Analytik Shilling shortuje BTC: Je to veľká Ponziho schéma

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Finančný analytik Gary Shilling uviedol, že jeho investičná firma v New Jersey A. Gary Shilling & Co. shortuje Bitcoin, pretože je to „len veľká Ponziho schéma.”

Skeptik Shilling

Shilling v rozhovore pre CNBC povedal, že je znepokojený nepriehľadnou povahou kryptomien. Konkrétne ho znepokojuje najmä to, že totožnosť vynálezcu Bitcoinu, známeho pod menom Satoshi Nakamoto, nebola nikdy odhalená. Veteránsky investor je taktiež skeptický voči tvrdeniu, že existuje limitované, a teda konečné množstvo Bitcoinu, pretože to podľa neho nie je nikde stanovené, a nikto na to nedáva pozor. A samozrejme, taktiež je alarmujúca spotreba elektrickej energie ťažiarmi.

Mohlo by vás zaujímať: [Konšpirácia] Ťaží Čína BTC o 13 % úspornejšie než zvyšok sveta vďaka podvodu?

Blackbox

Shilling je známy svojím skeptickým prístupom ku kryptomenám. Už v roku 2017 sa priznal, že Bitcoinu nerozumie, a povedal, že ide o tzv. Blackbox, komplexný investičný model. K tomu pridal poznámku, že nebude investovať do niečoho, čomu nerozumie.

Shilling svoj názor od tej doby nezmenil a trvá na tom, že kryptomeny sú podvod, ktorý z dlhodobého hľadiska nemá šancu uspieť. Jeho výhrady, ktoré sa dajú zhrnúť do troch teraz už klasických výhrad proti kryptomenám, sú nasledujúce: Nejde o uchovateľné hodnoty, neslúžia k zmene a nie sú všeobecne prijímateľné.

Medvedi

Tento názor zastáva aj niekoľko ďalších prominentných investorov, predovšetkým tých skôr narodených. Patrí k nim napríklad Warren Buffett, ktorý okrem iného prehlásil, že Bitcoin je ako jed na krysy.

Medzi najznámejších kryptoskeptikov patrí aj Bill Gates. Podľa Gatesa ide o šialené špekulatívne stávkovanie.

O Gatesovi vám ponúkame tento článok: Bill Gates: Kryptomeny zabíjajú a podporujú terorizmus

Býci

Naopak, mnoho miliardárov, skôr tých mladších, ako napríklad Jack Dorsey, CEO Twitteru, Peter Thiel, spoluzakladateľ PayPalu, alebo Tim Draper, špecialista na rizikový kapitál, je dokonca presvedčených, že Bitcoin nakoniec vymení všetky tradičné meny.

O CEO Twitteru sme písali tu: Jack Dorsey: Twitter skúma možnosti blockchainu

Napríklad Tim Draper je o tom natoľko presvedčený, že si stanovil cieľovú cenu BTC na rok 2022 na 250 000 USD a na svojej predpovedi aj naďalej trvá. To všetko navzdory nedávnemu prepadu ceny BTC. Tim Draper je známy predovšetkým svojimi včasnými investíciami do spoločností, akými sú napríklad Tesla alebo Skype.

O Timovi Draperovi a o jeho názoroch si môžete viac prečítať tu: Tim Draper, podnikateľský guru

Záver

Ak čítate Kryptomagazín, je asi jasné, ku ktorému klubu patríte. Viac-menej však nikdy nie je na škodu zoznámiť sa aj s názormi protistrany.

Zdroj:
ccn.com

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravila Denisa.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.