Bitcoinová bublina praskla – Sú kryptomeny na konci svojej cesty?

2
bublina balon burzy

Trh kryptomien sa momentálne nachádza v období praskajúcej bubliny. Tá možno stále ešte praská. Je však možné, že už tiež praskla a my sme našli nové dno kryptotrhu. Teraz sa ponúka kľúčová otázka: Je dobre, že kryptomenová bublina praskla, alebo je to znamenie nadchádzajúcej temnej budúcnosti?

Bublina praskla

Približne pred rokom sme videli nové ATH (All Time High). Celková kapitalizácia trhu sa nachádzala na 800 miliardách dolárov. Všetko bolo ružové a mnohí sa radovali z novozískaných financií. Ukázalo sa však, že táto bublina tiež musí prasknúť. Samotný Bitcoin odpísal zo svojej ceny viac než 80 % a stále nevieme, či je to konečná hodnota.

Najnovšia analýza vývoja ceny BTC – Technická analýza BTC/USD – Času dosť, však si počkáme

Situácia však nie je ani zďaleka taká jednoduchá. Hoci je prasknutie bubliny pre mnohých veľmi nepríjemnou skúsenosťou, existuje aj druhá perspektíva. Ak sa pozrieme na cenu BTC z januára roku 2016, zistíme, že iba za tri roky BTC stále znásobil svoju cenu 8x (cena BTC v dobe písania článku je 4000 dolárov). Tento fakt jasne ilustruje, že situácia naozaj nie je jednostranná.

ICO ako katalyzátor

Prasknutie bubliny bude mať vplyv hlavne na novovznikajúce projekty. ICO je obchodný model začínajúcich kryptomien. Za vybrané peniaze budú tieto kryptomeny poskytnuté novým majiteľom. Tí tak stávkujú na to, že ich cena porastie. V dobe, kedy vládli býci, to bola veľmi zárobková stratégia, pretože do týchto startupov investovalo skutočne veľké množstvo ľudí.

Problémom však bol hype, ktorý celé prostredie ICO obklopoval. Ľudia investovali v podstate do všetkého, čo sa ponúkalo. Pre tvorcov projektov to bol naozaj jednoduchý spôsob, ako získať peniaze takmer bez rizika. Úplná väčšina projektov zlyhala v prvých mesiacoch svojej existencie a nikdy sa ani nedostali na burzy, aby sa mohli voľne obchodovať.

Viac informácií o stave ICO – Sú ICO mŕtve? Opak bude pravdou

Niekoľko málo úspešných projektov však vzniklo. Tie teraz čakajú ťažké mesiace a roky, pretože s klesajúcimi cenami kryptomien môžu byť veľmi skoro bez financií na ďalší rozvoj. Negatívny efekt ICO bol, že z trhu odpísali veľmi veľa peňazí, ktoré sa presunuli od bežných investorov do rúk scammerov, podvodníkov a nezmyselných projektov.

Prečo je bublina dobrá?

Rozumný predpoklad je, že 99 % kryptomien zanikne. Prežijú len tie najsilnejšie. A je to práve vďaka prasknutiu bubliny, ktorá pomôže očistiť priestor od nezmyselných projektov. Dá sa tak rozumne očakávať, že veľké množstvo altcoinov v nasledujúcom roku zomrie.

Krach projektov, ktoré nie sú dostatočne dobré, je pre celý priestor kryptomien jasnou výhrou. Na jednej strane sa kryptomeny „očistia“ od tých najhorších kryptomenových nezmyslov a zároveň sa otvorí viac priestoru pre nové a nádejné projekty. Trh kryptomien momentálne zažíva krušné obdobie a nedá sa očakávať, že čoskoro skončí. Ide samozrejme hlavne o ceny kryptomien.

Technologický rast totiž napreduje míľovými krokmi. Pri BTC ide primárne o rastúcu sieť Lightning Network, ktorá neuveriteľné rýchlo zvyšuje svoje kapacity. Ethereum má pred sebou blížiaci sa hard fork, ktorý by mal výrazne zlepšiť fungovanie smart kontraktov. Dobré projekty tak zostanú a budú pokračovať, a tie zlé zaniknú. Dá sa očakávať, že pri ďalšie rastovej vlne sa bude opakovať podobný scenár. Rozhodne nie sme na konci cesty kryptomien. Na vlak kryptomien totiž práve teraz nastupujú inštitúcie.

Ďalej si môžete prečítať:

Čo sa stane s Bitcoinom po implementácii Lightning Network a NFC – Časť prvá

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

2
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ĽubošLibor Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Libor
Guest
Libor

Technologicky pôjde krypto po ceste ďalej. Ale ako finančný nástroj kapitálového trhu v tej podobe ako je dnes na svojej ceste končí. Ako finančný a hlavne investičný nástroj sa to musí poriadne zreformovať.

Ľuboš
Guest
Ľuboš