Kryptomeny zabíjajú a podporujú terorizmus, hovorí Gates.
Kryptomeny zabíjajú a podporujú terorizmus, hovorí Gates. Zdroj: shutterstock.com/RobCrandall

Milionár, filantrop a taktiež zakladateľ Microsoftu Bill Gates vyjadril svoje obavy nad spôsobmi zneužívania kryptomien a nad následkami takého konania. Nepáči sa mu ich anonymita a na adresu Bitcoinu vyhlásil, že zabíja.

Originál článku v českom jazyku nájdete tu.

Slová ako podvod, bublina a ďalšie sme na adresu kryptomien počuli už niekoľkokrát. Bill Gates sa však postaral o ďalší rozruch. Včera na sieti Reddit totiž vyhlásil, že digitálne meny ako Bitcoin zabíjajú a taktiež podporujú terorizmus. Zdá sa teda, že zakladateľ Microsoftu nemá kryptomeny príliš v láske.

Kryptomeny a nákup drog, zbraní a ďalšie nečestnosti

Jednou z vlastností kryptomien, vďaka ktorej si získali takú popularitu, je celkom určite anonymita. Podľa Billa Gatesa, zakladateľa Microsoftu, to však až taká výhoda nie je, ba naopak na jej adresu vyjadril hlbokú nespokojnosť. Podľa neho je anonymita zlá, pretože sťažuje snahy vlád a orgánov činných v trestnom konaní odhaliť daňové úniky a ďalšie nezákonné konania. Naznačuje tým, že digitálne meny sa tak dajú skoro až beztrestne využívať na financovanie množstva nečestných a nezákonných činností, ako napríklad obchodovanie s drogami, pranie špinavých peňazí a okrem iného taktiež na nákup zbraní a podporu terorizmu.

Takéto stanovisko sa pochopiteľne stretlo s odporom a ako jeden užívateľ poznamenal, drogy sa dajú bez problémov získať aj pomocou bežnej meny. A to je samozrejme pravda. Zneužívanie liekov na predpis, či výroba a predaj tvrdých drog prebiehal aj v dobách, kedy žiadne kryptomeny neexistovali. Gates však odpovedal trochu asertívne a poukázal na to, že v prípade bežnej meny sa nedá uskutočniť platba bez fyzickej prítomnosti. To podľa neho významne sťažuje napríklad vyplácanie výkupného za únos a podobne.

Vzhľadom na to, že decentralizácia a anonymita sú jedny z najpresvedčivejších vlastností kryptomien, je viac než pravdepodobné, že sa Gatesove poznámky na ich adresu stretnú predovšetkým s nesúhlasom.

Aj keď je nespochybniteľné, že súčasný model kryptomien hrá čiernemu trhu do karát, čomu by mohli tento rok zabrániť taktiež regulácie, považovať ich za dôvod veľkého počtu úmrtí v spojitosti s užívaním drog je trochu “pritiahnuté za vlasy”.

Nenechajte si ujsť naše kryptospravodalstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance