Banky kolabujú. Mali by sa báť o svoje peniaze aj Slováci?

Ekonomika Banky kolabujú, Slováci majú strach.
Banky kolabujú, Slováci majú strach. Zdroj: shutterstock.com/aDragan/esfera
BITmarkets BITmarkets

Keď padajú hviezdy, každý si želá niečo iné. No keď padajú banky, všetci majú len jedno želanie. Nikto nechce prísť o svoje úspory, ktoré si s vidinou bezpečnosti uložil v banke. Portál CNN veľmi trefne uviedol, že bankové kolapsy nám aspoň pomôžu uvedomiť si, kde, za akých podmienok a s akým rizikom držíme naše peniaze.

Kríza už ohrozuje všetky banky

Banková kríza sa v priebehu jedného týždňa rozšírila od americkej Signiture Bank, cez Silicon Valley bank až po európsku Credit Suisse. Nákaza sa nezastaviteľne šíri bankovým systémom a centrálne banky sa urputne snažia tento nebezpečný vírus zastaviť.

V posledných dňoch sme vás o tejto téme podrobne informovali. No ak vám nejaké informácie unikli, prečítajte si článok o tom, ako banková kríza nabrala globálne rozmery alebo sa môžete dozvedieť, prečo sú teraz európske banky ohrozené ešte viac.

Po tom, čo banková kríza zasiahla aj Európu, si Slováci oprávnene začali robiť starosti o svoje vklady v bankách. Mal by som svoje peniaze z banky radšej vybrať? Napadlo nejednému z nás. Preto sa teraz pozrieme na to, či a ako veľmi sú bezpečné banky na Slovensku.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Čo garantuje Fond na ochranu vkladov

Na Slovensku sú vkladatelia aj banky do určitej miery chránené inštitúciou s názvom Fond ochrany vkladov. Tento fond garantuje, že v prípade krachu banky, vyplatí vklady do výšky 100 000 eur na jedného vkladateľa v jednej banke. To znamená, že ak máte na bankovom účte do 100 000 eur, tak o svoje peniaze neprídete, garantuje to vládna inštitúcia.

No pozornosť treba zbystriť pri vyšších vkladoch. Ak máte v jednej banke uložených povedzme 200 000 eur, Fond na ochranu vkladov by vám v krízovej situácií vyplatil len garantovaných 100 000 eur. No ak by ste mali 200 000 eur rozdelených na polovicu a uložených v dvoch rôznych bankách, tak sú vaše peniaze v bezpečí.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slovenským systémom ochrany vkladov sú chránené tieto banky

 • Československá obchodná banka, a.s.
 • ČSOB stavebná sporiteľňa, a.s.
 • Prima banka Slovensko, a.s.
 • 365.bank, a.s.
 • Privatbanka, a.s.
 • Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
 • Slovenská sporiteľňa, a.s.
 • Slovenská záručná a rozvojová banka, a.s.
 • Tatra banka, a.s.
 • Všeobecná úverová banka, a.s.
 • Wüstenrot stavebná sporiteľňa, a.s.

Vklady v bankách, ktoré sú pobočkami zahraničných bánk, garantujú systémy ochrany vkladov ich domácej krajiny.

Kríza v bankovom sektore upútala pozornosť celého sveta a to v dôsledku toho, akú ohromnú hrozbu predstavuje. Národná banka Slovenska sa k tejto téme vyjadrila spôsobom, ktorý by mal Slovákov upokojiť. Jej stanovisko si môžete prečítať v našom nedávnom článku. No je len na vás, ako sa k tejto mimoriadne vážnej situácií postavíte. Vývoj budeme ďalej pozorne sledovať a o všetkom vás včasne informovať.

Prečítajte si aj : Až 186 amerických bánk je po krachu SVB v rizikovom stave

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Najväčšia slovenská banka vydala varovanie. Slováci môžu prísť o peniaze a dostať sa do problémov so zákonom

2

Vodiči zúria. Nová daň ich núti platiť za každý prejdený kilometer

3

Veľká automobilka vyhlásila bankrot

4

Sú unikátne slovenské kúpele pred bankrotom? Súd dal majiteľovi poslednú šancu na záchranu

5

Slováci si od júla priplatia za každodenné potraviny

PR články

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom konferencie CryptoVestibull. Získajte vstupenky za zvýhodnenú cenu

Henrieta Balázsová  | 14. júna 2024

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom prestížnej konferencie CryptoVestibull, ktorá sa zameriava na svet kryptomien a blockchain technológií. CryptoVestibull: Unikátne podujatie CryptoVestibull je podujatie, ktoré združuje odborníkov, nadšencov a investorov z oblasti kryptomien a blockchainu.

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom konferencie CryptoVestibul