Banková kríza už nabrala globálne rozmery

Ekonomika Banková kríza
Banková kríza. Zdroj: shutterstock.com/Artem Oleshko
BITmarkets BITmarkets

V minulom týždni sme sledovali sériu bankových krachov v USA. Všetko to začalo bankou Silvergate, ktorej pád vyvolal v investoroch značnú neistotu. No po bankrote Silicon Valley Bank, sme už mohli vnímať paniku. A keď ohlásila krach aj tretia banka, Signature Bank, začalo sa hovoriť o kríze bankového sektora. Mimoriadne vážnu situáciu, ktorá ohrozuje celý finančný systém, vyriešila vláda Spojených štátov tak, že poskytla garanciu na vklady všetkých veriteľov skrachovaných bánk. FED takto uhasil vzniknutý požiar v bankovom sektore. Otázkou je, či bude americká vláda schopná takto zachrániť aj ďalšie banky.

Európske banky už zasiahla prívalová vlna krachov

V dnešnom globalizovanom svete je veľmi silná prepojenosť bánk rôznych krajín. Padajúce domino, ktoré sa spustilo v USA už dnes dopadá ďaleko za hranicami Spojených štátov. V minulom článku sme vás informovali o tom, s akými ťažkosťami bojuje švajčiarska banka Credit Swiss, ktorej akcie sa prepadli na ich historické minimum. Rovnako ako to bolo v USA, aj tu zasiahla švajčiarska vláda. Centrálna banka na záchranu Credit Swiss poskytla 50 miliárd dolárov, o tom sme nedávno písali.

V prípade, že sa nákaza bude šíriť v bankovom sektore aj naďalej, budú aj ostatné centrálne banky takto zachraňovať svoje finančné inštitúcie? Budú musieť. Ale aj ich mešec má svoje dno a nedokážu takto vykúpiť všetky banky.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ďalšie vyhliadky sú znepokojivé

Člen vedenia JP Morgan najväčšej banky USA sa pre Bloomberg vyjadril, že Credit Swiss je len špička ľadovca. Podľa neho teraz trhy hodnotia, ktorá ďalšia banka môže byť slabým článkom a poukázal hneď na francúzsku banku Societe Generale, ktorej akcie sa tiež výraznejšie prepadli.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Kolaps veľkej banky môže spôsobiť bankroty mnohých ďalších bánk a viesť k obrovským problémom v celom finančnom systéme. Toto riziko je známe ako “systémové riziko” a je to jeden z najväčších problémov, ktorým môže finančný systém čeliť. V prípade, že veľká banka skrachuje, pocítia to banky, s ktorými je prepojená. Taktiež to môže viesť k narušeniu dôvery v celý finančný systém a spôsobiť paniku medzi klientmi a investormi. Ak by investori začali masívne vyberať svoje vklady z bánk, kvôli bezpečnosti, bol by celý bankový systém existenčne ohrozený.

O tom ako prebiehali bankroty najväčších bánk v dejinách si môžete prečítať v tomto článku.

Prečo vlastne krachujú banky

Príčinou aktuálnych problémov bánk je dlhotrvajúca agresívna menová politika FEDu, ktorej cieľom je dostať príliš vysokú infláciu na úroveň 2 – 3 %. Neustále navyšovanie úrokových sadzieb už začalo ohrozovať nielen firmy a domácnosti, ale aj banky. FED teraz musí rozlúsknuť poriadne tvrdý oriešok. Pôjde ďalej za svojím cieľom, ktorým je primeraná úroveň inflácie, no za cenu ešte väčšieho ohrozenia už teraz krehkého bankového systému? Alebo vo svojich tvrdých reštriktívnych opatreniach poľaví a stratí kontrolu nad nebezpečne vysokou mierou inflácie.

Prečítaj si aj: Čo bude po krachu amerických bánk – kolabuje finančný systém?

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Táto krajina je novým Chorvátskom. Turistov vábi lacnými službami i azúrovým morom

2

Moderný supermarket má vážne problémy. Prečo tam nikto nenakupuje?

3

Veľká slovenská banka úplne ruší platobné karty Visa. Dotkne sa to aj vás?

4

Obrovské prekvapenie. V maličkej slovenskej obci vyrastie nové nákupné centrum

5

Sociálna poisťovňa chystá zmeny. Všimnú si ich všetci Slováci

PR články

Aký výkon má obchodovanie s veľkými dátami s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT? ATPBot má odpoveď

PR články | 24. mája 2024

PR článok ATP Bot. Nedávno ATPBot oznámil, že teraz podporuje všetkých používateľov Binance, Kraken a Coinbase, aby mohli implementovať automatické obchodovanie s umelou inteligenciou prostredníctvom API, čím používateľom poskytuje viac príležitostí na obchodovanie s kryptomenami.

ATP Bot obchoduje s AI