať zaplatiť, ktorú zalistovať zdarma a ktorú odmietnuť?”

V spoločnosti Coinbase sú však rozumní ľudia, ktorí by sa s tým určite vedeli popasovať. Je hlúposť tvrdohlavo dodržiavať staré pravidlá. Obzvlášť, ak ste ich začali porušovať. Pretože v takom prípade klamete zákazníkov a investorov, a to je rozhodne horšie, než vyjsť s pravdou von.

Súhlasíte so mnou?

Čo čítať ďalej?

Bitcoin 2017-2019 – smerujeme do záhuby alebo “to the Moon”?

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY: